Equinews: Nebanice hostily vozatajskou elitu. Letní dostihy v Chuchli

Do Nebanic u Chebu se po roční přestávce vrátil vozatajský Světový pohár. Průběh závodů komplikovalo počasí. – V Chuchle Areně Praha se běžela Cena tříletých klisen, tradiční přípravný dostih na klasické Oaks. Podrobnosti přináší Equinews.

22.07.2021 08:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Do Nebanic dorazila vozatajská elita. Nesvačil jr. byl třetí v parkuru

Po loňské pauze způsobené pandemií covidu-19 se do západočeských Nebanic vrátil vozatajský Světový pohár. V soutěžích v rámci mezinárodního mítinku CAI se tam ve dnech 14. až 18. července představili nejlepší jezdci světa.

Zejména v kategorii čtyřspřeží byla startovní listina plná hvězdných jmen. Roli favorita naplnil Nizozemec Bram Chardon, který je aktuálně světovou dvojkou. Vyhrál úvodní drezuru i závěrečný vozatajský parkur a radoval se z cenného triumfu v sérii World Cup. Druhé místo obsadil mistr Evropy z roku 2015, Němec Michael Brauchle. Ten podával v průběhu celých závodů vyrovnané výkony a za Chardonem zaostal jen s minimálním odstupem.

Vítěz posledního nebanického ročníku Glenn Geerts z Belgie pak bral třetí příčku. Na tu se vyšvihl díky skvěle zajetému maratonu. Z českých zástupců si nejlépe vedl Jiří Nesvačil mladší, který dojel sedmý. Velmi dobře se přitom prezentoval v nedělní jízdě mezi kužely, v níž zapsal třetí nejlepší výsledek.

V kategorii párů v tříhvězdové úrovni se z vítězství radovala Carola Slater-Diener z Německa, které k nejvyšší příčce pomohl hlavně výborný maraton. Ten se taktéž vydařil i přes velmi nepříznivé počasí a tím i obtížný terén českému reprezentantovi Josefovi Drábkovi. Jeho výkon byl druhý nejlepší právě za německou jezdkyní. Celkově se Josef Drábek umístil na sedmé příčce hned za nejúspěšnějším Čechem Alexandrem Soukupem.

Mezi singly v CAI s třemi hvězdami neměla Česká republika letos zastoupení. První místo vybojovala Saskia Siebers z Nizozemí, když vyhrála drezuru i terénní jízdu. České barvy slavily úspěch ve dvouhvězdové úrovni. V soutěži párů zvítězila Michaela Chylíková a v jednospřeží si pro druhé místo dojel Michal Žák.

Souboj favoritek v Chuchli, Dakota si řekla o roli favoritky Oaks

Tři týdny po Českém derby se v sobotu 17. července vrátily cvalové dostihy do Chuchle Areny Praha. Hlavním bodem programu byla Cena tříletých klisen na 2200 metrů, tradiční přípravný dostih na klasické Oaks.

V cílové rovině svedly boj o vítězství dvě hlavní favoritky. Podél vnitřní bariéry zaútočila z posledního místa vítězka Jarní ceny klisen Solemeena s žokejem Petrem Foretem, ale v závěrečné dvoustovce výrazně zrychlila také poprvé v Česku startující hnědka Dakota pod Michalem Hroudou. Dcera někdejší výborné sprinterky Dorotky potvrdila třídu naznačenou ve Francii a zvítězila jistě o půl délky. Česká odchovankyně Solemeena s přehledem uhájila druhé místo a třetí příčku získala zlepšující se Lady In Pink. Pro Dakotu, narozenou ve vlastním chovu DS Pegas majitele Jiřího Trávníčka, to bylo první vítězství kariéry při teprve třetím startu. Ve Zhoři u Jihlavy ji trénuje Dalibor Török.

Svůj první významnější dostih měli v Chuchle Areně Praha i dvouletí koně. V Simsonově ceně na 1200 metrů se sešlo deset koní včetně několika vítězů. Výrazný potenciál ukázal hnědák Red Coral z vlastního chovu Jiřího Charváta. Syn někdejšího šampiona Blue Corala a výborné klisny Reglisse navázal pod žokejem Janem Vernerem na své vítězství z konce června a utekl jistě o 1 3/4 délky Porcinelle. Třetí doběhla Shabana.

Většina z devíti dostihů sobotního programu měla početná startovní pole. To byl i případ Ceny Chuchle Areny Praha na 1400 metrů. Ta vyvrcholila dramatickým doběhem, v němž se prvních šest koní v cíli poskládalo v rozmezí dvou a čtvrt délky. Pro zatím životní úspěch si doběhl loňský sériový vítěz Coltyn pod žokejem Jiřím Palíkem. Svěřenec trenéra Zdeňka Seménky zdolal o půl délky hnědáka Seasony, na dalších místech finišovali Rabbit Breath, Opinion Maker a Chop Chop.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️