Bertram Allen vyhrál v A Coruñi a kvalifikoval se do Super GP v Praze
Parkurová série Global Champions pokračovala ve španělské A Coruñi. V pátek byla na programu týmová liga, do níž nastoupili Prague Lions v mexicko-belgickém složení. V sobotu se pak bojovalo o již desátou zlatou vstupenku do Super Grand Prix v Praze.
Při desátém kole Global Champions League v A Coruñi odstartovali za Pražské lvy Fernando Martinez Sommer a Niels Bruynseels. Oba si po první části soutěže vyměnili koně.
První start Fernandovi Martinezovi Sommerovi z Mexika vyšel na dvanáctileté klisně Lady van de Haarterhoeve skvěle a dovezl do cíle nulu. Napodruhé si vzal jedenáctiletého valacha High Five, ale v tomto případě již jednou chyboval a zatížil tak bodové konto týmu čtyřmi trestnými body. Naopak Niels Bruynseels byl penalizován za jednu pobořenou překážku v úvodu dvoukolové soutěže s jedenáctiletým Matadorem. Na Deluxovi van T & L sice nechyboval, ale o jednu jedinou setinu sekundy překročil stanovený čas a navýšil tak skóre Prague Lions na devět trestných bodů, které v důsledku znamenaly sedmé místo.
O bod méně měli Rome Gladiators, Riyadh Blue a St Tropez Pirates a seřadili se tak na šesté až čtvrté pozici dle součtu časů z druhého kola. Všechny zmíněné týmy přitom napoprvé předvedly čisté jízdy, stejně jako celky, které nakonec skončily na medailových pozicích. Lídři tabulky GCL Riesenbeck International tentokrát brali pomyslný bronz poté, co Patrick Stühlmeyer na hřebci Drako de Maugre jednou chyboval a dokončil těsně pod časovým limitem. Jeho kolega Philipp Weishaupt dovezl do cíle nulu jak s Krokantem, tak s Cobym.
Také druzí Scandinavian Vikings zaznamenali čtyři body, a to v podání Richarda Howleyho s Consulentem de Prelet Z. Jeho první start na valachovi Mansini LDT se obešel bez penalizace, stejně jako v případě Henrika von Eckermanna na klisně Dzara Dorchival a později i na valachovi King Edwardovi. Součet časů 133,91 sekundy by býval stačil na prvenství, jenže ve prospěch Paris Panthers hrála absence trestných bodů. Zásluhu na triumfu měli dvakrát startující Ben Maher s dvanáctiletou klisnou Ginger-Blue a střídající se Ioli Mytilenou na dvanáctileté klisně La Perla VD Heffinck a Harrie Smolders v sedle čtrnáctiletého valacha Monaco N.O.P.
Díky zisku třiceti bodů se Paris Panthers posunuli v šampionátu s 204 body na druhé místo za Riesenbeck International, kteří nasbírali za deset kol 234 bodů. Třetí místo patří Madrid in Motion se 188 body a 166 bodů stačí na čtvrtý řádek tabulky St Tropez Pirates. Prague Lions obdrželi v A Coruñi patnáct bodů, celkově jich mají 154 a poskočili ze šestého na páté místo. Co je však důležité, drží si stále poměrně malý odstup od nejlepší čtveřice, která bude mít po skončení základní části seriálu zajištěn přímý postup do semifinále Super Cupu GCL v pražské O2 areně.
Do Grand Prix Longines Global Champions Tour ve španělské A Coruñi nastoupilo v sobotu podvečer celkem 37 soutěžních dvojic a tu úplně poslední na startu tvořil Bertram Allen z Irska na jedenáctiletém valachovi Pacino Amiro. Stejně jako osm dalších účastníků dokázal parkur s výškou překážek 160 centimetrů překonat bez penalizace a postoupil tak do rozeskakování.
To otvíral jeho krajan Trevor Breen v sedle jedenáctiletého valacha Highland President a předvedl opět bezchybnou jízdu v čase 45,79 sekundy, čímž své soupeře dostal poměrně pod tlak. Jak se však později ukázalo, zkrácený kurz šlo projet ještě o poznání rychleji, což bylo vidět hned u dalšího jezdce. Tím byl Rakušan Max Kühner s teprve devítiletým valachem Eic Julius Cesar, jehož jízda byla o více jak tři sekundy svižnější. Bohužel jednou chyboval a skončil tak až osmý před nizozemským jezdcem Maikelem van der Vleutenem s valachem Beauville Z N.O.P. Čtyřbodovou penalizaci zapisovali ještě další dvě dvojice. Nejprve světová dvojka Julien Epaillard z Francie na valachovi Donatello d´Auge, jemuž časomíra ukázala hodnotu 40,83 a poté ještě o dvě vteřiny pomalejší Ital Lorenzo de Luca na patnáctiletém Carlsonovi.
Čistou jízdu zopakovalo celkem pět dvojic. Před již zmiňovaného Trevora Breena se zařadil na čtvrtý řádek výsledkové listiny Simon Delestre s desetiletým hřebcem I Amelusina R. O šest setin rychlejší byl Harrie Smolders na valachovi Monaco N.O.P., a tak se podruhé za sebou probojoval při Longines Global Champions Tour mezi elitní trojici, stejně jako jeho týmová kolegyně z Paris Panthers, s níž v pátek vybojoval prvenství v Global Champions League. Oproti Monaku se Smolders s Ioli Mytilineou na valachovi L´artiste de Toxandra prostřídal na druhém a třetím stupínku, jelikož tato řecká reprezentantka projela cílem o více jak půl sekundy rychleji.
O vítězství ji připravil až v samém závěru Bertram Allen, který na valachovi Pacino Amiro doslova prolétl celý kurz v čase 40,61 sekundy a kromě výhry 100.000 eur získal také zlatou vstupenku do listopadové Super Grand Prix v Praze, v níž bude startovat úplně poprvé. Účast v tomto vrcholném klání sezony mají již zajištěnou z předešlých kvalifikací Harrie Smolders, Christian Ahlmann, Henrik von Eckermann, Maikel van der Vleuten, Julien Epaillard, Edwina Tops-Alexander, David Will, Katrin Eckermann a Philipp Weishaupt.
V žebříčku LGCT vede po deseti kolech Maikel van der Vleuten s 231 body. Téměř 51 bodů na něj ztrácí druhý v pořadí Christian Kukuk a 171 bodů má třetí Simon Delestre. Následuje švédské duo Malin Baryard-Johnsson a Henrik von Eckermann. V top 10 pak figurují ještě Harrie Smolders, Julien Epaillard, Edwina Tops-Alexander, Pieter Devos a Abdel Saïd.
Další červencovou zastávkou Global Champions bude už za pár dní německý Riesenbeck. V srpnu jsou naplánované dvě zastávky v Londýně a ve Valkenswaardu. V polovině září bude dějištěm světové série Řím a základní část vyvrcholí na konci října v Rijádu. Tečku za celou sezonou pak udělá od 16. do 19. listopadu GC Prague Playoffs.
Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions