Equinews: Smolíková je mistr ve všestrannosti, Weinmannová v reiningu

Do historických tabulek mistrů České republiky v jezdeckých disciplínách přibyla nová jména. Marie Smolíková vyhrála v Borové u Chvalšin šampionát ve všestrannosti, Lenka Weinmannová získala v Kozlovicích na Frýdeckomístecku titul v reiningu.

14.09.2022 10:45  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Nečekanou vítězkou mistrovství ČR ve všestrannosti je Marie Smolíková

Na zatím největší úspěch ve své kariéře dosáhla v Borové u Chvalšin na Českokrumlovsku Marie Smolíková na čtrnáctileté klisně Hanah. Podařilo se jí totiž vyhrát mistrovství České republiky ve všestrannosti mezi seniory.

Smolíková byla po drezuře osmá, ale sobotní kros jí vyšel naprosto skvěle. Předvedla v něm nejlepší výkon ze všech a ujala se vedení o čtyři a půl bodu před Miroslavem Trundou s Manorem. Tento jezdec po úvodní zkoušce vedl v sedle valacha Starlingtona, když obdržel za předvedení drezurní úlohy jen 32 trestných bodů, ale v závěru terénní zkoušky vynechal jeden skok a byl proto vyloučen.

V nedělní skokové zkoušce absolvovala Marie Smolíková s Hanah všechny překážky bezchybně a zapisovala pouze 0,8 trestného bodu za čas, v součtu tak měla 42,4 bodů. Podobně na tom byl Miroslav Trunda, jenž s Manorem inkasoval 1,6 bodu. Jeho skóre bylo tedy 47,7 bodů a skončil druhý za Smolíkovou. Z bronzové medaile se mohla radovat Adéla Císařová na valachovi Baloo the Bear. Ta předvedla v drezuře sedmý nejlepší výkon, po krosu však byla již třetí a na pořadí se nic nezměnilo ani po parkuru, na kterém udělala jednu chybu. Její konečný výsledek byl 56,3 bodů.

Nejnáročnější mezinárodní soutěž CCI3*-S ovládla Němka Anika Möritz s klisnou Jamirou, jež v součtu posbírala 36,2 bodů. Na druhého Pietra Grandise z Itálie v sedle klisny Scuderia 1918 Future měla tak poměrně velký náskok, neboť ten má ve výsledkové listině zapsaných celkem 45 bodů. Třetí příčka patřila již zmíněnému Miroslavu Trundovi s Manorem.

Mistrem České republiky v kategorii jezdců do 25 let se stal nedávný účastník evropského šampionátu Matěj Sukdolák. Do Borové si s sebou vzal valacha Figara 7, s nímž skončil v drezuře až čtvrtý po zisku 34 bodů. Po terénní zkoušce však již vedl, neboť měl jen drobnou penalizaci 2,4 body za čas. V neděli na parkurovém kolbišti nechyboval, byť mu časomíra přidělila 0,4 bodu za pomalejší jízdu. Vítězem by se však stal i v případě, že by jednou chyboval. Stříbrnou příčku v kategorii U25 vybojovala Anežka Lexová s klisnou Bueno Vistou, jejíž finální výsledek byl 44,4 bodů, z nichž čtyři zapisovala poslední soutěžení den. V krosu nechybovala, stejně jako Kristýna Kačírková na valachovi Diadémovi 2, která po drezuře vedla. Za čas při terénní jízdě obdržela 8,4 bodů, a proto se zařadila za Matěje Sukdoláka. Dvě shození parkurových překážek jí však v úplném závěru připravila o jednu pozici, ale i bronzová medaile je velkým úspěchem.

Hned po skončení republikového šampionátu se reprezentanti Miroslav Trunda a Miloslav Příhoda vypravili se svými stájovými jedničkami do italského Pratoni del Vivaro, kde se koná mistrovství světa nejen ve všestrannosti, ale i ve spřežení.

Po letech mužské nadvlády je mistryní ČR v reiningu Lenka Weinmannová

Tradičním místem konání mistrovství České republiky v reiningu jsou Kozlovice. O druhém zářijovém víkendu se tam sjeli jezdci specializující se na tuto disciplínu, aby bojovali o tituly s ročníkem 2022 v kategoriích mládež, junior, amatér a senior.

V kategorii mládež si pro bronz dojel Nicolas Pavel, který závodil s osmiletou klisnou SK Cash To Gun. Dvojice nasbírala ve dvou kolech 263 a půl bodu. O bod víc dostala od rozhodčích za dvě jízdy Emma Dagoury v sedle valacha jménem HH Oliver Olena. Její výkon stačil na druhé místo. Mistryní republiky mezi jezdci ve věku mládeže se s náskokem devíti bodů stala Viktorie Sviežená na desetiletém valachovi SK Smart N Whiz.

Soutěž pro mladé koně se jezdí pod označením junior. Třetí příčku v ní obsadila Klára Šalková s pětiletým hřebcem SK Custom Spark. Ve dvou úlohách, takzvaných patternech, si vyjela 277 bodů. Pouze o půl bodu více měl Karel Kubata na koni Marksman Whiz. Z Kozlovic si tak odvezl titul vicemistra, zatímco z nejvyšší příčky se radoval Lukáš Bartko s klisnou Melodys Lil Voodoo.

V soutěži amatérů se na stupně vítězů podívala Brenda Lesniczáková. Ta získala bronz za výkony v sedle šestiletého hřebce SK Smart Peponita. Jediný bod jí dělil od stříbra, které vybojovala dvojice Lenka Weinmannová a Metamoorphosis. Soupeřům výrazně odskočila Barbora Julinová na koni LV Pistol Great Pine. V součtu nasbírala 287 bodů, což znamenalo náskok dvanáct a půl bodu.

Vrcholem šampionátu byla kategorie seniorů, v níž se představili zkušení jezdci, ačkoliv mistři z posledních dvou ročníků chyběli. Třetí místo pro rok 2022 obsadila Klára Šalková, která zapsala s klisnou Lil Chicstep 277 bodů. O bod víc měl Marián Štihel na druhé příčce. K medaili mu pomohl hřebec SK Ruf Einstein. Mistryní republiky se po letech mužské nadvlády stala Lenka Weinmannová. Spolu s Metamoorphosis přidala ke stříbrné medaili z amatérské kategorie nejcennější kov ze soutěže seniorů.