Equinews: V Hradištku začal Zimní pohár. Boj o fiakry v centru Prahy

Při prvním kole 8. ročníku Zimního jezdeckého poháru spřežení v Hradištku u Sadské sahal Milan Domes po vítězném hattricku, nakonec vyhrál dvakrát a v jednom případě skončil druhý. – Pražským fiakristům svitla naděje na setrvání v centru metropole.

01.02.2022 10:40  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Domes vyhrál v Hradištku se singlem i párem. Čtyřspřeží ovládl Vlašic

Zimní jezdecký pohár ožil v sobotu 29. ledna po téměř dvou letech. Sedmý ročník seriálu v roce 2020 byl totiž kvůli covidu-19 předčasně ukončen po třech kolech. Neodjela se tehdy poslední kvalifikace a finále při Jezdeckém festivalu v Královicích u Slaného. Výsledky tak musely být vyhlášeny podle průběžného pořadí a vítězem se stal Milan Domes.

Tento vozataj reprezentující Jezdecký klub M+M Pastviny na triumf dokázal skvěle navázat i v úvodu osmého pokračování halové vozatajské série. V soutěži dvojspřeží, která se jela z těch oficiálních jako první, se ujal vedení hned v prvním kole. V tom se blýskl velmi rychlou jízdou Martin Zakršmíd. Čas 75,70 sekundy byl ze všech nejrychlejší, ale s 15 trestnými sekundami navíc se zařadil za Domese. Rychlý byl i v druhém kole, jenže i v tomto případě chyboval a nakonec se 175,25 body skončil čtvrtý.

O necelý bod méně zajistil bronzovou pozici Petrovi Vlašicovi, jemuž nevyšla první jízda. Napodruhé již byl bezchybný, stejně jako Zdeněk Jirásek. Ten ale dokázal čas druhého kola stlačit pod 80 sekund a výsledné skóre 170,18 bodů znamenalo druhé místo. Nestačil pouze na zmíněného Milana Domese. S koňmi Mágus a Bársony v druhém kole vedení upevnil rychlým a bezchybným výkonem. Jiráskovi tak utekl o více jak sedm bodů.

Královská kategorie čtyřspřeží měla pět účastníků, hlavní souboj se však odehrával mezi dvojicí vozatajů. Velmi dobře začal Petr Vlašic, jenže Milan Domes ho v úvodní části soutěže předstihl o deset bodů. Druhé kolo dokončil Vlašic bez shození jediného míčku ve výborném čase 95,31. Poslední startující Domes musel dlouho čekat na povolení k jízdě od sboru rozhodčích, neboť bylo potřeba odstranit závadu fotobuňce časomíry. A právě to částečně rozhodlo v neprospěch Domese, jemuž se následná jízda vůbec nepovedla.

Nejvíce obsazená byla odpolední kategorie jednospřeží. Nastoupilo do ní sedmnáct závodníků, včetně Lucie Maryškové, jež vyhrála už ráno v hobby soutěži tzv. singlů. Tentokrát skončila se 166,90 body druhá, o čemž rozhodla hlavně druhá rozjížďka. V té nechybovala a o více jak sekundu a čtvrt předjela Otu Bareše. Právě ta jedna jediná sekunda zamíchala pořadím na druhé a třetí příčce ve prospěch Maryškové.

Těsné rozestupy byly mezi více účastníky, a tak právě tato soutěž měla možná nejnapínavější průběh. Pouze nejvyšší řádek výsledkové listiny měl do jisté míry rezervovaný po prvním kole Milan Domes, jelikož dalším sedmi soupeřům odskočil o více jak deset sekund. S Plutem XIV-1 / Pajkosem napodruhé ještě náskok navýšil na více jak šestnáct vteřin a stal se tak jednoznačným vítězem.

Další kolo Zimního jezdeckého poháru spřežení se uskuteční v sobotu 12. února ve Slatiňanech. Třetí mítink je naplánován na neděli 27. února do Tlumačova, v sobotu 12. března se v Brně pojede poslední kvalifikace a finále se chystá v sobotu 19. března v Královicích u Slaného. Souběžně probíhá také parkurová část seriálu, která vyplňuje zbývající víkendy. Většinu z nich hostí Královický dvůr. Celkem je vypsáno deset závodních dnů – pět v každé z disciplín.

Zastupitelé Prahy jednali i budoucnosti fiakristů v centru města

Kolem pražských fiakristů to už déle jak měsíc doslova vře. Stalo se tak ve chvíli, kdy radní schválili změnu tržního řádu, v němž zrušili od 1. ledna 2023 stanoviště pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce.

Proti takovému rozhodnutí se strhla vlna nevole nejen z řad koňských odborníků, ale pro zachování jejich provozu se vyslovovala i v nemalé míře široká veřejnost. Krok kritizovala také část opozice z řad komunálních politiků.

Téma koňských povozů v Praze i přes snahu Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy neměl být pevným bodem programu lednového zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Redakci Jezdci.cz a EquiTV to potvrdil tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman, který sdělil, že finální program zastupitelstva schválila městská rada až v pondělí a toto téma v něm nebylo. Prosadili ho tam dle slov Patrika Nachera z hnutí ANO až opoziční zastupitelé, kteří nesouhlasili především se způsobem, jakým radní změnu tržního řádu schválili a obešli tak vypovězení platné smlouvy s Cechem fiakristů, která má dvouletou výpovědní lhůtu.

Zastupitelstvo hlavního města Prahy nakonec přijalo usnesení, v němž v první řadě ukládá Radě hlavního města Prahy vytvořit pracovní skupinu složenou ze zástupců zainteresovaných iniciativ a neziskových organizací, zástupců cechu fiakristů, zástupců chovatelů koní a odborníků z řad veterinářů či zástupců veterinární správy za účelem posouzení argumentů všech zúčastněných ke zrušení stanovišť pro koňské povozy a vypracováním metodiky umožňující provoz koňských povozů tak, aby byly zohledněny veškeré předpisy, dozor veterinární správy a stanovení tras pro povozy tak, aby byla zachována plynulost dopravy. Výstupy této pracovní skupiny požaduje předložit zastupitelstvu do 26. května letošního roku.

V druhé řadě pak zastupitelé doporučují Radě novelizovat konkrétní položku v příloze nařízení, kterým se vydává tržní řád tak, aby lhůta doby provozu respektovala dvouletou výpovědní lhůtu uvedenou v nájemní smlouvě uzavřené Radou s uživatelem tohoto tržního místa dle nájemní smlouvy, v daném případě stanoviště koňských povozů pronajatém Cechem fiakristů.