EquiTV.cz

Živě: 2. 7. dostihy Karlovy Vary, 4. a 5. 7. všestrannost Přeštěnice
Získejte přednostní přístup k informacím na EquiTV.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31C
banner
banner
banner
bannerreklama

Zlatá podkova i mistrovský titul 2013 pro Vrtka

reklama
28.08.2013  |  AUTOR  |   |   FANCLUB   |  

V Humpolci se každoročně koná finále seriálu Zlatá podkova a pokaždé jde o obrovskou jezdeckou událost. Ostatně, letos proběhl již 48. ročník! Pojďte se tedy s námi podívat, jak probíhal. Jeho součástí bylo nejen několik tradičních rámcových soutěží…

reklama 32B
banner
banner

...jako jsou Stříbrná a Bronzová podkova, či Soutěž nadějí, ale také mistrovství České republiky seniorů ve všestrannosti. Pro spřežení pak byly vypsány čtyři kategorie – dvojspřeží pony, jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. 

V první řadě se však budeme věnovat mistrovské soutěži ve všestrannosti a souběžně seriálovému finále ve stejné disciplíně. Do úvodní drezurní zkoušky nastoupilo celkem 24 dvojic. Většina z nich startovala jak ve Zlaté podkově, tak v klání o medaile České jezdecké federace, ale našli se i tací, kteří si vybrali pouze jednu z nich. 

Z desátého místa postupovala do sobotního krosu Barbora Pospíšilová s Bibou Classy, jež nefigurovala na listině účastníků Zlaté podkovy. V důsledku možná tohoto rozhodnutí litovala, neboť terénní jízdu zvládla jen s menší penalizací za překročení času, čímž se vyhoupla po druhém dni až na 4. pozici. 

Přesným opakem byla Radka Dvořáková. Ta totiž ve Zlaté podkově startovala hned čtyřikrát, a jednalo se tak pravděpodobně o rekordní počet koní v této soutěži startujících s jedním jezdcem. Kvůli tomu dokonce pořadatelé museli upravit program a Radce Dvořákové umožnili se dvěma svěřenci odstartovat již v průběhu předcházející Stříbrné podkovy.

Nejprve se představila v sedle Ostera, následně trať absolvovala s Damilou, již v úvodní části standardní startovní listiny se vydala vstříc 23 překážkám s Damonem 2 a nakonec ji diváci mohli sledovat ještě s Porlanou. 

Zatímco drezuru měla nejlepší s Damonem, kros s ním absolvovala nejhůře ze zmíněné čtveřice, resp. nejpomaleji. Jiné trestné body, než za čas totiž Dvořáková neobdržela ani v jednom případě. Pokaždé však překročila čas. Nejrychlejší byl Oster, s nímž se posunula na 5. příčku průběžné výsledkové listiny po 2. dni.

Ačkoliv tato sedminásobná vítězka Zlaté podkovy bojovala ze všech sil, nakonec zůstala bez medailového umístění. Ve finále seriálu dokončila jako pátá až osmá v pořadí, a lépe na tom nebyla ani v mistrovství, do jehož závěrečné části mohla nastoupit jen s jedním koněm. Vybrala si Damona a i v tomto případě byla nakonec pátá.

Nevděčné čtvrté místo připadlo na Radka Heidenreicha mladšího s klisnou Tiksi. Nechybělo přitom mnoho a mohl se radovat z bronzu, jelikož byl jedním ze dvou účastníků dokončivších krosovou část bez penalizace. Bohužel mu nevyšel podle představ parkur a průběžnou třetí pozici musel pro celkové pořadí uvolnit. 

Medailistou místo něj byl Robert Pokorný s Rodeo Au Heup, jenž se původně pokoušel obhájit mistrovský titul z loňska. V sobotní zkoušce sice inkasoval téměř 10 trestných bodů za čas, ale parkur absolvoval jen s jednou chybou, což se jiným mnohdy nepodařilo.

Tedy až na Barboru Pospíšilovou s Bibou Classy, o níž jsme již dnes jednou mluvili. A to je právě ten důvod, proč musela litovat, že startovala jen v mistrovské soutěži. Za druhé místo ve Zlaté podkově totiž pořadatelé vypláceli krásných 15 tisíc korun, o které tak zůstala ochuzena.

O to bohatší ovšem byl Lubomír Vrtek. Ten vyhrál s Diránem mistrovství republiky i Zlatou podkovu a v rámci seriálu byl navíc druhý s Dallasem. S oběma koňmi přitom dvakrát na parkuru zaváhal, ale to mu k nejlepšímu umístění přesto stačilo. Obrovskou radost musel mít především z vítězství ve Zlaté podkově, jelikož na rozdíl od mistrovství republiky na něj dosáhl ve své bohaté sportovní kariéře vůbec poprvé. 

Nyní se však již pojďme podívat na to, komu se v Humpolci dařilo nejvíce mezi vozataji. Ve dvojspřeží pony hned po prvním dni ukázala Monika Pospíšilová svým dalším čtyřem soupeřům, že to s ní nebudou mít snadné a ujala se vedení s výrazným náskokem více jak 18 bodů. I díky tomu na tom nic nezměnil ani sobotní maraton.

V této náročné zkoušce jednoznačně zvítězil Tomáš Palán. Přemožitele nenašel ani na jedné ze sedmi překážek a to je již hodně přesvědčivý výkon. Bodové rozdíly však nebyly takové, aby zcela smazaly rozdíl od Moniky Pospíšilové. Pořadím na nejvyšších místech nezamíchal ani nedělní parkur, kdy Palán chyboval třikrát, zatímco Popíšilová jen jednou. 

