Equinews: Česká kolbiště opět ožila. Zájem byl mezi jezdci obrovský

Pořadatelé domácích jezdeckých závodů se dočkali očekávaného rozvolnění vládních opatření a v druhé polovině května ožila řada kolbišť. V Písku se konala Kritéria mladých koní, ve Zduchovicích začal seriál Channel Star. Podrobnosti přináší Equinews!

25.05.2021 11:30  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Start KMK v Písku: Početná startovní pole i kvalitně připravení koně

Ve středu 19. května odstartovala v Zemském hřebčinci v Písku série parkurových soutěží Kritéria mladých koní s ročníkem 2021. Všechny tři věkové kategorie zaznamenaly nebývale početná startovní pole.

Mezi klisnami narozenými v roce 2017 si nejvyšší hodnocení odnesla Dacota plemene slovenský teplokrevník. Hnědku po Cassini´s Son – T sedlal Filip Žlábek. S nepatrným odstupem druhá dojela oldenburská Nella De La Baie, kterou komisi předvedla jezdkyně Jana Stebelská. Pomyslný bronz pak získala hnědka českého chovu Colaloca 1 v sedle se Sylvií Horáčkovou.

Domácí chov si zapsal úspěch i v kategorii čtyřletých hřebců a valachů. Tmavý hnědák Didiér po Diarado vyhrál s vysokým bodovým ziskem 25,200 bodu. K úspěchu mu pomohl jezdec David Vacek. S rozdílem pouhé jedné desetiny bodu za ním zaostal holštýnský hřebec Cicero LB s Josefem Lánským. Třetí příčku obsadil valach Lucero – K. Ryzáka plemene český teplokrevník v Písku představil Jakub Hlávka.

Vysokou známkou 25,500 ocenil komisař Luboš Kozák hnědku Casallu Blue PS po otci Casallco. Ta tak spolu s Matějem Kotalíkem vyhrála soutěž pro pětileté klisny. Druhé místo brala Quilda s Michalou Hanuščinovou, která získala známku jen o čtyři desetiny nižší. Rovných 25 bodů pak brala dvojice Daniela Kotalíková a Cinderella, jež skončila na třetí příčce.

Český teplokrevník Gucci spolu s Miloslavem Příhodou nenašel přemožitele v kategorii pětiletých hřebců a valachů. Hnědák po Caruso Medimade si vyskákal taktéž 25 bodů. Druhé místo obsadil valach Stakkotino s Ondřejem Nágrem a třetí dolej Jaroslav Jindra na koni Balt. Oba koně jsou zapsaní v holštýnské plemenné knize.

V početné konkurenci šestiletých klisen uspěla Atica v sedle s Janou Ferenc Perníčkovou. Bělka českého chovu, jejímž otcem je Cannavaro, dostala známku 25,500. Kateřina Mestenhauserová představila v Písku další z českých klisen Snow Lady, se kterou obsadila druhé místo. Třetí pak dojela dvojice Miloslav Příhoda a Cardina 37. Otcem klisny slovenského teplokrevníka, jak její jméno napovídá, je hřebec Cardino.

Bez trestných bodů překonali parkur Ondřej Nágr a šestiletý holštýnský hřebec Cornessini po Cornet Obolensky. Navíc se jeho projev komisaři Lubošovi Kozákovi líbil ze všech nejvíce, a se známkou 25,200 je zařadil na první příčku. Druhý skončil Jakub Štěrba na hřebci Cannon Reuvekamps Z. Tmavý hnědák má stejného otce jako vítěz kategorie, tedy Corneta Obolenskeho, je však příslušníkem plemene Zangersheide. Slovenský teplokrevník Rachot po Russel II závodil v sedle s Václavem Mládkem a díky vydařenému výkonu si dojel pro třetí místo.

Kritéria mladých koní budou pokračovat v úterý 8. června v Hradištku u Sadské.

Channel Star s řadou bezchybných dvojic. Nejrychlejší byl Písařík

Jezdecký areál ve středočeských Zduchovicích nedaleko Kamýku nad Vltavou hostil během předposledního květnového víkendu první kolo parkurového seriálu Channel Star 2021.

Do hlavní soutěže na čas s překážkami do 135 centimetrů nastoupilo třicet dva dvojic, a protože více než polovině z nich se podařilo překonat kurz bez trestných bodů, byl to právě čas, který významně promluvil do pořadí na nejvyšších příčkách.

Ve výborné formě se představil Jan Štětina s osmiletým valachem Elvisem S. Zkušený jezdec předvedl čistý výkon a v cíli zaznamenal čas 68,46 sekundy. To nakonec stačilo na třetí místo. Stejnému jezdci se dařilo i s Fanstasticem a s Gussem S. S nimi skončil sedmý a devátý. Dalšími z jezdců, kteří nechyběli vícekrát v TOP10 byli Sergej Motygin a Björn Nagel. Motygin s Cassitalem By Boris skončil čtvrtý a s Dylanem osmý. Nagel vybojoval pátou příčku na koni Livius P, desátou pak s I am Luidam. Z nejlepší desítky nelze opomenout ani Matěje Kotalíka na Cesanovi V.

O bezmála sekundu rychlejší než třetí Jan Štětina s Elvisem S byl Luděk Smaha, který ve Zduchovicích startoval s holandským valachem Htadermie. Dosažený čas mu tak stačil na druhou příčku. Vítězem se stal Oliver Písařík, který v sedle patnáctileté belgické klisny Abanty Van De Huisens proletěl parkurem bez zaváhání a v bezkonkurenčním čase 66,51 sekundy. Stejná dvojice vybojovala prvenství již v předešlé soutěži, jejíž překážky byly o pět centimetrů nižší.

Ve Zduchovicích se závodí i během posledního květnového týdne, a to konkrétně v pátek a v sobotu. Od 3. do 6. června pak toto jezdecké centrum bude hostit mezinárodní parkurové závody kategorie CSI2*, během nichž se vedle domácí špičky představí i jezdci z řady evropských zemí.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️