EquiTV.cz

reklama 21A
banner
banner
banner

Equinews: GCL nabrala na obrátkách. Most uzavřel dostihové léto

reklama

Prague Lions v Global Champions League drží čtvrtou pozici. Do Super Grand Prix v Praze postoupil dvaadvacetiletý Michael Pender. – Tečku za dostihovým létem udělal severočeský Hipodrom Most. – V Písku slavili 120. výročí dostavby Zemského hřebčince.

31.08.2022 09:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22B
banner
banner
banner
banner

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Pender si zajistil místo v Super GP. Prague Lions jsou stále čtvrtí

Parkurová série Global Champions League má za sebou dvanáct z patnácti kol a začíná být velmi pravděpodobné, že o celkové prvenství v základní části se utkají dosavadní lídři tabulky Stockholm Hearts a vítězové posledních dvou kol Berlin Eagles. Tým Berlin Eagles z dvanácti kol Global Champions League dokázal zvítězit už čtyřikrát. Po triumfu v Londýně nenašel přemožitele ani o týden později v nizozemském Valkenswaardu. 
 
Velkou zásluhu na tom má Ludger Beerbaum, jenž s desetiletou klisnou Milou nezaváhal ani v jedné ze dvou částí soutěže. Jeho kolega Philipp Weishaupt na dvanáctiletém valachovi Coby v pátek zaznamenal jednu chybu, ale v sobotu již předvedl čistou jízdu, navíc ve velmi rychlém čase 66,82 sekundy. A právě ten rozhodl o celkovém prvenství. Součet časů Berlínských orlů totiž byl 138,42, zatímco druhý umístěný celek Stockholm Hearts měl stejné bodové skóre a čas 139,45. Jedna vteřina tak zajistila velmi napínavé pokračování ligy družstev, neboť Berlin Eagles aktuálně mají 237 bodů a na lídry tabulky Stockholm Hearts ztrácejí už jen dva body. Třetí jsou s 201 body Shanghai Swans. Tento celek skončil ve Valkenswaardu čtvrtý s osmi trestnými body. Třetí byli Rome Gladiators, kteří zaznamenali jen jednu chybu v pátek, ale časy měli pomalejší, než týmy se shodnou penalizací. 
 
Prague Lions si drží stále průběžnou čtvrtou pozici zajišťující přímý postup do semifinále GCL Super Cupu. Ten se odehraje od 17. do 20. listopadu v pražské O2 areně. Udržet se v top čtyřce však bude stále obtížnější. V součtu totiž mají 190 bodů, a to je jen o jeden méně, než nasbírali doposud Valkenwaard United. Ti v domovské aréně obsadili šesté místo za pátými Paris Panthers. Naopak Prague Lions brali jen deset bodů za dvanácté místo s celkovými 28 trestnými body. Šestnáct inkasovali již v pátek, když Brian Moggre s třináctiletým valachem Mtm Vivre le Reve chyboval třikrát a Pieter Devos na devítiletém valachovi Nascar van 't Siamshof jednou. Jednu chybu přidal Pieter Devos i v sobotu, Brian Moggre dovezl do cíle osm trestných bodů, když chyboval na dvou překážkách. 
 
Zmíněné týmy Valkenswaard United a Paris Panthers budou pro reprezentanty Prahy největšími konkurenty, neboť na ně ztrácejí méně jak deset bodů. Ve hře však zůstávají i sedmí Rome Gladiators, osmí Hamburg Giants, devátí Madrid in Motion a desátí London Knights. Všichni mají přes 170 bodů a jeden úspěšný závod je tak může katapultovat do předních pozic. 
 
Hned devět dvojic postoupilo do rozeskakování Grand Prix Valkenswaardu, která je součástí série jednotlivců Logines Global Champions Tour. Současně se v ní rozhodovalo o dvanáctém účastníkovi Super Grand Prix v Praze, jejíž historicky první vítězka z roku 2018 Edwina Tops-Alexander měla poměrně velkou šanci se do ní opět kvalifikovat. V sedle dvanáctiletého hřebce Fellow Castlefielda ovšem dvakrát chybovala a skončila až osmá před Nizozemcem Johnnym Palsem s čtrnáctiletým valachem Charley. Ten zapisoval včetně penalizace za čas 24 bodů. 
 
Hned čtyři dvojice inkasovaly čtyři body za jednu chybu, ani jedna však časem příliš neohrozila pozdějšího vítěze. Jen Brazilec Marlon Modolo Zanotelli s třináctiletým valachem VDL Edgar M se k němu přiblížil na rozdíl jedné vteřiny a skončil čtvrtý. Tři účastníci na zkráceném kurzu totiž zopakovali bezchybnou jízdu. Nejpomalejším z nich byla Američanka Bliss Heers na dvanáctiletém hřebci Antidote de Mars. Sekunda a půl scházela k triumfu německému jezdci Philippovi Weishauptovi na dvanáctiletém valachovi Coby. 
 
