Jezdectví 2020: Covidová sezona disciplín voltiž, vytrvalost a reining

Nedílnou součástí koňských disciplín pod hlavičkou České jezdecké federace jsou voltiž, vytrvalost a reining. Vrcholem sezony 2020 pro domácí jezdce byly tradiční republikové šampionáty. Jejich průběh si můžete připomenout v následujícím sumáři.

08.12.2020 07:30  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Hlavní voltižní akcí bylo mistrovství republiky, které hostil od 18. do 20. září Tlumačov. V soutěži dvojic obhájily loňské prvenství Barbora Trávníčková a Adéla Kotolová na koni Landarovi vedeném Petrou Cinerovou z TJJ Lucky Drásov. Jejich průměrné hodnocení bylo 7,483 bodu.

Juniorskou kategorii A ovládla Adéla Kotolová taktéž na Landarovi, jež z pomyslného trůnu sesadila Terezu Czyžovou. Dlouhodobě úspěšná reprezentantka TJ Slovanu Frenštát pod Radhoštěm, která cvičila na Aladinovi lonžovaném Ondřejem Svobodou, si tak letos odvezla z Tlumačova „pouze“ titul vicemistryně. Na třetím místě skončila Lucie Kubíková z Jezdeckého klubu voltiž Albertovec startující na Patriotovi-NF pod vedením Ladislava Menšíka. Stejný kůň i lonžér pak dopomohli k mistrovskému titulu v juniorské kategorii B Emě Žůrkové.

Velkou podívanou nabízí vždy soutěž skupin. V té vybojovali nejvyšší příčku stejně jako v loňském roce členové TJ Slovan Frenštát pod Radhoštěm, které k dalšímu titulu donesl Aladin vedený lonžérem Ondřejem Svobodou.

Ve smíšené kategorii seniorů si pro bronz dojela Kateřina Reslerová reprezentující TVT Motion Mnichovice. Cvičila na koni White Magic vedeném Bohdanem Reslerem a rozhodčí ji ohodnotili známkou 7,188 bodu. Druhé místo vybojovala Kateřina Kocurová, jež do mistrovského závodu nastoupila s Patriotem NF a Ladislavem Menšíkem. Svoji soupeřku předstihla o 64 tisícin bodu. Zlato obhájil jediný muž mezi ženami – Jan Hablovič. Ten s Condorem lonžovaném Libuší Hablovičovou získal ve dvou kolech průměrnou známku 7,905 bodu.

Dva týdny po voltižním šampionátu se v pražské tělovýchovné jednotě Orion v Braníku bojovalo o mistrovské tituly v paravoltiži. Nejvyšší průměrnou známkou napříč všemi kategoriemi se mohly pochlubit Marcela Mikelová a Hana Šimečková z Tělovýchovné jezdecké jednoty Lucky Drásov, které tak s klisnou Valiskou vyhrály soutěž dvojic. Známka měla hodnotu 8,72. Nejlepší skupinou letošního šampionátu je Jezdecký klub Fany Hostěnice. Její členové závodili s Besinou a vyjeli si hodnocení 8,04.

Dalším mistrem republiky pro rok 2020 je Sebastian Lodin z Jezdeckého klubu Voltiž Trojan, jenž závodil s Barborkou. Prvenství si připsal v soutěži jezdců s tělesným postižením prvního stupně. V kategorii jezdců s tělesným postižením druhého stupně vyhrála Marcela Mikelová na Valisce. Startovala v barvách TJJ Lucky Drásov. Zlato v soutěži pro sportovce s mentálním postižením prvního stupně vybojovala Daniela Wiederová na klisně Barborce z Jezdeckého klubu Voltiž Trojan. Titul ze soutěže mentálně postižených jezdců druhého stupně si odvezla Tereza Huynhová z Epony Brno, která cvičila s Besinou. Vypsaná byla také kategorie pro paravoltižéry s lehkým psychickým postižením. Tu ovládla drásovská Hana Šimečková s Valiskou a mezi jezdci zařazenými do kategorie LPT, tedy s lehkým tělesným postižením, byla nejlepší Eliška Čejková s Šibalem. Hájila barvy Jezdeckého klubu Počin. Stejný klub a stejný kůň je pak zapsaný také u mistryně v soutěži jezdců se zdravotním omezením. Tou se stala Veronika Marečková.

Přesuňme se k další z klasických jezdeckých disciplín, kterou je vytrvalost. Vrcholem sezony bylo mistrovství České republiky spojené s mezinárodní soutěží CEI s dvěma hvězdami. Termín závodů byl stanoven na sobotu 8. srpna a konaly se v Chlumci nad Cidlinou. Šampionát, který byl kvůli tropickému počasí zahájen již v půl šesté ráno, nabídl napínavou podívanou od startu až po poslední etapu.

Jako první se vydali na trať účastníci hlavní seniorské kategorie a zároveň mezinárodní soutěže CEI, kterých bylo osm. Národní šampionát jich absolvovalo o dva více. První etapa měřila čtyřicet kilometrů, další dvě třicet a poslední dvacet. A právě v té se rozhodlo o medailových pozicích. Ještě třetí etapou prošly čtyři dvojice téměř v totožném čase a ani po předposlední veterinární kontrole neměly mezi sebou velké rozestupy. Marinu Novotnou v sedle Ajradah AQ se vydaly stíhat především Lucie Škábová s Budvarem a Nikol Vicencová s klisnou Saria. Budvar přece jen nemá ještě tolik zkušeností a v poslední části mu již scházely síly, a tak se Lucie Škábová postupně začala smiřovat s bronzovou medailí, na kterou měla relativní náskok před Lucií Krejčovou s Lamií 1. Naopak Nikol Vicencová se Sariou prolétla poslední etapou rychlostí přes 22 kilometrů za hodinu a do cíle dorazila o více jak tři minuty dříve než Marina Novotná s Ajradah AQ.

V soutěži CEI2* byly výsledky velmi podobné, pouze s tím rozdílem, že Marina Novotná startovala jen v mistrovském klání, Lucie Škábová se proto v tomto případě umístila jako druhá v pořadí, Lucie Krejčová pak třetí.

Během prvního zářijového víkendu hostily Kozlovice mistrovství České republiky v reiningu. O medaile se bojovalo v pěti kategoriích a nechyběla tradičně nemistrovská, avšak významná, soutěž Futurity. Mezi seniory potvrdili své předpoklady favorité.

Každý, kdo alespoň okrajově sleduje dění v reiningu, tak tušil, že o nejcennější kovy se v kategorii seniorů utkají Lukáš Brůček a Jonáš Bujnoch. Zlato si nakonec odvezl dlouhodobě nejúspěšnějších český reprezentant Lukáš Brůček, který v sedle koně Whizper To Me vyhrál obě kola a dokončil šampionát s celkovou známkou 438,5.

Na paty mu šlapal loňský mistr Jonáš Bujnoch v sedle LV Blue Great Pine. Sekundoval mu nebezpečně zejména v prvním kole, kdy je dělily pouze dva body. V druhém kole pak ztratil tři a půl bodu a se známkou 433 bral stříbro. Na třetí příčce skončila dvojice Barbora Konopásková a A Jac O Rima.

Kategorii junior určenou pro mladé koně ovládl rovněž Lukáš Brůček, a to hned s dvěma koňmi. Vyhrál s Whiz To Johnny Alfa Agritechnik a druhé místo obsadil s Gun Secorima. Bronz si vyjel Marian Štihel v sedle SK Ruf Einstein.

Mezi jezdci ve věkové skupině mládeže dominovala Sára Karasová, jež zvítězila se značným náskokem. Za výkon v sedle KH Yankee Step získala celkové hodnocení 438. S odstupem třinácti bodů dojela druhá Thea Karasová na Playin For Big Guns. Třetí příčka patřila Vladimírovi Čejkovi s Twelve Twenty Whiz.

Amatérskou mistryní České republiky se stala Kristýna Kleiblová s Gun Secorima a v soutěži Futurity si nejlépe vedl Jonáš Bujnoch na LV Pistol Great Pine. Taková byla tedy domácí jezdecká sezona 2020 v disciplínách voltiž, vytrvalost a reining.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️