V letošní sezoně už podruhé zavítala parkurová série Global Champions do nizozemského Valkenswaardu. V sobotu 21. srpna se tam bojovalo nejen o body do žebříčků ligy družstev a túry jednotlivců, ale i o postup do Super Grand Prix v Praze.
Ligovou soutěž týmů ovládli jezdci London Knights. Belgičan Olivier Philippaerts se předvedl v sedle koní Zayado a Le Blue Diamond a s oběma dokázal překonat kurz bez chyb. Čtyři trestné body pak dovezl do cíle Švéd Douglas Lindelöw. Chybu udělal v druhém kole, do něhož nastoupil s hnědákem Cheldonem. Shodný výsledek zapsali i členové Berlin Eagles, ale „Londýnským rytířům“ hrál do karet lepší součet dosažených časů.
Pražským lvům se tentokrát příliš nedařilo. V prvním kole nasbíral Nizozemec Leopold van Asten jedenáct trestných bodů. K nim pak přičetl jeho krajan Marc Houtzager s valachem Sterrehof´s Calimerem penalizaci za chybu v druhé jízdě, a jednou chyboval také španělský jezdec Sergio Alvarez Moya v sedle Alama. Celkové skóre devatenáct trestných bodů stačilo na jedenácté místo. Prague Lions klesli na sedmou příčku průběžného bodování, v čele se drží Valkenswaard United.
V Grand Prix Longines Global Champions Tour s překážkami do 160 centimetrů se osmičce jezdců podařilo překonat parkur bez trestných bodů, a tak o vítězi rozhodlo rozeskakování. Stupně vítězů unikly rakouskému jezdci Maxovi Kühnerovi s desetiletým valachem Elektric Blue P jen o 16 setin sekundy a skončil tak čtvrtý za Australankou Edwinou Tops-Alexander. Ta rozeskakování dokončila s jedenáctiletým hřebcem Fellow Castlefield v čase 48,21 sekundy a díky třetímu místu se dostala do vedení průběžného bodování túry jednotlivců v rámci Global Champions. O téměř dvě vteřiny rychlejší než Topsová byla domácí jezdkyně Sanne Thijssen na patnáctiletém hřebci Con Quidam Rb. Časomíra jí v cíli ukázala hodnotu 46,28.
Na vítězství to ovšem zdaleka nestačilo, neboť Němec Daniel Deusser s desetiletým hřebcem Bingo Ste Hermelle projel kurz ve výborném čase 44,66 sekundy a zaslouženě mu patřila první příčka. Zajistil si tak postup do pražské Super Grand Prix. Připomeňme, že před Deussererem se již kvalifikovali Niels Bruynseels, Olivier Robert, Peder Fredricson, Ben Maher, Scott Brash, Sameh El Dahan, Darragh Kenny, Sergio Alvarez Moya a John Whitaker.
Z Valkenswaardu zamířila Global Champions hned v následujícím týdnu do Hamburku, kde je již jedenáctá zastávka okruhu. V září přijdou na řadu dvě kola v Římě a čtrnáctým mítinkem se stane na konci devátého měsíce New York. Finále základní části je naplánováno do čínské Šanghaje a absolutním vrcholem se stane v druhé polovině listopadu již zmíněná galashow světového parkuru GC Prague Playoffs v libeňské O2 areně.
Do dalšího dílu westernového podcastu na EquiRadiu si Jitka Kynclová pozvala jako hosta Šárku Márovou, s níž si povídala o dvou různých jezdeckých odvětvích, které na první pohled nemají mnoho společného. Jsou jimi extreme trail a working equitation.
Ponntos nastoupil v King's Stand Stakes na mítinku Royal Ascot proti elitě světových sprinterů. V podcastu EquiRadia jsme o české účasti na jedné z nejprestižnějších dostihových akcí mluvili s Tomášem Lukáškem, Filipem Minaříkem a Martinou Lukovou.
Lester Piggott byl génius na koni a nejlepší žokej všech dob, říká v podcastu EquiRadia někdejší šampion, trenér a televizní expert Ferdinand Minařík starší. Zamýšlí se nejen nad přínosem samotného Piggotta, ale i nad vývojem žokejského řemesla.
Hlavním tématem dnešního podcastu EquiRadia je nedávný prodej známých koní Quimero-M a Chaccolan. Nově jsou v nizozemské prodejní stáji Hanse Dingse. Nejen o nich jsme hovořili jak s Ondřejem Zvárou, tak s jejich nynější jezdkyní Terezou Veselou.