Equinews: Český úspěch v Poháru národů, Rate vyhrál o zhoupnutí hlavy

Po pěti měsících se vrátily do Chuchle Areny Praha cvalové dostihy. Konala se tam mj. Velká dubnová cena, kterou vyhrál Rate. Česká parkurová reprezentace vybojovala třetí místo v Poháru národů v italské Gorla Minore. Sledujte další díl Equinews!

27.04.2021 07:30  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Rovinová sezona pokračovala v Chuchli. Gomba handicap vyhrál Mr Right

Týden po zahajovacím mítinku v Mostě pokračovala poslední dubnovou neděli rovinová sezona v Chuchle Areně Praha. Opět s vyloučením divácké veřejnosti a s povinnými testy na covid-19 pro všechny aktivní účastníky.

Vrcholem programu byla trojice dostihů nejvyšší kategorie, které se měly původně běžet v průběhu celého dubna, kvůli změnám termínové listiny však nakonec byly odstartovány v průběhu půldruhé hodiny.

Sprinterský Gomba handicap, který zahajuje chuchelskou sezónu už od dob první republiky, se proměnil ve velké sólo jediného koně. Devítiletý veterán Mr Right se pod žokejem Janem Vernerem dostal po startu na špici, odskočil o dvě délky a svou pozici už nepustil. Ve finiši měl stále dost sil a odkázal na druhé místo jen o rok mladšího Mormilla. Třetí doběhl Manoamano před loňským vítězem Ultimate Fightem a největší hmotností 63 kilogramů zatíženým běloušem Politicum. Trojnásobný šampion českých sprinterů Mr Right, jeden z posledních tří svěřenců trenéra Františka Holčáka, zvítězil už po šestnácté. Zároveň získal i poslední z tradičních sprinterských dostihů, který mu ještě chyběl ve sbírce. V předchozích sezónách vyhrál dvakrát Svatováclavskou i Českomoravskou cenu.

Strhujícím soubojem čtyř koní vyvrcholila Velká dubnová cena společnosti Tipsport. V cílové rovině se vedle sebe seřadili dlouho vedoucí Ophelia’s Aidan, loňští klasičtí vítězové Rate a Zariyannka a zcela zvenčí zaútočil bělouš Torque Power, který v polovině cílové roviny krátce překřížil cestu dvěma soupeřům. V cíli rozhodovalo jedno zhoupnutí a délka krátké hlavy, o niž zvítězil čtyřletý Rate s žokejem Michalem Hroudou. Těsně druhá skončila Zariyannka, následovaná Torque Powerem a Ophelia’s Aidanem. Vítěz běhá v barvách DS Pegas a jeho novým trenérem je Dalibor Török.
Překvapení na úkor favoritů se zrodilo v Memoriálu profesora Václava Michala. S největšími šancemi šli na start jedničkoví vítězové z loňského září Vert Liberte a Vi Fi, na velmi rychlé dráze však odešli poraženi. Po startu nadiktoval velmi rychlé tempo z Irska importovaný valach Drish Venture a vydržel se silami až k mezníku 400 metrů před cílem. Tam se vedle něj provlékl u bariéry hřebec Mandarin v sedle se svou trenérkou Ingrid Janáčkovou Koplíkovou a doběhl si pro jisté vítězství o 2 délky v novém časovém rekordu dostihu 1:22,51. Druhé místo za zástupcem stáje Bella horse získal aktivní Dragon Arrow, na třetí příčku přilétl Rabbit Red Jazz a Drish Venture uhájil čtvrté peníze. Vert Liberte doběhl až šestý a Vi Fi dokonce osmý.

Zajímaví tříletí koně s možnými ambicemi pro klasické dostihy se ukázali i v chuchelském rámcovém programu. Do všech dostihů trojkoruny přihlášený hnědák Royal Word ze stáje Valentina Buchtojarova se prosadil lehce o 5 délek v Ceně Městské části Velká Chuchle na 1800 metrů. Do jeho sedla trenér Arslangirej Šavujev angažoval mladého kyrgyzského jezdce Ulana Kozhomkulova, pro něhož to byla vítězná česká premiéra.

Bronz pro Čechy v Gorla Minore a postup do semifinále Longines Series

Česká parkurová reprezentace si připsala další výrazný úspěch. V Poháru národů konaném během mezinárodních závodů v italské Gorla Minore vybojovala třetí příčku a kvalifikovala se tak do semifinále Longines Series Evropské jezdecké federace.

Češi v týmové soutěži při závodech kategorie CSIO3* nasbírali celkem 11 trestných bodů, z nichž pouze dva zaznamenali v prvním kole. Filip Doležal v sedle valacha Coup de Coeur Gp Madame Z v prvním kole zaznamenal 9 trestných bodů, které se nakonec škrtaly. Ze čtyř výkonů se totiž zaznamenávají pouze nejlepší tři. Emma Augier de Moussac s klisnou Divou, jejíž jízdu právě sledujete, zaznamenala nulu a bez chyby šli i zbývající dva účastníci. Alena Machová s Chacco Bellou a Ondřej Zvára s Quimerem M však zapisovali po jednom trestném bodu za překročení času. Ty tak byly jedinou penalizací v prvním kole.

V druhé části soutěže Filip Doležal zapisoval po jedné chybě a překročení času 5 trestných bodů. Emma Augier de Moussac zopakovala nulu, Alena Machová chybovala jednou a Ondřej Zvára, na jehož výkon s Qumerem se díváte právě teď, zaznamenal dvě chyby. Jeho osm bodů se tak škrtalo a zbylo jich devět, resp. v součtu jedenáct. To stačilo na skvělou třetí příčku.

Druzí byli s šesti body Britové a z vítězství se radovali reprezentanti Francie. Na jejich kontě zůstaly jen čtyři body z prvního kola. Na nemedailových pozicích dokončili čtvrtí Švýcaři, pátí Španělé, šestí Němci, sedmí Italové, osmí Rakušané, devátí Nizozemci, desátí Argentinci a poslední Slováci.

Jak již bylo zmíněno, tento Pohár národů byl součástí Longines Series Evropské jezdecké federace, která byla zahájena již v roce 2020, ale kvůli covidu-19 musela být odložena na rok 2021. Je rozdělena do čtyř evropských regionálních oblastí – severní, jižní, střední a západní. Zahrnuje 38 národních federací, které jsou členy EEF. Češi jsou společně s Němci, Švýcary, Slováky, Maďary, Rakušany, Slovinci, Chorvaty a reprezentanty Lichtenštejnska v tzv. centrální skupině. Semifinále v Budapešti je naplánováno na 10. července, finále ve Varšavě pak o dva týdny později. Vítěz této série bude přijat v roce 2022 do první divize Longines FEI Jumping Nations Cupu.

To je však ještě poměrně vzdálená budoucnost. Pozornost fanoušků parkurového skákání se na přelomu dubna a května upnula na Chuchle Arenu Praha, kde se konají závody zařazené do série Světového poháru i Poháru národů. V pátek 7. května se divákům představí v týmové soutěži celkem patnáct národů, z nichž osm má své celky již kvalifikované na olympijské hry v Tokiu. Česká republika je mezi nimi, a tak bude velmi zajímavé sledovat, jak se našim reprezentantům bude mezi velmi silnou sestavou jezdců a koní dařit.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️