EquiTV.cz

Získejte přednostní přístup k informacím na EquiTV.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky KMK 10. 8.|Brno Panská lícha - MČR drezura a paradrezura 11. - 14. 8.|Královice - skoky 13. - 14. 8.|Písek - skoky KMK 16. 8.|Zduchovice - MČR pony skoky a drezura 17. - 21. 8.|Humpolec - všestrannost finále Zlaté podkovy 19. - 21. 8.|Humpolec - spřežení finále Zlaté podkovy 19. - 21. 8.|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31B
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Dostihy 2020: Od Dominiqua po Hegnuse. Překážkový rok plný improvizace

reklama
17.11.2020  |  AUTOR  |   |   FANCLUB   |  

Sezona, jakou nikdo nepamatuje. Tak se dá shrnout překážkové dění v roce 2020, které stejně jako všechny oblasti života výrazně ovlivnila pandemie Covidu-19. To hlavní se tentokrát odehrálo ve zrychleném režimu během léta a začátku podzimu.

reklama 32A
banner
banner
banner
banner

Jen čtyři a půl měsíce trvala letošní překážková sezona v České republice. Kvůli opatření proti šíření Covidu-19 se naplno rozběhla až koncem června a za mnoha kompromisů pokračovala do poloviny října. Nakonec se však v roce 2020 podařilo uspořádat prakticky všechny klíčové překážkové akce včetně 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, která nejkratší překážkovou sezonu v novodobé historii uzavřela. V následujícím sumáři se ohlédneme aspoň za některými momenty.

Dostihová sezona 2020 proběhla v mimořádně obtížných podmínkách. První mítink se konal 18. května v Mostě za vyloučení divácké veřejnosti, ale také bez účasti majitelů koní. Ti směli na závodiště až po dalším rozvolňování na konci května. Na jaře a v létě měly zpočátku přednost rovinové dostihy a ročníkové zkoušky. První dvě steeplechase se běžely až 30. května v Karlových Varech. Nedostatek vhodných dostihů přivedl na lázeňské závodiště zajímavou konkurenci včetně koní italské šampionské stáje Scuderia Aichner z tréninku Josefa Váni mladšího.

Prvním překážkovým dostihem v roce 2020 byla trojková steeplechase Cena Jockey Clubu ČR na 3700 metrů. Zdálo se, že dostih má ideálně rozběhnutý favorit Andoins s Josefem Bartošem, ale v cílové rovině nedokázal odpovědět na zrychlení Dominiqua s Janem Faltejskem. Na překážkách debutující vytrvalec odskočil lehce o 6 délek, Andoinse odsunul na třetí místo finišující Meisho Kongoh.

Do Pardubic se vrátilo dostihové dění na konce června. Během dvou prázdninových měsíců se pak odběhly všechny čtyři kvalifikace na Velkou pardubickou. Řada stájí poslala své hvězdy už do té první, Ceny města Euro Equus. Kvalitnímu poli vévodil úřadující vítěz Velké Theophilos, který byl automaticky kvalifikován a pouze ladil formu před říjnovou obhajobou. V průběhu 5800 metrů dlouhé tratě dlouho odpočíval v zadní části pole. Žokej Josef Bartoš nastoupil v posledním oblouku a do cílové roviny točil s náskokem tří délek. Jenže ve vnější stopě rozhýbal Marek Stromský veterána Hegnuse a favorit se do posledních metrů musel obávat o vítězství. V cíli měl Theophilos náskok pouhého krku, třetí doběhl Player.

Stručně shrňme i výsledky zbylých kvalifikací. V Memoriálu majora Miloše Svobody, zazářil nezdolný veterán Ange Guardian. Dvanáctiletý valach stáje Anděl strážný vyrovnal bilanci někdejšího “krále kvalifikací” Trezora. V sedle s Jiřím Kouskem zdolal o krk tréninkového kolegu Sottoventa a získal páté kvalifikační vítězství své kariéry.

Cenu firmy Chládek a Tintěra Pardubice výrazně ovlivnilo velmi pomalé tempo. Za Irskou lavicí převzal iniciativu Jaroslav Myška na ryzákovi Lodgian Whistle a dotáhl své snažení do vítězného konce. Druhý doběhl Catch Life před Talentem a Theophilem. Závěrečnou kvalifikaci, Velkou cenu města Pardubic, získal na konci srpna osmiletý Sottovento s Janem Odložilem. O 4 1/2 délky porazil Vanduala, třetí skončil Talent.

Než se pozornost překážkového světa druhou říjnovou neděli do Pardubic vrátila, rozběhlo se letní dostihové dění i na menších závodištích. Začátkem července otevřela své brány Lysá nad Labem. V desátém ročníku Memoriálu Evy Palyzové, který se běžel s přívlastkem O pohár hejtmanky Středočeského kraje, byl k vidění krásný závěrečný souboj. Po zatočení do cílové roviny měl navrch šestiletý Aeneas, ale o pět let starší Sztorm srdnatě bojoval dál a nedal favoritovi nic zadarmo Aeneas v sedle s Janem Kratochvílem musel až do posledních metrů bojovat a nakonec zvítězil o 3/4 délky. Třetí finišoval s odstupem dalších osmi délek český odchovanec Larizano před Tamasem. Pro tmavého hnědáka stáje Statek Blata Český Ráj to bylo třetí vítězství kariéry.

