EquiTV.cz

reklama 21C
banner
banner
banner

Equinews: Parkurově pestrý týden v Bratislavě, v Jítravě i v Cannes

reklama

Bratislava hostila parkurové závody na fotbalovém stadionu. – Český skokový pohár se poprvé konal v severočeské Jítravě. – Série Global Champions pokračovala šestým kolem v Cannes. Do Super Grand Prix v Praze se kvalifikoval Maikel van der Vleuten.

13.06.2023 16:03  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22B
banner
banner
banner
banner

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz nebo v programu televize A11. Jednotlivé reportáže vysílá v rámci zpravodajské relace Report kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Parkurový svátek v Bratislavě: CSIO se konalo na fotbalovém stadionu

Národní fotbalový stadion v Bratislavě na Tehelném poli hostil od 8. do 11. června druhý ročník mezinárodních parkurových závodů Danube Equestrian Festival. I přes nepřízeň počasí akce přilákala každý den několik tisíc fanoušků.
 
Prvním velkým sportovním vrcholem byl páteční Longines EEF Nations Cup, do něhož nastoupilo celkem deset týmů. Skvěle se dařilo Slovákům, kteří předvedli na parkuru vysokém 145 centimetrů několik bezchybných jízd a skončili třetí.
 
Ani jednou nechybovala Dominika Gaálová na jedenáctiletém valachovi Senjor Catello, byť ji v prvním kolem mrzel jeden trestný bod za překročení času. Nejmladší člen celku David Horváth s desetiletým hřebcem U2 Westleven Z napoprvé jednou chyboval, ale při druhé jízdě projel cílem s pouhými dvěma trestnými body za čas. Bronislav Chudyba byl původně jako náhradník do týmu, ale po zranění Tomáše Kuchára byl nakonec s devítiletou klisnou Chloe povolán. Ukázalo se, že byl velkou posilou týmu, byť mu první část soutěže vůbec nevyšla podle představ, a právě jeho výsledek se škrtal jako nejhorší. Na 100 % splnil roli finišmana Radovan Šillo na dvanáctiletém valachovi Quadrosson ASK. Dvakrát dokončil s nulou na bodovém kontě, a měl tudíž na domácím úspěchu největší podíl. 
 
Z vítězství se nakonec radoval tým Irska. Dvě čisté jízdy zaznamenali Harry Allen s devítiletým valachem Calculatus a Jason Foley se stejně starým valachem jménem Oscar v/h Hulstenhof. V obou kolech se škrtal výsledek Commandanta Geoffa Currana v sedle jedenáctiletého valacha Tempo Manora, když dokončil se čtyřmi a pěti body. Čtyři body v prvním kole měl i Thomas Ryan ve dvojici s dvanáctiletým hřebcem Di Cantero van ter Hulst Z. Napodruhé již zaznamenal nulu, a tak ve výsledkové listině měli Irové pouhé čtyři trestné body. 
 
Stejně jako Slováci zaznamenali pětibodovou penalizaci jezdci z Rakouska. V jejich prospěch však hrál lepší součet časů. Nejlepší dvojici tvořil Stefan Eder se čtrnáctiletým valachem Condaro, jenž neobdržel žádnou penalizaci. Čtvrté místo patřilo reprezentantům Švýcarska, pátí skončili Nizozemci a za nimi se seřadili Němci, Dánové, Češi, Maďaři a Egypťané. 
 
Při nedělní Grand Prix Bratislavy dosahovaly překážky až 155 centimetrů. Z padesáti startujících dvojic jich pětina náročný kurz nedokončila, ale naopak devět účastníků překonalo všechny nástrahy bez penalizace a postoupili do rozeskakování. Bohužel mezi nimi nebyl žádný ze slovenských jezdců. Nejúspěšnější z domácích byla Dominika Gaálová na jedenáctiletém valachovi Senjor Catello, jež dovezla do cíle čtyři trestné body a umístila se na 22. místě. Jozef Wild, Radovan Šillo a David Horváth pak se svými koňskými svěřenci inkasovali po pěti bodech a seřadili se na 24. až 26. příčce. 
 
Mnozí fanoušci parkurového skákání tak drželi palce alespoň jediné Češce, jež se probojovala do závěrečné části soutěže. Na zkráceném parkuru ovšem Sandra Tomaidesová na klisně Kyren chybovala dvakrát a skončila až devátá. Další tři jezdci dokončili se čtyřmi body za jednu chybu a zbývajících pět zopakovalo precizní jízdu bez penalizace. O jejich konečném pořadí nakonec rozhodovaly doslova desetiny sekundy. Třetí místo obsadil Harry Allen z Irska na devítiletém valachovi Calcalatus, jenž startoval jako předposlední, ale byl o 61 setin pomalejší, než do té doby vedoucí rakouská reprezentantka Alesanndra Reich na devítiletém valachovi Oeli R. 
 
Na startu již zbýval pouze Švýcar Bryan Balsiger v sedle devítileté klisny Scarlina de Tiji Z. I když nasadil od začátku velmi svižné tempo, v cíli byl přesně o jednu desetinu pomaleji než jeho soupeřka, která tak mohla začít slavit. 
 
