Francimor zadrženě, Šafářův hattrick. Karlovy Vary zahájily sezonu

Jako poslední ze čtyř českých závodišť nejvyšší kategorie zahájila 20. června sezonu dráha v Karlových Varech. Koně i jezdci se museli vyrovnat s horkem, ale pořadateli se navzdory počasí podařilo jako obvykle připravit kvalitní travnatý poklad.

24.06.2021 08:52  |  Pořad: Dostihy cvalové  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Na programu byla tradiční Karlovarská dvojnásobná míle, která se na lázeňském závodišti běhá od roku 1928 a letos byla vypsána jako Cena společnosti Tipsport. Kvůli nižšímu počtu supervytrvalců na přihláškách se propozice dostihu dodatečně změnila z handicapu na cenu. Větší počet startujících však tento tah nakonec nepřinesl. Po škrtu Francesky Belly a Bospora nastoupila jen čtveřice účastníků. Desetinovým favoritem byl čtyřletý bělouš Francimor ze stáje 3 hearts, třetí z loňského Českého derby a čtvrtý ve slovenské modré stuze.

Krátce po startu se dostal na špici devítiletý veterán Father Frost s žokejem Petrem Foretem a udal svižné tempo, které záhy roztrhalo malé pole. Hnědák stáje Statek Chyše – Váňa místy odskočil o několik délek, s odstupem ho sledovali Amazing Gangster s Francimorem a mimo kontakt se soupeři cválal český odchovanec Orleano. Žokej Jaromír Šafář nastoupil s Francimorem asi 1200 metrů před cílem. Už při vbíhání do posledního oblouku se ujal vedení a zavedl malé pole do cílové roviny. Trojnásobný český šampion se několikrát ohlédl a hlídal si případný nástup soupeřů, žádnému velkému ohrožení však nečelil.

V cílové rovině se sice pokusil o útok na favorita dobře zrychlující Orleano, ale žokej Michal Hrouda brzy poznal, že vítěze neohrozí a kontroloval druhé místo. Cílem proběhl Francimor s náskokem dvanácti délek, druhý Orleano nadělil třetímu Amazing Gangsterovi nesčetné délky. Francimor, pro něhož to bylo třetí vítězství kariéry, vyběhl karlovarský traťový rekord v hodnotě 3:27,45.

Žokej Jaromír Šafář a trenérka Helena Vocásková prožili v neděli úspěšné odpoledne, kromě hlavního dostihu získali ještě dvě další vítězství a završili hattrick. Mimo jiné i díky úspěšnému návratu osmiletého veterána Hasana v trojkové Ceně společnosti Karel Holoubek Trade Group na 1600 metrů. Někdejší sériový vítěz se vrátil na dráhu po více než dvou letech a dokázal, že i ve vyšším věku si drží svou třídu. Po boji o hlavu zdolal v Česku poprvé startujícího bělouše Pace Mana, na třetím místě doběhl další třídový veterán Tropical Bond. Favorit Joganville skončil až čtvrtý.

V rámcovém programu karlovarské neděle běželi letos poprvé dvouletí koně. V Ceně společnosti Tipsport na 1200 metrů dokonale zužitkovala svou dostihovou zkušenost hnědka Nouran v sedle se svou trenérkou Ingrid Janáčkovou Koplíkovou. Klisna stáje Sultan Harib debutovala už začátkem května ve francouzském Chantilly a na západě Čech zvítězila velmi lehce o 4 1/2 délky. Druhá doběhla debutující Porcinella před dalším nováčkem Arkahngelskem.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️