Tradiční Prvomájová steeplechase - pojem, který na malebné závodiště každý rok láká množství diváků z celé republiky - se letos běžela v náhradním termínu 1. srpna. A byla dějištěm nezvyklého rekordu. Posedmé za sebou ji vyhráli žokej Jan Kratochvíl a trenér Josef Váňa, tentokrát prostřednictvím pětiletého bělouše Forever Dry. Kůň, který stále čekal na své první překážkové vítězství, o krk porazil Sztorma, o dalších 2 1/4 délky zpět finišoval třetí Peintre Elusif. Stáj Statek Blata Český Ráj tak dominovala oběma letošním překážkovým vrcholům v Lysé nad Labem.

Pokračuje také dostihová tradice v Netolicích. Vyhlášený jihočeský dostihový den v bezprostřední blízkosti zámku Kratochvíle se odehrál za krásného počasí v neděli 16. srpna. Ve Velké ceně Netolic obhájil loňské vítězství již třináctiletý valach Gejzir ze stáje Vinkárek-Dešná. V sedle s Marcelem Novákem při svém vstupu do sezony triumfoval o krk před o sedm let mladším Wotanem.

Vraťme se opět na velká závodiště. Hipodrom Most hostil 30. srpna Velkou mosteckou steeplechase, které se tentokrát zúčastnilo jen šest koní. Roli favorita splnil sedmiletý Dusigrosz, na kterého trenér Josef Váňa angažoval jezdce Jakuba Kocmana. Vítěz Úvodní Cross Country Koroka dlouho přenechával iniciativu vedoucímu Lad Inovi. Za posledním skokem se však na něj dotáhl a lehce odskočil o 3 1/2 délky. Lad In stejně suverénně uhájil druhé místo. Daleko za ním si připsal třetí příčku Street Singer.

O čtrnáct dní později měla na programu svůj překážkový vrchol i Chuchle Arena Praha. 14. Zlatý pohár Elektrizace železnic přes proutěné překážky měl velkého favorita ve hvězdném Anakingovi. Valach stáje Dr. Charvát v Česku do té doby neprohrál a v létě si připsal zadržené vítězství v pardubickém Zlatém poháru. Z vítězství se ale radoval někdo jiný. Bělouš Capivari byl ještě kilometr před cílem pátý, ale na začátku cílové roviny pod Josefem Bartošem razantně nastoupil a během pár okamžiků se posunul na úroveň vedoucích koní. Zástupce Scuderie Aichner zvítězil jistě o 3 1/2 délky a zařídil velký comeback Josefa Bartoše, pro kterého to byl první dostih po měsíc dlouhé zdravotní pauze. Druhé místo uhájil Dragon o krk před Anakingem, čtvrté peníze bral Sansiro.

Italského šampiona Bartoše letos sužovala zranění. Dva týdny po tomto úspěchu obhájil na L’Estranovi vítězství v Gran Premio Merano, ale při oslavě si poranil koleno a musel na dalších pět týdnů vynechat dostihy. Přišel tak mimo jiné o 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

Největší český překážkový dostih se běžel v neděli 11. října ve zvláštním režimu - bez diváků a jen s nejnutnějším počtem lidí v areálu závodiště. Do jubilejního ročníku nastoupilo 18 koní včetně čtyř minulých vítězů. Úvod provázela velká nervozita. Startérka Soňa Froňková pustila jezdce a koně na trať až na druhý pokus a z pole byl cítit neklid. Do čela se dostali Player a Stretton, blízko špice se pohybovali i Vandual a Hegnus. Tato sestava zavedla pole na Taxisův příkop, kde spadli svěřenci Josefa Váni No Time To Lose a Sottovento. Osmiletý spolufavorit Sottovento bohužel pád před doskokovou hranu příkopu nepřežil.

Při nabíhání do poslední fáze oranice odskočili Player a Vandual, ale Hegnus si je hlídal. Za poslední překážkou zaútočil ještě Talent a ve strhujícím finiši bojovali o vítězství čtyři koně. Nejvíce sil měl nakonec dvanáctiletý Hegnus s žokejem Lukášem Matuským, který porazil lehce o 1 3/4 délky druhého Playera. Třetí finišoval Vandual před Talentem a Tziganem du Berlais. Celkem se do cíle dostalo 13 koní. Hegnus hájí barvy svého chovatele Františka Ševců a ve valašských Velkých Karlovicích ho trénuje Radek Holčák, pro kterého to byl druhý úspěch ve Velké pardubické.

Slavný dostih symbolicky uzavřel letošní překážkovou sezonu v České republice. Věřme, že ta příští v roce 2021 bude delší a vrátí na tuzemské dráhy tu pravou dostihovou atmosféru.

Foto: Marcela Kozová

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33D
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu!

Za 50 Kč měsíčně získáte informace v předstihu i další výhody a bonusy…

Fanclub JEZDCI.CZ | Fanclub EQUITV.CZ

 

Přehled plánovaných on-line přenosů na EquiTV.cz:

• 10. 08. skoky KMK Zduchovice
 
• 13. 08. drezura MČR Brno
 
• 13. 08. chov Svržno (výstava hříbat)
 
• 13. 08. pólo Chuchle Arena Praha
 
• 14. 08. drezura MČR Brno
 
• 14. 08. klusáci Chuchle Arena Praha
 
• 14. 08. dostihy Netolice
 
• 16. 08. skoky KMK Písek
 
• 20. 08. všestrannost a spřežení ZP Humpolec
 
• 20. 08. pony skoky a drezura MČR Zduchovice
 
• 21. 08. všestrannost a spřežení ZP Humpolec
 
• 21. 08. pony skoky a drezura MČR Zduchovice
 
• 21. 08. dostihy Karlovy Vary
 
• 27. 08. dostihy Most
 
 
 

• Kontinuální vysílání EquiRadio.cz ZDE

• Kompletní audiotéka EquiRadio.cz TADY

• Video archiv EquiTV.cz POD TÍMTO ODKAZEM

 

NEPŘEHLÉDNĚTE