Equinews: Narozeninová výhra Vingrálkové. Pokorný mistr všestrannosti

V olomouckém Equine Sport Centru se konaly hned dvě Velké ceny zařazené do Českého skokového poháru během jednoho víkendu. Dorazila domácí parkurová špička. – V Borové u Českého Krumlova se bojovalo o mistrovské tituly ve všestrannosti.

04.08.2020 08:18  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony každý týden zpravodajský pořad Equinews, který vysílají mj. také kanál Sport 5 a Televize Seznam. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Dvě pohárové Velké ceny v Olomouci. Vyhráli je Kotalík a Vingrálková

První ze dvou Velkých cen, jež byly na programu sedmého mítinku Českého skokového poháru, byla ve znamení souboje skupiny potenciálních olympijských účastníků a tradičních jezdců domácí parkurové extraligy.

Na start Falton Velké ceny Brna, která se původně měla jet již začátkem května, se v pátek 31. července postavilo 55 dvojic a k překvapení většiny přítomných náročný parkur s výškou překážek 145 centimetrů dokončilo devět bez penalizace.

Z jednou chybujících postoupila do finále soutěže pouze Sára Vingrálková s Quisandrem. Ta napodruhé již dovezla do cíle nulu a skončila sedmá. Naopak při druhém startu s Lamour nedobrovolně opustila sedlo, čímž se zařadila na závěr výsledkové listiny finále společně s Igorem Šulkem na Wavo Aramis. Ten pro změnu pokračování vzdal poté, co mu nevyšel nájezd na úvodní překážku a později opakovaně chyboval.

V soutěži diváci mohli sledovat hned několik potenciálních členů českého olympijského týmu pro Tokio. Kromě Sáry Vingrálkové to byli Kamil Papoušek, Ondřej Zvára a Aleš Opatrný. Nikdo z nich nakonec nepromluvil do pořadí na stupních vítězů. Papoušek s Warnessem dokonce po chybě a pomalejším čase ani nepostoupil do finále, stejně jako Opatrný s Forewerem.

Tomu postup unikl o jednu příčku. Ve vrcholné části však měl ještě Gentlemana, ale s ním jednou chyboval, což ho stálo prvenství. Čas měl ze všech nejrychlejší, ale takto se musel spokojit s pátým místem. Podobně na tom byl i Zvára s Chaccolanem, jenž projel cílem o necelé čtyři sekundy pomaleji a obsadil šestý řádek výsledkové listiny. Se svojí stájovou jedničkou Cento Lanem Arcus byl jedním ze čtyř jezdců s nulou na bodovém kontě po obou částech Velké ceny, ale i v tomto případě nepatřil k nejrychlejším a zůstal čtvrtý.

První příčku nakonec obsadil Matěj Kotalík v sedle Sir Sida, který o šest setin předjel Vladimíra Treteru na Gangsterovi V/H Noddevelt, jehož čas byl 36,63 sekundy. O více jak sekundu pomalejší byl Jan Štětina s Gylordem-S. Matěj Kotalík byl spokojen i se svým druhým koněm Cesanem V, s nímž také postoupil do finále. V tom ovšem udělal dvě chyby a skončil osmý.

Český skokový pohár ještě nikdy nezažil situaci, že by se do finále Velké ceny dostalo osmnáct dvojic. Běžně postupuje TOP 10, ale garantované pokračování mají všichni bezchybní.

Stejně jako v páteční Falton Velké ceně Brna dokončil Ondřej Zvára s Cento Lanem Arcus na čtvrtém místě, když ani jednou nechyboval, ale časomíra mu ukázala vyšší hodnotu, než v případě trojice nejlepších.

Kamil Papoušek s Warnessem byl o půl sekundy rychlejší, a tak skončil třetí. K lepšímu umístění mu však scházela zhruba sekunda, kterou ztrácel na Slováka Igora Šulka s Wavo Aramis a ještě o něco více na Sáru Vingrálkovou s Quisandrem. Ta v čase 37,21 zvítězila a nadělila si tak dárek k osmnáctým narozeninám, které slavila právě v tento den.

Ještě o něco rychlejší než vítězka byl Aleš Opatrný s Gentlemenem van het Veldhof. Bohužel jedna chyba jej odsunula až na páté místo. Šestá byla opět Sára Vingrálková, tentokrát s Oscarem des Fontaines.

Aktuální žebříček jezdců vede s 52 body Ondřej Zvára, druhý je Aleš Opatrný s rovnou padesátkou bodů. O pět méně jich má třetí Jan Štětina a s 31 body je na čtvrtém postupovém místě do finále Rudolf Doležal. Český skokový pohár již za pár dní pokračuje v Hradištku u Sadské a hned týden poté v Opavě. Závěrečná zastávka seriálu je naplánována na druhou polovinu září v Hořovicích na Berounsku.

Po roční pauze opět mistrem. Robert Pokorný šampionát vyhrál v Borové

Druhý rok po sobě se stala Borová u Českého Krumlova dějištěm mistrovství České republiky v jezdecké všestrannosti. Hned po drezurních zkouškách se ujal vedení Robert Pokorný, který sedlal teprve sedmiletého valacha Quantose.

I přes drobnou penalizaci 2,8 body za překročení času v sobotní terénní zkoušce si však vedoucí pozici udržel. Jeho náskok na druhého Pavla Březinu s Cona Ciou se však zmenšil zhruba na dva a půl bodu. Březina byl jedním ze dvou účastníků, který dojel kros čistě a 32,78 bodů před parkurem mu dávalo reálnou šanci na obhajobu mistrovského titulu z loňského roku.

Nemalé šance měl i průběžně třetí Miroslav Trunda s Trnkou-Ruf. Jeho skóre bylo po dvou dnech 36,69 bodů, přičemž 2,4 inkasoval v sobotní zkoušce za překročení času.

Lehce přes čtyřicet bodů měl další v pořadí Petr Lacina. Ten s Kamikatze předvedl druhý čistý kros. Povedl se mu i závěrečný parkur, v němž byl zatížen pouhými čtyřmi desetinami bodu a s konečným skóre 41,11 skončil čtvrtý.

Pavel Březina s Conou Cia se po dvou chybách na překážkách nakonec musel spokojit s bronzovou medailí. Druhý skončil s náskokem pouhých devíti setin bodu Miroslav Trunda s Trnkou-Ruf. Ten pobořil ve skokové části pouze jednu překážku.

Stejně na tom byl i Robert Pokorný. V konečném zúčtování nasbíral s Quantosem 34,34 bodů a v Borové tak získal po dvou letech mistrovské zlato.