I když oba hlavní organizátoři neskrývali únavu, tak doufají, že se Danube Equestrian Festival na Tehelné pole příští rok opět vrátí.
 

Pohárová premiéra v Jítravě: Do Super GP postoupila Natálie Ulčová

Severočeská Jítrava se stala během druhého červnového víkendu dějištěm parkurové premiéry. Poprvé se tam konalo kvalifikační kolo Českého skokového poháru, v letošním kalendáři seriálu už čtvrté v pořadí. 
 
Vrcholem mítinku byla Velká cena Jítravského Dvorce s překážkami do 150 centimetrů, která byla na programu v neděli 11. června. Jela se tradičně jako jednokolová soutěž s finále pro desítku nejlepších dvojic ze základní části.
 
Karel Polák se do finále dokázal probojovat hned s dvěma koňmi. Prvním byl belgický hřebec Tallmann TN, s kterým v první jízdě inkasoval pět trestných bodů. Když k nim napodruhé přidal ještě šestnáct trestných bodů, bylo téměř jisté, že na nejvyšší příčky pomýšlet nemůže. Další dvojicí byli Jan Štětina a Chabella Dona PS se čtyřmi trestnými body v základním parkuru. Jenže ti svou finálovou jízdu vzdali a zařadili se tak na konec výsledkové listiny. Jedno shození zapsal v první jízdě také Jiří Skřivan na holandském valachovi Hollandovi TN. Napodruhé chyboval ještě dvakrát, a výsledek dvanáct trestných bodů stačil na průběžné první místo. Takový stav ale nevydržel dlouho. Za ním startující Ondřej Pospíšil dovezl s hnědákem Huntelaarem po jedné chybě v každé jízdě a s osmi trestnými body se ujal vedení.
 
Nic na tom nezměnil ani výkon Karla Poláka s druhým koněm, plemeníkem He´s Blue. Ten totiž nakonec chyboval celkem třikrát. Ani vítěz letošní pohárové Velké ceny v Hradištku Martin Šoupal průběžné pořadí v čele soutěže nepřepsal. Spolu s běloušem Chique-K po čistém výkonu v úvodním kole shodil ve finále dvě překážky. To znamenalo sice stejný počet trestných bodů, jako měl lídr soutěže, ale dosažený čas byl o necelou sekundu horší. Další finalistkou s nulou ze základního kola byla Mariana Michlíčková, která se díky bezchybné druhé jízdě v sedle zkušeného valacha Leeve Junga 2 dostala na první pozici v průběžných výsledcích. 
 
Na řadě byli dva matadoři z národní reprezentace. Nejprve se představil Aleš Opatrný na Locantovi RN, který se parkurem prokousával v podstatně rychlejším tempu. Jeho čas v cíli měl hodnotu 47,84 sekundy, což bylo o osm sekund méně, než potřebovala Mariana Michlíčková. Jenže shodil dvě překážky, a tak se zařadil za ní na druhé místo. Ještě rychleji zdolal finálový kurz Kamil Papoušek s valachem Vivanem Blue. Ani jemu se však nevyhnuly chyby. Dovezl hned dvě a v průběžné výsledkové listině tak zaujal pozici před Alešem Opatrným.
 
Zamíchat pořadím na nejvyšších příčkách mohla už jen Natálie Ulčová s českým hnědákem Demontem. A protože přicházela do finále jako poslední, a navíc s nulou, mohla si dovolit tempo spíš na jistotu, což se jí vyplatilo. Ani v druhé jízdě nechybovala a s časem 49,56 sekundy se stala vítězkou premiérové Velké ceny Jítravského Dvorce. Druhá byla Mariana Michlíčková před třetím Kamilem Papouškem.
 
Český skokový pohár pokračuje již v tomto týdnu na kolbišti Jezdeckého centra Zduchovice. Od středy do neděle tam proběhne celkem 23 soutěží a Velká cena bude opět na úrovni stupně T**, kdy překážky dosahují 150 centimetrů.
 

Global Champions v Cannes: Grand Prix vyhrál Maikel van der Vleuten 

Parkurová série Global Champions League má za sebou šesté kolo, které proběhlo v pátek večer ve francouzském Cannes. Tým Pražských lvů tam reprezentovali Belgičané Niels Bruynseels s Pieterem Devosem a Nizozemec Johnny Pals.
 
Do první části páteční soutěže družstev nastoupili Pieter Devos s patnáctiletou Claire Z a Johnny Pals na dvanáctileté Zarakava Herou Z. Prvně jmenovanému však klisna před skokem 5B vybočila a při opakovaném nájezdu chybovala na skoku 5A. Další chybu přidala uprostřed trojkombinace, což po přičtení penalizace za překročení času znamenalo 23 trestných bodů. Johny Pals pak se svojí koňskou svěřenkyní přidal čtyři trestné body a dohromady jich tak měli sedmadvacet. 
 