Třetí pozici obsadil Jaroslav Zápotocký. Mezi účastníky pony soutěže byl jediný, kdo neinkasoval na parkuru žádný trestný bod. 

Také jednospřeží mělo svého jednoznačného favorita – a to hned nadvakrát. Jan Exnar totiž zapřahal dva koně a obsadil s nimi první i druhé místo. Od začátku vedl s GSS Farina, ale dvě chyby v parkuru zapříčinily, že vítězem se stal s Favory Coppelia. 

Největším Exnarovým pronásledovatelem byl Jaroslav Petřek. Nejblíže k němu byl v maratonu, kdy bodová odchylka mezi druhým a třetím místem se dala počítat jen na desetiny. 

I ta by se dala považovat poměrně za velkou, pokud vezmeme v úvahu, že v maratonu obsadil dílčí čtvrté místo Michal Kořínek, jemuž scházela k tomu třetímu jediná setina trestného bodu. V závěrečných součtech byl Kořínek až pátý, a to i přes čistý parkur. Konkurence totiž byla v tzv. singlech velmi vyrovnaná a ztráta z drezury se ani kvalitními výkony v dalších dnech nedala vždy smazat. O zhodnocení průběhu celé soutěže jsme požádali samozřejmě vítěze – Jana Exnara.

Hlavní pozornost se při Zlaté podkově ubírala tradičně směrem ke kategorii dvojspřeží. Právě ta je totiž tou jedinou, do níž vozatajové musí splnit kvalifikaci a v případě vítězství se mohou pochlubit titulem „mistr opratí Zlaté podkovy“. 

Historie této soutěžní kategorie sahá do roku 1980 a od té doby se již několik jmen na seznamu vítězů opakuje. Díky prvenství z let 1996, 2003 a 2012 na něm je již třikrát Ladislav Jigrala a po letošku na něm bude čtyřikrát. O svých kvalitách nenechal nikoho na pochybách a dosáhl nejlepšího výsledků během všech tří dnů. 

Na druhé pozici byl v letošním ročníku po drezurách Jaroslav Kohout. V sobotu se však již o příčku propadl a v neděli o další dvě. Předstihli jej tak zbývající tři účastníci – Václav Coufalík, Josef Drábek a Jiří Chlanda. 

No a nyní se již dostáváme ke královské vozatajské disciplíně – tedy ke čtyřspřeží. Obsadit tuto soutěž je dosti obtížné a v minulosti již nastala i situace, že se nemohla z důvodu nedostatku startujících uskutečnit. Tentokrát naštěstí vypomohli rakouští přátelé. Ti dorazili se třemi kočáry. 

Zkraje to vypadalo, že jediného českého účastníka Zdeňka Jiráska nechají až na samém chvostu výsledkové listiny. Vedl Josef Leibetseder před Marií Ritou Walter a Ewaldem Wurmem. 

V maratonu se však situace zcela otočila. Zdeněk Jirásek zabojoval a vyhoupl se až na první příčku, byť k tomu přispěl hodně Josef Leibetseder omylem v šesté překážce. Ten si záhy opravil, a tak nebyl vyloučen, ale 20 trestných bodů a výrazně delší čas zapříčinily znatelnou ztrátu. 

Maria Rita Walter byla v maratonu sice výkonem nejslabší, ale vše si vynahradila v neděli jediným bezchybným parkurem mezi čtyřkami, byť to nic na konečném pořadí nezměnilo. Josef Leibetseder byl celkově třetí a Ewald Wurm druhý za naším Jiřím Jiráskem, s nímž jsme natočili náš poslední rozhovor pro tuto reportáž. 

Na úplný závěr ještě nesmíme opomenout skutečnost, že Zlatá podkova není jen o sportovním klání. V neděli dopoledne se pravidelně koná slavnostní průvod z dusilovského závodiště na náměstí, kde jezdci a koně defilují před stovkami občanů i oficiálními představiteli města. Vždy tak jde o velmi netradiční a milou pozvánku ke sledování vrcholu třídenních soutěží, která na tribuny přiláká až tisíce návštěvníků. A taková prezentace jezdeckého sportu je opravdu úctyhodná. Takže na viděnou příští rok opět v Humpolci při finále Zlaté podkovy!

POŘAD: Všestrannost

reklama 33C
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu!

Za 50 Kč měsíčně získáte informace v předstihu i další výhody a bonusy…

Fanclub JEZDCI.CZ | Fanclub EQUITV.CZ

 

Přehled plánovaných on-line přenosů na EquiTV.cz:

 
 
 
 
• 06. 07. Skoky: KMK Suchá
 
• 06. 07. Dostihy: Lysá
 
• 16. 07. Dostihy: Chuchle
 
• 20. 07. Skoky: KMK Hraištko
 
• 23. 07. Klusáci: Chuchle Arena Praha
 
• 24. 07. Dostihy: Karlovy Vary
 
• 29. 07. Skoky: MČR d,j Chuchle Arena Praha
 
• 30. 07. Skoky: MČR d,j Chuchle Arena Praha
 
• 30. 07. Spřežení: MČR Tlumačov
 
• 30. 07. Dostihy: Karlovy Vary
 
• 31. 07. Skoky: MČR d,j Chuchle Arena Praha
 
• 31. 07. Spřežení: MČR Tlumačov

 

• Kontinuální vysílání EquiRadio.cz ZDE

• Kompletní audiotéka EquiRadio.cz TADY

• Video archiv EquiTV.cz POD TÍMTO ODKAZEM

 

NEPŘEHLÉDNĚTE