EquiTV.cz

EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí!
EquiRadio.cz: poslouchejte o koních KAŽDÝ DEN!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31B
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Equinews: Den outsiderů. Evropský pohár žokejů podruhé ovládla Itálie

reklama
29.09.2021  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Antonio Fresu se stal celkovým vítězem Evropského poháru žokejů v Chuchle Areně Praha. Překvapení v největším sprintu roku: Rabbit Breath vyhrála EJC Leram Million. Návrat Nagano Golda do Česka: Kůň roku doběhl třetí v EJC Long. Více nabízí Equinews.

reklama 32D
banner
banner
banner
banner

 
Třináct jezdců z deseti zemí se poslední zářijovou sobotu zúčastnilo sedmého ročníku Evropského poháru žokejů v Chuchle Areně Praha.
 
Rok poté, co jeho podobu ovlivnily cestovní restrikce kvůli pandemii, se nejbohatší rovinový mítink české sezony vrátil ke své klasické podobě s bohatým rámcovým a doprovodným programem včetně autogramiády jezdců. Největší hvězdou sedmého ročníku byl 54letý Francouz Gérald Mossé, který se vrátil do Prahy po pěti letech. Přijeli také hvězdný Nizozemec Adrie de Vries, Ital Antonio Fresu nebo Švéd Per-Anders Graberg. Vůbec poprvé získala nominaci také jezdkyně, v Německu působící Švýcarka Sibylle Vogt. Českou republiku reprezentovali mnohonásobný šampion Václav Janáček a držitelé divokých karet Jan Verner s Petrem Foretem.
 
Evropský pohár žokejů nabídl již tradičně celou řadu atraktivních soubojů a špičkových výkonů, které zvedly diváky ze sedadel. Na měkčí dráze se však odehrála i nezvyklá série překvapivých výsledků. Patřil k nim i strhující doběh hlavního dostihu EJC Leram Million na 1400 metrů, s dotací 1,2 milionu korun nejbohatšího domácího sprintu. Po startu se v rychlém tempu ocitli na špici loňský vítěz Politicum, spolufavorit Worth Choice a dvojice stájových kolegů Manoamano s Donnem Clifsem. Nízkého startovního čísla 2 však využila i rychlá klisna Rabbit Breath s Jaroslavem Línkem. Ta se už na protilehlé rovině posunula na druhé místo a do cílové roviny vbíhala jako první. Čtyřletá svěřenkyně trenéra Allana Petrlíka ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov letos disponuje dobrou formou, v průběhu sezony již dokázala nasbírat tři vítězství v dostizích II. kategorie. I teď vydržela se silami až do konce a doběhla si pro nejcennější úspěch své kariéry. Jaroslav Línek zvítězil v Millionu již potřetí. Na druhé místo přilétl velkým finišem Jir Sun před tříletým Mandarinem a poprvé v Česku startujícím Salar Islandem. Pátý skončil český odchovanec Lailaho.
 
Před Hrubymoving EJC Long – Velkou cenou českého turfu se nejvíce mluvilo nikoli o zúčastněných žokejích, ale o jedné velké koňské hvězdě. Po čtyřech letech se vrátil na české dráhy dvojnásobný Kůň roku Nagano Gold. Sedmiletý hřebec stáje Syndikát V3J měl ve Velké Chuchli množství příznivců, kteří chtěli nejlepšího českého koně posledních let spatřit na vlastní oči. Trenér Václav Luka mladší na něj angažoval Géralda Mossého a poslal mu na pomoc stájového kolegu Premier Liona. Někdejší vítěz Zlatého poháru v sedle s Adriem de Vriesem udal na měkké dráze svižné tempo a záhy se mu podařilo šestičlenné startovní pole roztrhat. Nagano Gold se podle svého zvyku usadil na posledním místě. V závěrečném oblouku ho Mossé posunul blíže vedoucím koním a začal si chystat pozici pro finiš, ale už dlouho před distančním mezníkem bylo patrné, že sedmiletý hnědák tentokrát nebude bojovat o vítězství. Naopak až do poslední chvíle zůstal ve hře vodící Premier Lion. U vnější bariéry svedl krásný souboj se čtyřletou Welluncou pod Antoniem Fresu. Více sil měla nakonec klisna narozená v hřebčíně Napajedla, odskakující se sázkovým kursem 15:1. V barvách stáje Epicos běhající Wellunca triumfovala o krátkou hlavu a zajistila své trenérce Haně Kabelkové již druhé vítězství na Evropském poháru žokejů. Nagano Gold následoval na třetím místě se ztrátou čtyř a půl délky, černý kůň dostihu Cote Jardin finišoval čtvrtý.
 
Mezi Itálií a Blízkým východem pendlující Antonio Fresu si v Praze připsal ještě jeden jedničkový úspěch. V EJC Ceně BAK stavební společnosti – Gerschově memoriálu pro dvouleté koně jel tmavou hnědku Porcinellu. Klisna trénovaná Helenou Vocáskovou ve východočeských Němčicích nastupovala na start jen šest dní po třetím místě v karlovarské Ceně zimní královny. Fresu v jejím sedle ukázal trpělivou jízdu z pozice a iniciativu přenechal Ashatovi a později favorizovanému Arkhangelskovi. Vítěz Ceny Masise se pod Géraldem Mossém ocitl ve vedení už při vbíhání do cílové roviny a dlouho se zdálo, že má všechno pod kontrolou. V závěrečné dvoustovce ale narazil zřejmě na hranice svého distančního optima a Porcinella ho těsně před cílem o půl délky minula. S odstupem třetí doběhl Caucasian, aktivní Ashat bral čtvrté místo a na takzvanou tabuli se vešel ještě pátý Well Prepared. 
 
Největší překvapení dne se zrodilo v závěrečném EJC Lokotrans Middle. O vítězství zde měli bojovat vítězové Velké ceny Prahy Billabong Cat, Torque Power či loni úspěšný Cape Freedom. Všem ale vypálil rybník s kursem 45:1 nastupující bělouš Australien s Per-Andersem Grabergem. Pětiletého valacha Stajne Corinne ČR dosud trenér Stanislav Popelka menežoval na vytrvalecké tratě, k prvnímu vítězství v českém tréninku však nakonec vedlo právě zkrácení distance na 1800 metrů. Australien měl dobrou startovní reakci a v první polovině dostihu se držel kolem třetího místa. V cílové rovině Graberg zavelel k útoku a odskočil soupeřům. Když potom přišel očekávaný finiš Billabong Cata, skvěle jezdící Graberg ho s přehledem odrazil a triumfoval po tuhém boji o 1/2 délky. Třetí Zariyannka ztrácela dalších pět délek, na dalších místech skončili Torque Power a Ophelia’s Aidan.
 
Kromě čtyř vrcholů patřily do bodované části programu ještě dva dostihy IV. kategorie na 1800 metrů. V EJC Ceně společnosti TME Solutions ukázal opět své umění Adrie de Vries. V sedle outsiderky Marjaneh se prosadil dobře načasovaným finišem před výborně běžícím Popocatepetlem se Sibylle Vogt a Palominou pod Antoniem Fresu.
 
Ani v EJC Ceně společnosti Finská sauna se neradovali favorité. V těsném doběhu triumfoval Per-Anders Graberg na osmileté Last Opera Song, na dalších místech se seřadili Nargota, Monjouet a Zaukhan. Švédský žokej zažil svůj dosud nejúspěšnější den v Praze. Při pěti předchozích účastech na Evropském poháru žokejů sbíral jen umístění a letos se radoval hned ze dvou vítězství.
 
Celkovým vítězem se stal se ziskem 24 bodů Antonio Fresu. Italská hymna zněla v Chuchle Areně Praha naposledy po prvním ročníku, v němž se prosadil Cristian Demuro. Pomyslnou stříbrnou medaili bral již podruhé v kariéře Adrie de Vries a třetí skončil Per-Anders Graberg. Sibylle Vogt vybojovala pro Švýcarsko čtvrté místo.
 
Nesporným vrcholem rámcového programu byla EJC Cena společnosti KSB – pumpy + armatury na 1800 metrů, určená pro koně českého chovu. V dostihu s dotací 100 tisíc korun a dvousettisícovým bonusem se sešla kvalitní konkurence. O vítězství nakonec bojovali dva tříletí, kteří se neztratili ani v letošních klasických dostizích. Táhlým finišem a velkou bojovností se prosadila vítězka Jarní ceny klisen Solemeena s Petrem Foretem. Ryzka z vlastního chovu majitele Martina Bláhy porazila o půldruhé délky třetího ze St. Legeru Respekta. Nejlepším starším koněm byl třetí Avignon.
 
Foto: Pavla Pechmanová

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33A
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.


• 29. 01. spřežení, Zimní jezdecký pohár Hradištko u Sadské
• 05. 02. skoky, Zimní jezdecký pohár Královice u Slaného
• 12. 02. spřežení, Zimní jezdecký pohár Slatiňany
• 19. 02. skoky, Zimní jezdecký pohár Královice u Slaného
• 19. 02. předvýběr a přehlídka plemenných hřebců Zemský hřebčinec Písek
• 20. 02. předvýběr a přehlídka plemenných hřebců Zemský hřebčinec Písek
• 26. 02. skoky, Zimní jezdecký pohár Tlumačov
• 27. 02. spřežení, Zimní jezdecký pohár Tlumačov
• 05. 03. skoky, Zimní jezdecký pohár Královice u Slaného
• 10. 03. předvýběr plemenných hřebců PK CS, Martinice

• 12. 03. spřežení, Zimní jezdecký pohár Brno
• 19. 03. skoky, Zimní jezdecký pohár (FINÁLE) Královice u Slaného
• 20. 03. spřežení, Zimní jezdecký pohár (FINÁLE) Královice u Slaného

 

• Kontinuální vysílání EquiRadio.cz ZDE

• Kompletní audiotéka EquiRadio.cz TADY

• Video archiv EquiTV.cz POD TÍMTO ODKAZEM

 

NEPŘEHLÉDNĚTE