Do druhého kola nastoupil Devos na šestnáctileté Mom´s Toupie de la Roque a předvedl s ní čistou jízdu, stejně jako Niels Bruynseels na čtrnáctiletém valachovi Delux van T & L. Přes dvacet trestných bodů mělo hned jedenáct celků, přesto nakonec Prague Lions skončili až desátí. 
 
Na pátém až třetím místě se seřadily týmy s 16 body, přičemž nejlepší čas měli, a tudíž medailové umístění vybojovali Istanbul Warriors. O více jak čtyři sekundy předstihli Paris Panthers a o další dvě vteřiny navíc měli Rome Gladiators. 
 
Druhé místo patřilo reprezentantům New York Empire. Denis Lynch s dvanáctiletým valachem PSS Levilensky stejně jako jeho kolega Frank Schuttert na jedenáctileté klisně Hawaii-S dovezli v prvním kole do cíle nulu a o časový rozdíl vedli před taktéž bezchybnými Rome Gladiators. Jenže ve finálové části Lynch s Levilenskym jednou chyboval, stejně jako nově nasazená dvojice Spencer Smith v kombinaci s šestnáctiletým valachem Theodore Manciais. Museli se tak spokojit s druhou pozicí. 
 
Z té první se radovali Philipp Schulze Topphoff na desetileté klisně Carla a Christian Kukuk na devítileté Just Be Gentle. Právě tato klisna shodila jednu překážku při prvním startu. To však bylo jediné zaváhání pro celé družstvo, a to tudíž zaslouženě vyhrálo. Navíc tím získalo takzvaný hattrick, jelikož na nejvyšší stupeň se dostalo již letos potřetí a se 132 body jde do vedení. Na druhou příčku klesli Paris Panthers, třetí jsou dosavadní lídři Madrid in Motion a čtvrtí zůstávají St Tropez Pirates. Pátou příčku si drží Prague Lions s 97 body, na něž se s jednobodovou ztrátou dotahují Stockholm Hearts.
 
Z devětatřiceti dvojic, které nastoupily v sobotu do Grand Prix Longines Global Champions Tour, jich třináct dokázalo překonat základní kurz s výškou překážek 160 centimetrů bez penalizace a postoupilo tak do rozeskakování. Bylo tudíž jasné, že kdo chce pomýšlet na stupně vítězů, musí hodně riskovat. Nizozemec Harrie Smolders na čtrnáctiletém valachovi Monaco N.O.P. sice předvedl na zkráceném parkuru nejrychlejší jízdu ze všech, ale jednou chyboval a propadl se tak až na konečné sedmé místo za šestici těch, kteří udrželi na bodovém kontě nulu. Čas Smolderse byl 37,69, zatímco většina ostatních se pod 40 sekund nedostala. 
 
Z třetího místa se radoval Michael Duffy v sedle čtrnáctileté klisny Cinca 3, jemuž časomíra ukázala v cíli hodnotu 40,15. Ten startoval úplně jako první a poměrně dlouhou dobu vedl. Předstihl ho až třetí od konce Pieter Devos, když na šestnáctileté klisně Mom´s Toupie de la Roque dokončil v čase 39,92. Předposlední na startu byl Němec Philipp Schulze Topphoff s desetiletou klisnou Carlou, ale ten se časem 40,23 zařadil až za Duffyho. 
 
Na startu zbýval už jen aktuální lídr tabulky jezdců Maikel van der Vleuten z Nizozemska. V sedle třináctiletého valacha Beauville Z N.O.P. dokázal plně využít výhody posledního startujícího, nechyboval a byl ještě o 55 setin rychlejší než Devos, čímž si zajistil vítězství i dalších 40 bodů do žebříčku Longines Global Champions Tour. Celkem jich má již 175, zatímco druhý Christian Kukuk o 40,8 méně. Oproti pořadí po pátém kole si německý reprezentant polepšil o jednu příčku, stejně jako Švédka Malin Baryard-Johnssson, jež je momentálně třetí. 
 
Do listopadové Super Grand Prix již mají zajištěnou takzvanou zlatou vstupenku Maikel van der Vleuten, Julien Epallard, Edwina Tops-Alexander, David Will, Katrin Eckermann a Philipp Weishaupt. Zbývá už jen deset míst, která obsadí nejúspěšnější jezdci v nacházejících kolech LGCT. To nejbližší se uskuteční za necelý týden ve Stockholmu, následovat budou Paříž a Monaco. 
 
V červenci se túra přesune do dvou nových destinací ve španělské A Coruñi a v německém Riesenbecku. V srpnu jsou naplánované dvě zastávky v Londýně a ve Valkenswaardu a v září zůstal v kalendáři pouze Řím, jelikož závody v New Yorku byly zrušeny. Základní část série vyvrcholí na konci října v Rijádu a tečku za celou sezonou udělá od 16. do 19. listopadu GC Prague Playoffs v libeňské O2 areně.
 
Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions

reklama 23D
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
SO⏳04.05. ⏰00:00 dostihy Most  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE