Equinews: Finále KMK v Písku. Známe mistry ČR v reiningu a workingu

V Zemském hřebčinci Písek vyvrcholil další ročník Kritérií mladých koní v parkurovém skákání. – V Kozlovicích se utkali o mistrovské tituly reiningoví jezdci. – V Královicích proběhl pro změnu republikový šampionát v disciplíně Working Equitation.

10.09.2020 06:13  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony každý týden zpravodajský pořad Equinews, který vysílají mj. také kanál Sport 5 a Televize Seznam. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Finále Kritéria mladých koní 2020: Parkurové naděje skákaly v Písku

V areálu Zemského hřebčince Písek proběhlo začátkem září finále parkurových Kritérií mladých koní. Vypsáno bylo celkem šest soutěžních kategorií pro čtyř, pěti a šestileté klisny, resp. hřebce a valachy. Všichni absolvovali dvoukolovou soutěž.

Nedělní finálový program byl zahájen starty čtyřletých koní, kdy mezi klisnami byla stejně jako v sobotu nejlépe hodnocená Ceremonie Fitmin po hřebci Winningmood van de Arenberg, z matky po Sandreo. Klisna plemene slovenský teplokrevník, kterou předváděl Marek Hentšel, získala celkem 51,900 bodů a právem si tak zajistila titul šampionky pro rok 2020.

Mezi hřebci a valachy se na vítěznou pozici dostal s celkovým hodnocením 52,100 bodů hřebec plemene český teplokrevník Ares RVP po známém plemenném hřebci Aristo Z, z matky po Faraday. Tohoto letošního šampiona při finálové jízdě prezentoval Pavel Holešovský.

Kategorii pětiletých ovládla nejlépe hodnocená klisna ze sobotního kola, která v závěru kola druhého měla dohromady 52,425 bodů. A tím si Cardina 37 po otci Cardino, z matky po Corrado II zajistila vítězství a titul šampionky roku 2020. Tuto klisnu plemene slovenský teplokrevník předváděl ze sedla Miloslav Příhoda.

Vítězný holštýnský hřebec v této věkové kategorii byl také v čele se svojí jezdkyní Kateřinou Veselovskou už po sobotním prvním kole a v součtu nasbíral Carnelian po Comme Il Faut, z matky po Cassini I 53,905 bodů.

Závěrečné soutěže byly vyhrazeny pro koně šestileté a jednoznačně nejlépe hodnocenou klisnou po obou kolech byla holštýnská Gia Acorada po hřebci Acorado I, z matky po Cassini I, která společně s Kateřinou Hanušovou v sedle obdržela hodnocení 54,35 bodů.

Ze stejné pozice nastupoval do nedělního finálového kola i Presley-S po otci Elvis ter Putte, z matky po Nonstop. Tohoto příslušníka plemenné knihy KWPN sedlal a předváděl Jan Štětina. Po obou kolech zvítězil s bodovým hodnocením 55,025 bodu.

Lukáš Brůček je po roční pauze opět mistrem ČR v reiningu

První zářijový víkend proběhlo v Kozlovicích mistrovství České republiky v reiningu. O medaile se bojovalo v pěti kategoriích a nechyběla tradičně nemistrovská, avšak významná, soutěž Futurity. Mezi seniory potvrdili své předpoklady favorité.

Každý, kdo alespoň okrajově sleduje dění v reiningu, tak tušil, že o nejcennější kovy se v katagorii seniorů utkají Lukáš Brůček a Jonáš Bujnoch. Zlato si nakonec odvezl dlouhodobě nejúspěšnějších český reprezentant Lukáš Brůček, který v sedle koně Whizper To Me vyhrál obě kola a dokončil šampionát s celkovou známkou 438,5.

Na paty mu šlapal loňský mistr Jonáš Bujnoch v sedle LV Blue Great Pine. Sekundoval mu nebezpečně zejména v prvním kole, kdy je dělily pouze dva body. V druhém kole pak ztratil tři a půl bodu a se známkou 433 bral stříbro. Na třetí příčce skončila dvojice Barbora Konopásková a A Jac O Rima.

Kategorii junior určenou pro mladé koně ovládl rovněž Lukáš Brůček, a to hned s dvěma koňmi. Vyhrál s Whiz To Johnny Alfa Agritechnik a druhé místo obsadil s Gun Secorima. Bronz si vyjel Marian Štihel v sedle SK Ruf Einstein.

Mezi jezdci ve věkové skupině mládeže dominovala Sára Karasová, jež zvítězila se značným náskokem. Za výkon v sedle KH Yankee Step získala celkové hodnocení 438. S odstupem třinácti bodů dojela druhá Thea Karasová na Playin For Big Guns. Třetí příčka patřila Vladimírovi Čejkovi s Twelve Twenty Whiz.

Amatérskou mistryní České republiky se stala Kristýna Kleiblová s Gun Secorima a v soutěži Futurity si nejlépe vedl Jonáš Bujnoch na LV Pistol Great Pine.

Mistrem ČR ve Working Equitation se po roce stala opět Tereza Slabá

V Královickém Dvoře u Slaného se sešlo v prvním zářijovém týdnu osm desítek jezdeckých dvojic, které se pod hlavičkou spolku Working Equitation Česká republika ucházely o titul mistra České republiky.

V kategorii dětí získala mistrovský titul Linda Prause s valachem Playboy Nu King plemene american paint horse. Při premiéře v juniorské kategorii obhájila svůj mistrovský titul z předchozích let, kdy soutěžila v kategorii dětí, Kristýna Maternová s lusitánem GinTonicem.

V seniorské kategorii usilovala o obhajobu mistrovského titulu z loňského roku Tereza Slabá s pony hřebcem WPBR Dollom Valmont a počasí se při jejich jízdě v testu ovladatelnosti postaralo o opravdu dokonalé prověření schopností, když se jim v průběhu jízdy spustil hustý liják a měli tedy podmínky oproti ostatním o něco ztížené. S nepřízní počasí se však dokázali vypořádat a po nedělních speed testech pak bodové skóre ukázalo, že zlato poputuje znovu právě k této jezdecké dvojici.

Titul vicemistra pak připadnul stejně jako vloni Jitce Šimouškové s valachem Neapolitano Tuscok a třetí místo vybojovala Petra Čejková s Marcusem.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️