Elixir de Charnie nestárne, v Chuchle Areně zdolal německé soupeře

Den po cvalových dostizích zahájili svou sezonu v Chuchle Areně Praha i klusáci. V sobotu 8. dubna se kromě tradiční Velikonoční ceny běžela i Prix Express Lady, první část celoročního seriálu pro francouzské klusáky Prix du Trotteur Francais.

14.04.2023 11:00  |  Pořad: Dostihy klusácké  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Na trati 2180 metrů se sešlo atraktivní mezinárodní pole, v němž loňské hvězdy Elixira de Charnie a Embarga D’Ukraine vyzvali zahraniční aktéři. Robert Pletschacher přivezl do Prahy šestiletého High Darlinga a Andreas Geineder se představil v sulce o rok mladšího valacha Itturii. Němečtí koně však nakonec nehráli větší roli. Hned v prvních metrech využil výhodné startovní pozice Mykola Volf s šestiletým Handi de Latour a odpoutal se od soupeřů o nesčetné délky. V prvním okruhu jeho náskok místy narostl až na sto metrů. Už před polovinou dostihu se vydal na stíhací jízdu desetinový favorit Elixir de Charnie se svým trenérem Jaroslavem Dobrovolným a ve druhém okruhu uprchlíka dostihl. Rýsoval se napínavý závěr dostihu, v němž mělo o vítězství bojovat několik koní, jenže žádné drama se nakonec nekonalo. Na třetí pozici číhající High Darling zacválal a byl diskvalifikován a ani druhý Ideal Majyc nakonec favorita nevyzval. Elixir de Charnie nedal soupeřům šanci a zvítězil velmi lehce o 6 délek v kilometrovém čase 1 minuta 18 sekund a 7 desetin. Druhý skončil Ideal Majyc před stájovým kolegou Embargo D‘ Ukraine.

Špičková sestava se sešla ve Velikonoční ceně na 2180 metrů. V sedmičlenném poli nechyběli někdejší derby-vítězové Kane Fortuna a Inaccessible Grou či druzí z modré stuhy Perceval a Leroy W. Na podmáčené dráze však znovu prokázala svou třídu loňská sériová vítězka Masada. Klisna stáje Sochor s.r.o. se v sulce se svou stálou jezdkyní amatérkou Klárou Jelínkovou prosadila stylem start-cíl. Při vbíhání do cílové roviny se přitom zdálo, že nejlepší karty mají útočící Leroy W a Kane Fortuna. Sedmiletá hnědka však jejich náporu odolala a na cílové čáře udržela těsnou převahu o krátkou hlavu. Kane Fortuna se musel spokojit s druhým místem a třetí skončil Leroy W, zatímco Perceval vstoupil do sezony pátým místem. Masada vyklusala kilometrový čas 1 minuta 18 sekund a 6 desetin.

V Německu působící jezdec a trenér Andreas Geineder se odškodnil za neúspěch v hlavním dostihu dvojicí vítězství v rámcovém programu. V Ceně Městské části Praha – Velká Chuchle se radoval s pětiletým hnědákem Malcom Venus a jen o půl hodiny později přidal vítězství v Ceně televize Praha TV, kde vedl sedmiletého valacha Finch Hatton Tu. Reprezentant stáje AMG Pferdesport v dramatickém finiši porazil o 3/4 délky favorizovanou klisnu Moriah Boko. Třetí místo získal další německý zástupce Sir Aragon Sr.

SO⏳04.05. ⏰00:00 dostihy Most