EquiTV.cz

reklama 31C
banner
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Equinews: Tři triumfy Pegasu v Chuchli. Opatrný válel v Martinicích

30.06.2020  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Dokonalý den stáje Pegas – v Chuchli vyhrála tři dostihy včetně Velké jarní ceny. Parkurový Memoriál Jana Papouška v Martinicích ovládl Aleš Opatrný s Forewerem. Osmého ročníku Velké ceny Cavaletto se zúčastnila stovka miniaturních koní a poníků.

reklama 32B
banner
banner
banner
banner

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony každý týden zpravodajský pořad Equinews, který vysílají mj. také kanál Sport 5 a Televize Seznam. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Místo derby v Chuchli proběhla Velká jarní cena. Rate zůstal neporažen

Původně se 28. června mělo v Chuchle Areně Praha běžet 100. České derby. I ve zpožděné sezoně poznamenané termínovými přesuny kvůli pandemii onemocnění Covid-19 však poslední červnová neděle měla slavnostní nádech. Hlavním dostihem byla klasická Velká jarní cena.
 
V roli horkého favorita se představil vítěz přípravného Memoriálu profesora Michala Rate. Hnědáka stáje Pegas jel opět žokej Milan Zatloukal a znovu si vylosoval startovní číslo jedna. Svěřenec Čestmíra Olehly se po startu krátce dostal do vedení, ale iniciativu záhy převzala dvojice stáje Lokotrans Eternity a Magic Baron. Rate se za nimi usadil na třetím místě.
 
V cílové rovině se dostal na úroveň vedoucí Eternity, ale vítězka Jarní ceny klisen opět běžela velký dostih a neprodala svou kůži lacino. Rate nakonec zvítězil jistě o 1 3/4 délky před zezadu finišující Zariyannkou, Eternity uhájila třetí příčku před irským importem Zoheyrem a srbským odchovancem Markoni LP.
 
Rate zvítězil potřetí z pěti startů a zůstává na české půdě neporažen. Časem 1:35,53 navíc vyběhl nový rekord Velké jarní ceny i chuchelské dráhy.
 
Rekordní tabulky se přepisovaly i ve druhém vrcholu dne Velké květnové ceně. I tady se radovalo středisko Zhoř u Jihlavy prostřednictvím někdejšího vítěze rakouského derby Black Canyona. Šestiletý tmavý hnědák s Milanem Zatloukalem zvítězil lehce o 4 délky v novém rekordu dostihu 1:35,75. Dokonalý triumf stáje Pegas podtrhl druhým místem Sagar, třetí finišoval statečně bojující šampion sprinterů Mr Right.
 
Foto Bohumil Křižan / Jockey Club ČR
 

Patnáctý Memoriál JP v rukou favorita. Opatrný drtí domácí konkurenci

Martinický Memoriál Jana Papouška je již patnáctým rokem výrazným bodem v českém parkurovém kalendáři. Většinou býval generálkou před blížícím se mistrovství České republiky, letos se díky jeho odložení na říjen stal takovým šampionátem nanečisto. 
 
Konkurence, která se sešla v této soutěži totiž skutečně odpovídala kvalitě národního mistrovství. Někteří členové reprezentačního A-kádru sice chyběli, ale i to se při mistrovských soutěžích pravidelně stává. Každopádně favorit byl jasný – tím byl Aleš Opatrný, který v předešlých týdnech ovládl jak kvalitně obsazený mítink v Chuchle Areně Praha, tak úvodní závod Českého skokového poháru.
 
Ostatně s oběma svými koňmi postoupil do druhého kola Memoriálu pro patnáct nejlepších dvojic bez jediného trestného bodu a v něm precizní výsledek zopakoval. To samé se podařilo již jen Kateřině Veselovské s Celanem S a Jakubovi Štěrbovi s Go-Onem T.S. A právě tato čtveřice se rozeskakovala o nejvyšší příčky.
 
Opatrný v sedle Gentlemena Van Het Veldhof ostatním ukázal, kde se dá trasa kurzu výrazně zkrátit, a i napotřetí tohoto čtrnáctiletého hřebce dovedl do cíle s nulou na bodovém kontě. Kateřina Veselovská zvolila s Celanem S trochu delší obraty, a navíc přidala jedno shození. Jakub Štěrba sice na Go-Onovi opět nezaváhal, ale čas měl téměř o čtyři sekundy pomalejší než Opatrný s Gentlemenem. Zařadil se tak na průběžné druhé místo, i když tušil, že na něm asi dlouho nezůstane.
 
Finišmanem totiž byl opět Aleš Opatrný, tentokrát v sedle Forewera, s nímž má již splněný kvalifikační limit pro účast na olympijských hrách v Tokiu. S jeho současnou stájovou jedničkou projel rozeskakováním téměř stejně, jak v prvním případě, ale čas měl ještě o dvě desetiny rychlejší. S Forewerem tak zvítězil a s Gentlemenem vybojoval pomyslné stříbro. 
 
„Když máte s sebou dva olympijské adepty, tak se samozřejmě jezdí o něco jednodušeji. Jak Gentlemen, tak Forewer skákali skvěle, a tak to ostatní protivníci mají podstatně těžší.“ 
 

Minihorse není ozdoba. V Opřeticích se bojovalo o Cenu Cavalletto

V Opřeticích na Benešovsku proběhl na konci června osmý ročník Velké ceny Cavalletto určené především pro miniaturní koně. Organizátoři však poslední tři roky spolupracují s Národní pony společností, a proto byly otevřeny tři třídy i pro jejich pony.
 
Přestože během akce panovalo téměř tropické počasí, organizátoři byli s jejím průběhem velmi spokojeni, což potvrzuje prezidentka klubu miniaturních koní Jarmila Podzemská.
 
„Velké ceny Cavalletto se zúčastnila více než stovka koní a bylo to více než tři sta startů, velice náročný a horký den. Přesto jsme koně mohli vidět ve výstavních třídách, ale také ve sportovních třídách, ať už to byly různé traily na ruce, nebo jízda zručnosti na opratích, byl to jumping, což je obdoba parkuru, ovšem koně skáčou bez jezdce, jsou vedeni na ruce, a nebo třeba minihorse driving.“
 
Chovatelé miniaturních koní se snaží toto plemeno prezentovat při akcích, jako je právě Velká cena Cavalletto, jinak než jako luxusní ozdoby stájí či zahrad, ale jako koně v pravém slova smyslu, tedy tak, že se s ním dá i pracovat. Jsou přesvědčeni, že je možné zkombinovat nejen krásu těchto jemných a ušlechtilých koní, ale i jejich výkon. 
 
„Plemeno miniaturních koní v České republice ještě nemá dlouhou tradici, ale přesto je to velmi dynamické a rozvíjející se plemeno, které má nárůst počtu zápisů koní do plemenné knihy.“
 
Klub chovatelů miniaturních koní již připravuje další veřejnou akci, kterou bude otevřený Národní šampionát pro miniaturní koně a 5. ročník Národního šampionátu pro Americké miniaturní koně, který se uskuteční 22. srpna opět v Opřeticích u Bystřice.

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33B
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Níže uvedený seznam streamů na EquiTV.cz je předběžný. Sledujte aktualizace! 

• 18. 09. spřežení – MČR Humpolec
• 19. 09. spřežení – MČR Humpolec
• 19. 09. voltiž – MČR Frenštát pod Radhoštěm
• 19. 09. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 22. 09. dostihy – TK před EJC v Chuchli (od 10:00 hod.)
• 24. 09. výstava Kůň – Lysá nad Labem
• 25. 09. dostihy – EJC Chuchle Arena Praha (live+5)
• 26. 09. drezura – Olomouc
• 28. 09. dostihy – Lysá (live+5)
• 02. 10. klusáci – Chuchle Arena Praha
• 03. 10. paravoltiž – Brno
• 03. 10. dostihy – Chuchle Arena Praha (live+5)
• 09. 10. skoky – Praha Gabrielka (skokové derby)
• 10. 10. skoky – Chuchle Arena Praha
• 10. 10. skoky – ESC Olomouc
• 16. 10. dostihy – Most (live+5)
• 24. 10. dostihy – Chuchle Arena Praha (live+5)
• 30. 10. klusáci – Chuchle Arena Praha
• 30. 10. volnost – šampionát ml. koní Svržno
• 30. 10. dostihy – Most (live+5)

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE