EquiTV.cz

reklama 21A
banner
banner
banner

Equinews: Festivalové dostihy ve Varech se vydařily. GCL v Monaku

reklama

Desáté kolo GCL vyhráli jezdci týmu Stockholm Hearts. Max Kühner, Darragh Kenny a Olivier Philippaerts se opět potkali na stupních vítězů při Grand Prix LGCT v Monaku. – Vary hostily festivalové dostihy. – V Tlumačově proběhl Chovatelský den.

06.07.2022 14:10  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22A
banner
banner
banner
banner

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Kühner a Kenny si v Monaku po roce prohodili pořadí v Grand Prix LGCT 

Velmi napínavou podívanou nabídlo další kolo parkurové série Global Champions League v Monaku. Jeden jediný tým dokončil dvoukolovou soutěž bez penalizace, ostatní měli dvanáct a více trestných bodů. V Grand Prix o vítězství bojovali jen dva jezdci.
 
Do sobotního druhého kola Global Champions League na extrémně malém kolbišti v monackém přístavu nastupovalo družstvo Pražských lvů z deváté pozice s devíti trestnými body. Nového člena týmu Constanta van Paesschena, jenž startoval po boku Anny Kellnerové ve čtvrtek, nahradil tentokrát Pieter Devos. 
 
Před ním však do kolbiště nastoupila česká jezdkyně se čtrnáctiletou klisnou Catch Me If You Can Old. Parkur s překážkami vysokými do 155 centimetrů, které po sobě následovaly opravdu ve velmi rychlém sledu, absolvovala velmi pěkně až do dvojkombinace s číslem 10, kde na druhém skoku zaznamenala lehkou chybu. Další pak následovala na jedenáctce a do cíle tak tato dvojice dovezla osm bodů. Velmi nadějně vypadal také výkon Pietera Devose na patnáctileté klisně Mom´s Toupie de la Roque. Při velmi prudkém obratu před jedenáctou překážkou, kdy se snažil podjet jeden ze skoků, však měl nepříjemný kontakt s hlavou klisny a krátce poté chyboval na poslední dvanácté překážce. Kolbiště pak opouštěl se zakrváceným nosem. 
 
V součtu tedy celku Prague Lions stačilo jednadvacet trestných bodů v kombinaci s časem 134,45 sekund na desáté místo. Stejné skóre měli Scandinavian Vikings, ale ti dosáhli na kratší součet časů v hodnotě 130,43. O mnoho lépe na tom s penalizací nebyly ani další týmy. Rovných dvacet bodů měli osmí Valkenswaard United, sedmí Hamburg Giants, za něž v sobotu startovala i Češka Sára Vingrálková, ale také šestí Rome Gladiatros. 
 
St Tropez Pirates byli jedni ze tří, kteří postupovali s nulou na bodovém kontě. Jenže po výkonu Emerica George s hřebcem Diesel GP du Bois Madame, jenž měl jednu chybu, přišla dvanáctibodová zátěž Michaela Pendera na valachovi HHS Fast Forward. Piráti ze Saint Tropez se tudíž museli spokojit s pátým místem. Zklamaní byli i zástupci Paris Panthers. Ti přitom nastupovali do sobotní části GCL v pozici lídra. Ioli Mytilineou v sedle valacha L´Artiste de Toxandra totiž zaznamenala třináct bodů a lepší, než čtvrté místo nezachránila ani čistá jízda Darragha Kennyho s třináctiletým hřebcem Volnay du Boisdeville. 
 
Naopak ze sedmého řádku na třetí se vyšplhali Berlin Eagles. Philipp Weishaupt zopakoval s valachem Happy Time čtyřbodový výsledek, ale Eoin McMahon na klisně Chakra dovezl do cíle nulu. Hned dvě nuly pak měli London Knights reprezentovaní Mikem Kawaiem na valachovi Goldwinovi a Samuel Hutton s klisnou Bonne Amie. Mohli tak jen litovat čtvrtečních dvanácti bodů, kvůli nimž jsou až druzí. Z první příčky se tak radovali Stocholm Hearts. Lily Attwood na klisně Calvaro´s Ut to Date ani Olivier Philippaerts startující s valachem H&M Miro zopakovali precizní výkony ze čtvrtka, kdy Philippaerts sedlal klisnu H&M Legend of Love. Byli tak jedeným týmem, který soutěž dokončil bez jediného trestného bodu. 
 
Do žebříčku Global Champions League si za vítězství připsali třicet bodů, a to je přesně rozdíl, o který aktuálně vedou před druhými Berlin Eagles. Třetí jsou Prague Lions se 165 body, což je stejný bodový zisk, jako mají Madrid in Motion. Jsou ale na tom hůře co se týče medailových pozic, a proto aktuálně figurují na čtvrtém řádku. I to by stále stačilo na přímý postup do semifinále GCL Super Cupu, jímž celá série v druhé polovině listopadu vyvrcholí v pražské O2 areně. 
 
Vrcholem třídenního mítinku parkurové série Global Champions v Monaku byla Grand Prix s výškou překážek 160 centimetrů, která se jela v tamním přístavu Hercule pod světly reflektorů od půl deváté večer. O náročnosti soutěže hovoří nezvykle vysoký počet dvojic, které ji nedokončily. Ze čtyřiatřiceti jezdců jich jedenáct pokračování vzdalo. Bez chyb na překážkách kurz absolvovali tři účastníci, ovšem Belgičanovi Olivierovi Philippaertsovi na valachovi H&M Miro uzavřely postup do rozeskakování dva trestné body za překročení stanoveného času. 
 
Na zkráceném kurzu se tak utkali pouze Ir Darragh Kenny v sedle hřebce Volnay du Boisdeville a Rakušan Max Kühner, jenž sedlal hřebce EIC Coriolis des Isles. Irský reprezentant zopakoval bezchybnou jízdu a velmi slušném čase 35,70 sekundy a vše tak měl ve svých rukou Kühner, kterého si mnozí čeští fanoušci parkurového skákání pamatují od doby, kdy byl v roce 2017 společně s Annou Kellnerovou a Alešem Opatrným členem týmu Berlin Lions. 
 
Rakušan v sedle svého desetiletého svěřence dokázal absolvovat rozeskakování ještě o 34 setin rychleji než jeho soupeř z Irska a tak se mohl radovat nejen z vítězství, k němuž se váže dotace rovných 100.000 eur, ale také zlatá vstupenka do Super Grand Prix při listopadové galashow světového parkuru Global Champions Prague PlayOffs. Před Kühnerem se při předešlých Velkých cenách LGCT kvalifikovali Ludger Beerbaum, Katrin Eckermann, Denis Lynch, Sanne Thijssen, Malin Baryard-Johnsson, Chistian Ahlmann, Daniel Deusser, Henrik von Eckerman a Marlon Módolo Zanotelli.
 
Max Kühner je také jedním z těch jezdců, kteří stále mají šanci bojovat o titul šampiona základní části Longines Global Champions Tour 2022. Aktuálně je se 147 body pátý. Darragh Kenny má ještě o šest bodů více a zaujímá tak čtvrtou pozici za Pietrem Devosem se 158 body. Druhý je v tuto chvíli Ben Maher se 182 body a pozici lídra tabulky si drží s 210 body Christian Ahlmann. 
 
Global Champions nyní čeká poměrně dlouhá přestávka, a to až do druhé poloviny srpna, kdy bude pokračovat po mistrovství světa v dánském Herningu jedenáctým kolem v Londýně. Závody se tam uskuteční od 19. do 21. srpna. Jen týden poté se bude skákat v nizozemském Valkenswaardu a další mítink následuje hned od 1. do 4. září v Římě. Posledními dvěma zastávkami před Prahou jsou 23. až 25. září New York a 20. až 22. října Rijád, kde se tato série představí úplně poprvé. Naopak již počtvrté vše vyvrcholí v libeňské O2 areně, a to konkrétně od 17. do 20. listopadu. 
 

Malá pole, krásné dostihy. Mo My Dream a Red Coral opět vítězí

Za příjemného letního počasí a před solidní diváckou kulisou se odehrál druhý letošní mítink v Karlových Varech. Jeho program se nesl mimo jiné ve znamení začínajícího Mezinárodního filmového festivalu, jemuž byly věnovány dva dostihy.
 
Jedním z nich byla Cena prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a společnosti Maentiva Management na 1600 metrů, určená koním českého chovu. Po startu nastala na špici šestičlenného pole tlačenice. Dopředu se vydali Wakai Go, klisna Dally Top a Kissi Sturm. Jediným koněm, který se do souboje o pozice nezapojil, byl tříletý Red Coral s žokejkou Jiřinou Andrésovou, cválající s lehkým odstupem na posledním místě.
 
V cílové rovině přišla s velkým nástupem druhá z Jarní ceny klisen Dally Top v sedle s Adamem Florianem a klisna stáje Cardboard už vypadala jako vítězka. Podél bariéry však našla místo k útoku Andrésová na Red Coralovi, protáhla se skulinou a bylo rozhodnuto. Nejlepší dvouletý hřebec loňské sezony zvítězil jistě o dvě a čtvrt délky a vrátil se po dvou nepovedených jarních startech do vítězné formy. Dally Top obsadila popáté za sebou druhé místo a třetí příčku uhájil Wakai Go.
 
První červencová sobota v Karlových Varech měla ze sportovního hlediska dva vrcholy, tím druhým byla Letní cena klisen skupiny Maentiva na 2000 metrů. Ani tady se nesešlo velké startovní pole a každá z pětice startujících měla už předem jisté dotované umístění. Od prvních metrů se ujala diktování tempa sedmiletá tmavá hnědka Mo My Dream s žokejem Milanem Zatloukalem, naposledy pátá v mezinárodním dostihu v polské Wroclawi. Za ní číhala na optimální pozici favorizovaná Solemeena. 
 
Po zatočení do cílové roviny se však ukázalo, že Zatloukal rozvrhl síly Mo My Dream dokonale a svěřenkyně trenérky Jany Manové dokázala odskočit soupeřkám o čtyři délky. Doběhla si pro šesté vítězství kariéry a udělala tak další velkou radost svému švýcarskému majiteli a chovateli Richardu Mäderovi. Na Solemeenu zbyla druhá příčka před útočící Trezy Lady a bělkou Anoaster. Jediná tříletá účastnice Königin Lucia uzavřela doběh na pátém místě.
 
Úspěšný den měl moravský trenér Zdeněk Seménka, jemuž se podařilo dvakrát zvítězit. O jeden z těchto úspěchů se postaral tříletý hřebec Like Magic ze stáje Hany Veselé, původně směřovaný do Českého derby. Syn klasické vítězky Partyday si v sedle s Petrem Foretem pohlídal vítězství v Ceně EBF Stallions na 1600 metrů. Půl délky za vítězem doběhla Fabriana Third a třetím místem při svém debutu na dráze zaujala klisna Choice French Bay.
 
Karlovarský double se podařil i stáji The Sons Of Sharpour, jejíž koně trénuje Michal Kalčík a v sobotu je odjezdil Lukáš Charvát. V Ceně Karlovarského kraje a společnosti Maentiva Property na 1400 metrů předvedl bojovné srdce ryzák Silver Trigger, když ve finiši rozdílem krátké hlavy zdolal o tři kilogramy více nesoucího valacha Bright Amber. Třetí doběhl Bundeskanzler.
 
Podruhé se modro-bílo-červené barvy radovaly v závěrečné Ceně společnosti Tipsport. Na trati 2000 metrů měl nejvíce sil čtyřletý Arkadag, pro něhož to bylo první vítězství kariéry. Favoritovi však až do posledních metrů kladla srdnatý odpor klisna Marjaneh a daleko nebyla ani třetí v cíli Vadetaberry.
 

Chovatelský den v Tlumačově. Tradiční akce stále láká zástupy diváků

Zemský hřebčinec v Tlumačově uspořádal v neděli 26. června Chovatelský den. Tradice těchto akcí, jejichž součástí je pestrá paleta jezdeckých vystoupení, byla založená už ve třicátých letech minulého století a stále se těší z velké obliby veřejnosti.
 
Velikost závodiště tehdy umožňovala konání dostihů, ale i jiných soutěží, které byly dotovány zpravidla regionálními zemědělskými družstvy případně spolupracujícími organizacemi nebo samotným plemenářským podnikem, pod který hřebčinec v Tlumačově spadal tak jako v regionu neméně známý hřebčín Napajedla.
 
Jezdecký den se časem stal prestižní záležitostí pro všechny chovatele, kteří měli ve svém držení státní plemenné hřebce, respektive na Moravě tlumačovské hřebce. Prestiž spočívala v předvedení plemenného hřebce nejen v dobrém zdravotním a výživném stavu dopoledne na centrálním dvoře hřebčince při chovatelské přehlídce, ale i při odpolední „sportovní“ testaci při zapojení plemeníka do různých soutěží a závodů. 
 
Mít exteriérově zajímavého a výjimečného plemeníka a zároveň si odnést šerpu, kokardu či medaili za umístění v odpoledním soutěžení to byl hlavní cíl a smysl jezdeckých dnů. Pořádání takovýchto jezdeckých dnů nezůstalo bez povšimnutí širší veřejnosti, a tak se typicky chovatelská akce stala časem akcí společensko – kulturní, v regionu vyhlášenou a divácky hojně navštěvovanou. Jezdecký den tedy zažil období první republiky, druhou světovou válku, ale i dobu normalizace stejně tak jako dobu znovubudování demokracie po roce 1989. Svou dnešní podobu získaly Chovatelské dny po roce 1997, kdy velké povodně změnily i podobu závodiště. Od té doby se konají ve dvoře hřebčince.
 
Program letošního Chovatelského dne byl, stejně jako v minulých ročnících, rozdělen na dvě části. Dopoledne patřilo chovatelské přehlídce. Ta slouží hlavně k prezentaci tlumačovských plemenných hřebců, kteří jsou v aktuální připouštěcí sezóně k dispozici. V tomto roce jich návštěvníci viděli více než třicet. A byli mezi nimi jak zástupci nejpočetnějších teplokrevných plemen, tak zástupci málopočetných plemen případně genových zdrojů koní v Česku, a to starokladrubští koně a hřebci chladnokrevných plemen českomoravský belgik a slezský norik a také hucul. Zpestřením přehlídky jsou klisny s hříbaty. Letos mohli diváci obdivovat dvě hříbata ročníku 2022. Prvním byl hřebeček Sajmon HT narozený v březnu, který je po otci Stalypso. Druhou pak byla květnová klisnička Arneta Skal po Cornet Cassini HF.
 
Odpolední část programu nabídla přes dvě desítky ukázek, které jsou určené i pro širší veřejnost, kdy je předvedena pestrá paleta dovedností koní a možností jejich využití. S velkým ohlasem se setkalo vystoupení čikošů z Maďarska. To bylo návštěvníkům předvedeno rovnou dvakrát, a pokaždé bylo odměněno dlouhým potleskem. Stejné nadšení provázela ukázka sokolnictví s fríským koněm.
 
Tradičně se do tlumačovského Chovatelského dne zapojují spolupracující organizace, tedy Zemský hřebčinec v Písku a Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Starokladrubáci předvedli černo-bílou čtverylku v uniformách a stejně tak i oba hřebčince spojili svoje síly a předvedli uniformovanou společnou čtverylku chladnokrevných plemeníků v sulkách. Program zpestřili huculové, fjordští koně představili koňský pushball a oči diváků se kochali také tradiční zápřeží s mezinárodní účastí z Polska. 
 
Vrcholem bylo první vystoupení svého druhu na tlumačovském dvoře a tím byla koňská show Miloslava Simandla a jeho šesti klisen, které ovládal pouze bičem a svým hlasem. Nedílnou součástí programu je už několik let ukázka jízdní policie a zlínské služební kynologie. Jedná se vždy o poutavou a zajímavou podívanou, kterou diváci nemohou shlédnout kdekoliv. Akrobacii na koních předvedl místní voltižní oddíl s reprezentantem a seniorskou hvězdou České republiky Janem Hablovičem. Ten je Jezdcem roku 2019, mistrem České republiky a účastníkem Světových jezdeckých her v americkém Tryonu.
 
Závěr Chovatelského dne tradičně patřil šestispřeží. Tlumačovskou šestku přivedl na centrální dvůr úspěšný reprezentant Jiří Nesvačil mladší, který ve sportu zastupuje kladrubský hřebčín a patří k největším hvězdám českého jezdectví napříč disciplínami.
 
Foto: Daniel Majober

reklama 23D
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE