Janoš s Bančíkem zvládli chladnokrevný boj o mistrovské tituly vítězně

V Kolesech u Kladrub nad Labem byly první říjnový víkend k vidění mimořádné výkony chladnokrevných koní. Konalo se tam totiž mistrovství ČR v kompletní soutěži, kdy účastníci závodí ve formanské jízdě, při ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu.

06.10.2022 10:00  |  Pořad: Chovatelské přehlídky a soutěže  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V sobotu 1. října byla na programu soutěž jednospřeží, které se účastnilo celkem patnáct koní a jejich kočích.

První zkouškou byla formanská jízda, kterou vyhrál Jaroslav Marvan s Henou. V ovladatelnosti s kládou mu nevyšel závěr, kdy inkasoval nejprve pět trestných bodů na osmé překážce a pak ještě dalších dvacet na devítce, kde se mu nepovedlo kládu navalit, ani vyvážit. V této části mistrovství tak byl až dvanáctý. V těžkém tahu obsadil páté místo, když skončil na váze 2200 kilogramů. Na pátém řádku figuroval i v celkovém pořadí.

S kládou si nejlépe ze všech poradil Michal Bančík s Nessie. Jako jediný dokončil velmi těžkou zkoušku bez penalizace na překážkách a cílem projel v čase. Čistou jízdu měl za sebou již z vozatajského parkuru, v němž měl třetí nejlepší čas. V těžkém tahu neprošel přes zátěž 2100 kilogramů, což pro něj znamenalo dílčí osmé místo. V celkových součtech to však stačilo na stříbrnou medaili.

Tu bronzovou získal Michal Pavelka s Orkánem. Tato dvojice sice nezačala úplně nejlépe, neboť ve formanské jízdě dojela až desátá. Deset trestných sekund získala na páté překážce a dalších deset přidala ještě na dvanáctce. Ovladatelnost s kládou již Pavelka zvládl velmi dobře a chyboval pouze na pětce a osmičce. V dílčím hodnocení se umístil třetí.

Nejsilnější kategorie Orkána však přišla až v závěru. Tento bezmála tunu vážící kůň si se saněmi doslova pohrával i ve chvíli, kdy na nich táhl dvojnásobek své hmotnosti. Stejně jako další dva soupeři však nedotáhl do cíle 2,5 tuny. Posunul je o 1,3 metru, což bylo ze všech nejdál, a tak tuto část šampionátu vyhrál.

Druhý byl v těžkém tahu Tomáš Ambrož s Bakem. Ten maximální váhu posunul o třicet centimetrů. Již v ovladatelnosti s kládou si vedl velmi dobře a také v tomto případě figuroval ve výsledcích těsně za vítězem kvůli jedné chybě na sedmé překážce. Nebýt dvanáctého místa z vozatajského parkuru, možná by získal některou z mistrovských medailí. Takto se musel smířit s nevděčnou čtvrtou pozicí.

Celkovým vítězem se stal David Janoš s Brysem Stádleckým. Ve formanské jízdě i v ovladatelnosti s kládou přitom byl až čtvrtý. Menší penalizaci zaznamenal vždy v poslední čtvrtině zkoušky. V těžkém tahu se také dostal až na váhu 2500 kilogramů, ale tu již Brys rozpohybovat nedokázal, a tak oficiálně skončil na 2400 kilech.

Vrcholem mistrovství České republiky chladnokrevných koní v kompletní soutěži byla nedělní kategorie dvojspřeží. Nejvíce napínavou částí byl těžký tah, který se tradičně konal až na úplný závěr a o pořadí rozhodovaly centimetry.

Právě těžký tah ovládl Jiří Martynek s koňmi Quatro a Fester, jenž saně s nákladem 3700 kilogramů posunul o 1,65 metru. V konečných součtech však skončil až sedmý. Stejné pořadí obsadil ve formanské jízdě i v ovladatelnosti s kládou. V té inkasoval trestné body na náročných překážkách s čísly 8 a 9, kdy se vozatajové snažili srazit míček z určeného kužele a kládu navalit na ležící špalek a následně ji vyvážit.

V těžkém tahu pohnul s 3700 kilogramy o necelý metr i Vladimír Hajtmar s koňmi Galen a Grafit. V dílčím hodnocení tak byl druhý. Po osmém místě ve formanské jízdě a páté příčce v ovladatelnosti s kládou nasbíral patnáct bodů, což bylo stejně, jako již zmíněný Martynek. O celkovém pořadí ve prospěch Hatimara hovořil lepší výkon v ovladatelnosti s kládou.

Dalším účastníkem s patnácti body byl Jan Blizňák a Argonem a Astrou. Ten ovladatelnost dokonce dojel jako třetí v pořadí, a tak se umístil nakonec pátý. O bod lepší skóre měl čtvrtý Jaroslav Marvan startující s Henou a Arkasem. Z bronzu se pak radoval Tomáš Ambrož, jenž se představil v Kolesech se Stelou a Bakem. Ten byl jedním ze dvou vozatajů, jimž se podařilo zvládnout ovladatelnost s kládou bez penalizace. Dvacet trestných bodů na dvanácté překážce vozatajského parkuru pro něj znamenalo dílčí šesté místo. V těžkém tahu skončil na 3400 kilogramech, které utáhl 6,25 metrů.

Poslední zkouška byla nejvíce napínavá i z hlediska boje o mistrovský titul mezi Davidem Šímou s Galvasem a Ramonem a Michalem Bančíkem s Nickem a Nessie. Šíma byl v prvních dvou zkouškách třetí a druhý. Bančík vyhrál formanskou jízdu, ale v ovladatelnosti byl až čtvrtý. Oba tak měli pět bodů a o triumfu se muselo rozhodnout při tahu. Galvas a Ramon pod vedením Šímy skončili na váze 3600 kilogramů, které utáhli jen 35 centimetrů.

A to byla výzva pro Bančíka. Jeho Nick a Nessie již také neměli sílu na větší posun s nákladem 3,6 tuny, ale bylo mu jasné, že když se dostanou o kousek dál, bude mistrem. I proto se snažil své koně maximálně vyburcovat hlasovými pomůckami, a i díky tomu koně posunuly saně při několika pokusech 115 centimetrů za startovní čáru. To Michalovi Bančíkovi ke zlatu stačilo.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️