Vítězný čas v podání Michaela Pendera ve dvojici s jedenáctiletým valachem HHS Calais měl hodnotu 41,23 sekundy. Pro tohoto dvaadvacetiletého Ira to znamenalo vůbec první vítězství v pětihvězdové Grand Prix. Jak později prohlásil, splnil si tím svůj velký sportovní sen. Po svém triumfu děkoval svému koni za úžasný výkon a pochvaloval si také špičkově připravený travnatý povrch v Tops International Areně. 
 
Ačkoliv lídr tabulky jednotlivců Christian Ahlmann obsadil s Dominatorem 2000 Z až jedenácté místo, když kvůli jedné chybě nepostoupil do rozeskakování, v důsledku musel být také spokojen. Navýšil své bodové konto o 26 bodů, a i když zároveň o šest přišel, neboť do celkového pořadí se započítává jen osm nejlépe bodovaných výsledků, tak navýšil svůj náskok na největší soupeře. Po dvanáctém kole má 236 bodů, zatímco druhý Pieter Devos jen 198. Ve Valkenswaardu se totiž do hlavní soutěže nekvalifikoval. 
 
Částečně této situace využil Ben Maher. Sice se mu tentokrát vůbec nedařilo a po čtyřech chybách skončil s devítiletým valachem Ici až čtyřiadvacátý, což byla poslední hodnocená příčka, ale zisk třinácti bodů jej přiblížil na tříbodový rozdíl k Devosovi. Navíc má zatím jen sedm započítaných výsledků, zatímco Devos osm, a tak při dalších kolech bude pro něj snadnější své konto obohatit. Ke stupňům vítězů se přiblížili Edwina Tops-Alexander a Jur Vrieling, kteří mají přes 180 bodů a jsou na čtvrtém a pátém místě. 
 
Série Global Champions se nyní přesouvá do Říma, kde se během prvních zářijových dnů v aréně Circus Maximus rozdělí poslední evropské body. Poté již budou na řadě pouze dva mítinky základní části – v druhé půlce září v New Yorku a o měsíc později v Rijádu, kde se rozhodne o šampionech sezony. Již tradiční tečku udělá za nejprestižnějším parkurovým seriálem GC Prague Playoffs v libeňské O2 areně. Závěrečný mítink se koná od 17. do 20. listopadu. 
 

Sprinterům v Mostě vládl Help, steeplerům utekl Swinging Thomas

Tečku za dostihovým létem udělal severočeský Hipodrom Most, který na poslední srpnovou sobotu připravil svůj největší mítink sezony. Kromě nejvýznamnějšího sprintu domácího kalendáře Svatováclavské ceny se běžely ještě dva další jedničkové dostihy.
 
V 101. Charvát Group Svatováclavské ceně na 1200 metrů, jejíž tradice sahá až do roku 1920, se letos sešlo deset startujících. Po startu se dostal dopředu Manoamano, sledovaný Rabbit Breath, Mollym Massimem a Dragon Arrowem. Favorit Help se pohyboval zhruba uprostřed pole, ale když koně vbíhali do cílové roviny, žokeji Milanu Zatloukalovi se podařilo podjet soupeře ve vnitřní stopě a tříletek stáje Statek Blata Český Ráj se vyvezl vedle vedoucího Manoamano.
 
Efektivně jedoucí Zatloukal ve finiši udržel těsnou převahu a Help zvítězil po boji o krk před srdnatě bojujícím Manoamano. Třetí doběhl Dragon Arrow a pořadí nejlepších doplnili oba zástupci stáje Lokotrans Matello a Lailaho. Pro vítězného hřebce připravovaného Ingrid Janáčkovou Koplíkovou to byl již sedmý start a druhé vítězství v aktuální sezoně, českému publiku se však představil teprve potřetí.
 
Stáj MUDr. Evy Nieslanikové se však navzdory těsné porážce v hlavním dostihu nevracela z Mostu s prázdnou. Ve Velké letní ceně Dostihového spolku Pardubice na 2000 metrů už sahal po úspěchu loňský vítěz Slovenského derby Rabbit Red Jazz pod žokejem Jaroslavem Línkem, ale v poslední chvíli se ve vnější stopě vynořil mocně finišující bělouš Joganville vedený žákyní Sabinou Mokrošovou. Cílová kamera zachytila o krátkou hlavu dříve právě pětiletého valacha trénovaného Miroslavem Nieslanikem, který má z minulosti na kontě řadu jedničkových umístění, ale zvítězit dokázal nejvýše ve III. kategorii. Za Rabbit Red Jazzem obsadil třetí místo nejvýše zatížený Brilliant Star před tempařkou Mo My Dream.
 
Překážkovým vrcholem mostecké sezony je už mnoho let Velká mostecká steeplechase. Dostih vypisovaný na 4400 metrů má vzhledem ke svému termínu na sklonku léta v poslední době nouzi o startující a letošní ročník nebyl výjimkou. Poté, co musel být kvůli zranění svého jezdce Jana Kratochvíle škrtnut Foudre d‘ Allier, vyrazila na trať klasické steeplechase pouhá pětice aktérů. Po solidních skokanských výkonech se všichni dostali do cíle, ale o vítězství se tentokrát nebojovalo.
 
Pětiletý Swinging Thomas, který loni ukázal talent na italských drahách a v tomto roce si připsal dvě vítězství v Bratislavě, nenašel rovnocenného soupeře a pod Janem Faltejskem dominoval zadrženě o 9 délek. Valacha německého původu připravuje pro stáj Dr. Charvát trenér Pavel Tůma. Druhé místo si podobně suverénně připsal Giorgione s rovinovým žokejem Petrem Foretem, za nímž se seřadili King Heart, Lad In a Starman.
 
Z rámcového programu vybíráme Cenu United Energy a Severočeské teplárenské, dostih II. kategorie na 1400 metrů. Pro dosud největší úspěch své kariéry si zde doběhla čtyřletá bělka Rabbit Coulsty ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov, kterou trenér Allan Petrlík nasedlal slovenskému žokeji Jaroslavu Línkovi. Necelé dvě délky za vítězkou si připsal životní výsledek dvojnásobný čtyřkový vítěz Denihilonihil a třetí příčku uhájil mamutí nálož 65,5 kg nesoucí Donn Clifs.
 
Jeden dostih, Cena Hospodářské komory ČR na 1400 metrů, byl určen dvouletým klisnám. Své zkušenosti z předchozích dvou startů v něm zúročila ryzka stáje Gaudium Riwetta s Vendulou Korečkovou. Na druhé místo za svěřenkyní Heleny Vocáskové dosáhla při svém debutu dcera někdejší špičkové sprinterky Waka Laury Willemine a třetí skončila další česká odchovankyně Eagle Babe.
 

Chovatelský den byl oslavou 120. výročí dostavby hřebčince v Písku

Zemský hřebčinec v jihočeském Písku, který se řadí k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice, slaví v letošním roce 120 let od dostavby areálu. K této příležitosti proběhl v sobotu 27. srpna Chovatelský den plný atraktivních ukázek. 
 
Program začal hodinu před polednem, kdy proběhla přehlídka plemenných hřebců na ruce a od třinácti hodin již začala dlouhá paleta jezdeckých vystoupení. Po úvodním slavnostním defilé představil starokladrubské koně Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Ti se ještě o něco později ukázali ve velké jezdecké čtverylce, v níž vystupovali i svěřenci Zemských hřebčinců v Písku a v Tlumačově.
 
Zejména děti potěšila skoková čtverylka minikoní s názvem Osmdesátky s minikoňmi. Velký ohlas mělo také vystoupení Vendulky Šponarové s fríským koněm a německým ovčákem. Zajímavým bodem nabitého programu byla drezurní ukázka v dámském sedle, kterou si připravila Pavla Placáková s klisnou Floridou. Gig je speciální kočár, který předvedl pan Zdeněk Štefl a zapřáhl do něj klisnu Zetu. Poté vstoupila do arény šestice píseckých koní, aby se svými jezdci předvedli skokovou čtverylku pod vedením Tomáše Navrátila.
 
Při chovatelských dnech v Písku nemohou chybět chladnokrevníci v sulkách. Ti mají vždy krásně zapletené hřívy. Tentokrát toto číslo doplnili ještě dva starokladrubští koně. Drezurní volnou sestavu na hudbu neboli kür předvedla divákům Diana Dzuba v sedle koně Solo Paladia. 
 
Již jednou zmíněný Tomáš Navrátil připravil choreografii také pro takzvanou čtverylku nadějí. Tu přichystal se čtyřmi dětmi, jimiž jsou Míša Ptáčková, Mařenka Navrátilová, Karolínka Hejduková a Kuba Štěrba. Otec posledně zmíněného jezdce Jakub Štěrba byl pro změnu jedním z účinkujících ve skokové ukázce. Tím druhým byla Antonia Sabathilová. 
 
Dalším z bodů programu, který v Písku nemůže chybět, je zápřež chladnokrevníků do historických zemědělských strojů, ale také do historické stříkačky. Diváci tak mohli vidět, s čím se dříve obdělávala pole a louky. Hasičskou stříkačku návštěvníci Zemského hřebčince viděli dokonce v akci při hašení, do něhož se mohli také aktivně zapojit. 
 
Pravidelným hostem v Písku je Miloslav Simandl, jenž patří mezi nejznámější české účinkující v koňských show. Na tuzemských akcích, ale i v zahraničí, vystupuje se šesticí koní a předvádí s nimi ve volnosti různé drezurní, ale dá se říci, že i cirkusové prvky. Na úplný závěr předvedli svůj výcvik zástupci jízdní policie za využití pyrotechniky, ohně, střelby, ale také mnoha jiných rekvizit, jimiž simulují různé situace, s nimiž se služební koně mohou setkat při ostrých zásazích. 
 
Foto: poskytlo tiskové středisko GCL

reklama 23C
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE