EquiTV.cz

reklama 21B
banner
banner
banner
banner

Zlatá podkova i mistrovský titul 2013 pro Vrtka

reklama

V Humpolci se každoročně koná finále seriálu Zlatá podkova a pokaždé jde o obrovskou jezdeckou událost. Ostatně, letos proběhl již 48. ročník! Pojďte se tedy s námi podívat, jak probíhal. Jeho součástí bylo nejen několik tradičních rámcových soutěží…

28.08.2013 15:54  |  Pořad: Všestrannost  |   |   FANCLUB   |   APLIKACE   |     |   zkopírováno
reklama 22C
banner
banner
banner

...jako jsou Stříbrná a Bronzová podkova, či Soutěž nadějí, ale také mistrovství České republiky seniorů ve všestrannosti. Pro spřežení pak byly vypsány čtyři kategorie – dvojspřeží pony, jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. 

V první řadě se však budeme věnovat mistrovské soutěži ve všestrannosti a souběžně seriálovému finále ve stejné disciplíně. Do úvodní drezurní zkoušky nastoupilo celkem 24 dvojic. Většina z nich startovala jak ve Zlaté podkově, tak v klání o medaile České jezdecké federace, ale našli se i tací, kteří si vybrali pouze jednu z nich. 

Z desátého místa postupovala do sobotního krosu Barbora Pospíšilová s Bibou Classy, jež nefigurovala na listině účastníků Zlaté podkovy. V důsledku možná tohoto rozhodnutí litovala, neboť terénní jízdu zvládla jen s menší penalizací za překročení času, čímž se vyhoupla po druhém dni až na 4. pozici. 

Přesným opakem byla Radka Dvořáková. Ta totiž ve Zlaté podkově startovala hned čtyřikrát, a jednalo se tak pravděpodobně o rekordní počet koní v této soutěži startujících s jedním jezdcem. Kvůli tomu dokonce pořadatelé museli upravit program a Radce Dvořákové umožnili se dvěma svěřenci odstartovat již v průběhu předcházející Stříbrné podkovy.

Nejprve se představila v sedle Ostera, následně trať absolvovala s Damilou, již v úvodní části standardní startovní listiny se vydala vstříc 23 překážkám s Damonem 2 a nakonec ji diváci mohli sledovat ještě s Porlanou. 

Zatímco drezuru měla nejlepší s Damonem, kros s ním absolvovala nejhůře ze zmíněné čtveřice, resp. nejpomaleji. Jiné trestné body, než za čas totiž Dvořáková neobdržela ani v jednom případě. Pokaždé však překročila čas. Nejrychlejší byl Oster, s nímž se posunula na 5. příčku průběžné výsledkové listiny po 2. dni.

Ačkoliv tato sedminásobná vítězka Zlaté podkovy bojovala ze všech sil, nakonec zůstala bez medailového umístění. Ve finále seriálu dokončila jako pátá až osmá v pořadí, a lépe na tom nebyla ani v mistrovství, do jehož závěrečné části mohla nastoupit jen s jedním koněm. Vybrala si Damona a i v tomto případě byla nakonec pátá.

Nevděčné čtvrté místo připadlo na Radka Heidenreicha mladšího s klisnou Tiksi. Nechybělo přitom mnoho a mohl se radovat z bronzu, jelikož byl jedním ze dvou účastníků dokončivších krosovou část bez penalizace. Bohužel mu nevyšel podle představ parkur a průběžnou třetí pozici musel pro celkové pořadí uvolnit. 

Medailistou místo něj byl Robert Pokorný s Rodeo Au Heup, jenž se původně pokoušel obhájit mistrovský titul z loňska. V sobotní zkoušce sice inkasoval téměř 10 trestných bodů za čas, ale parkur absolvoval jen s jednou chybou, což se jiným mnohdy nepodařilo.

Tedy až na Barboru Pospíšilovou s Bibou Classy, o níž jsme již dnes jednou mluvili. A to je právě ten důvod, proč musela litovat, že startovala jen v mistrovské soutěži. Za druhé místo ve Zlaté podkově totiž pořadatelé vypláceli krásných 15 tisíc korun, o které tak zůstala ochuzena.

O to bohatší ovšem byl Lubomír Vrtek. Ten vyhrál s Diránem mistrovství republiky i Zlatou podkovu a v rámci seriálu byl navíc druhý s Dallasem. S oběma koňmi přitom dvakrát na parkuru zaváhal, ale to mu k nejlepšímu umístění přesto stačilo. Obrovskou radost musel mít především z vítězství ve Zlaté podkově, jelikož na rozdíl od mistrovství republiky na něj dosáhl ve své bohaté sportovní kariéře vůbec poprvé. 

Nyní se však již pojďme podívat na to, komu se v Humpolci dařilo nejvíce mezi vozataji. Ve dvojspřeží pony hned po prvním dni ukázala Monika Pospíšilová svým dalším čtyřem soupeřům, že to s ní nebudou mít snadné a ujala se vedení s výrazným náskokem více jak 18 bodů. I díky tomu na tom nic nezměnil ani sobotní maraton.

V této náročné zkoušce jednoznačně zvítězil Tomáš Palán. Přemožitele nenašel ani na jedné ze sedmi překážek a to je již hodně přesvědčivý výkon. Bodové rozdíly však nebyly takové, aby zcela smazaly rozdíl od Moniky Pospíšilové. Pořadím na nejvyšších místech nezamíchal ani nedělní parkur, kdy Palán chyboval třikrát, zatímco Popíšilová jen jednou. 

Třetí pozici obsadil Jaroslav Zápotocký. Mezi účastníky pony soutěže byl jediný, kdo neinkasoval na parkuru žádný trestný bod. 

Také jednospřeží mělo svého jednoznačného favorita – a to hned nadvakrát. Jan Exnar totiž zapřahal dva koně a obsadil s nimi první i druhé místo. Od začátku vedl s GSS Farina, ale dvě chyby v parkuru zapříčinily, že vítězem se stal s Favory Coppelia. 

Největším Exnarovým pronásledovatelem byl Jaroslav Petřek. Nejblíže k němu byl v maratonu, kdy bodová odchylka mezi druhým a třetím místem se dala počítat jen na desetiny. 

I ta by se dala považovat poměrně za velkou, pokud vezmeme v úvahu, že v maratonu obsadil dílčí čtvrté místo Michal Kořínek, jemuž scházela k tomu třetímu jediná setina trestného bodu. V závěrečných součtech byl Kořínek až pátý, a to i přes čistý parkur. Konkurence totiž byla v tzv. singlech velmi vyrovnaná a ztráta z drezury se ani kvalitními výkony v dalších dnech nedala vždy smazat. O zhodnocení průběhu celé soutěže jsme požádali samozřejmě vítěze – Jana Exnara.

Hlavní pozornost se při Zlaté podkově ubírala tradičně směrem ke kategorii dvojspřeží. Právě ta je totiž tou jedinou, do níž vozatajové musí splnit kvalifikaci a v případě vítězství se mohou pochlubit titulem „mistr opratí Zlaté podkovy“. 

Historie této soutěžní kategorie sahá do roku 1980 a od té doby se již několik jmen na seznamu vítězů opakuje. Díky prvenství z let 1996, 2003 a 2012 na něm je již třikrát Ladislav Jigrala a po letošku na něm bude čtyřikrát. O svých kvalitách nenechal nikoho na pochybách a dosáhl nejlepšího výsledků během všech tří dnů. 

Na druhé pozici byl v letošním ročníku po drezurách Jaroslav Kohout. V sobotu se však již o příčku propadl a v neděli o další dvě. Předstihli jej tak zbývající tři účastníci – Václav Coufalík, Josef Drábek a Jiří Chlanda. 

No a nyní se již dostáváme ke královské vozatajské disciplíně – tedy ke čtyřspřeží. Obsadit tuto soutěž je dosti obtížné a v minulosti již nastala i situace, že se nemohla z důvodu nedostatku startujících uskutečnit. Tentokrát naštěstí vypomohli rakouští přátelé. Ti dorazili se třemi kočáry. 

Zkraje to vypadalo, že jediného českého účastníka Zdeňka Jiráska nechají až na samém chvostu výsledkové listiny. Vedl Josef Leibetseder před Marií Ritou Walter a Ewaldem Wurmem. 

V maratonu se však situace zcela otočila. Zdeněk Jirásek zabojoval a vyhoupl se až na první příčku, byť k tomu přispěl hodně Josef Leibetseder omylem v šesté překážce. Ten si záhy opravil, a tak nebyl vyloučen, ale 20 trestných bodů a výrazně delší čas zapříčinily znatelnou ztrátu. 

Maria Rita Walter byla v maratonu sice výkonem nejslabší, ale vše si vynahradila v neděli jediným bezchybným parkurem mezi čtyřkami, byť to nic na konečném pořadí nezměnilo. Josef Leibetseder byl celkově třetí a Ewald Wurm druhý za naším Jiřím Jiráskem, s nímž jsme natočili náš poslední rozhovor pro tuto reportáž. 

Na úplný závěr ještě nesmíme opomenout skutečnost, že Zlatá podkova není jen o sportovním klání. V neděli dopoledne se pravidelně koná slavnostní průvod z dusilovského závodiště na náměstí, kde jezdci a koně defilují před stovkami občanů i oficiálními představiteli města. Vždy tak jde o velmi netradiční a milou pozvánku ke sledování vrcholu třídenních soutěží, která na tribuny přiláká až tisíce návštěvníků. A taková prezentace jezdeckého sportu je opravdu úctyhodná. Takže na viděnou příští rok opět v Humpolci při finále Zlaté podkovy!

reklama 23D
banner
banner
banner
banner
banner
 

 

Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první

 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
NE⏳21.07. ⏰13:30 dostihy Karlovy Vary ▶️
ÚT⏳23.07. ⏰00:00 skoky (KMK) Hradištko  
NE⏳28.07. ⏰00:00 skoky (MČR) Martinice  
SO⏳03.08.  ⏰00:00 spřežení (MČR) Tlumačov  
SO⏳03.08. ⏰00:00 klusáci Chuchle  
SO⏳03.08. ⏰00:00 chov (Shagya) Hradištko  
NE⏳04.08. ⏰00:00 spřežení (MČR) Tlumačov  
NE⏳04.08. ⏰00:00 skoky (MČR) Zduchovice  
NE⏳04.08. ⏰00:00 dostihy Karlovy Vary  
PO⏳05.08. ⏰00:00 výstava koní Svržno  
ÚT⏳06.08. ⏰00:00 skoky (KMK) Zduchovice  
SO⏳10.08. ⏰00:00 drezura (MČR) Zduchovice  
SO⏳10.08. ⏰00:00 klusáci Kolesa  
NE⏳11.08. ⏰00:00 drezura (MČR) Zduchovice  
NE⏳11.08. ⏰00:00 dostihy Netolice  
NE⏳11.08. ⏰00:00 skoky (ČSP) Jítrava  
ÚT⏳13.08. ⏰00:00 skoky (KMK) Písek  
SO⏳17.08. ⏰00:00 finále ZP Humpolec  
NE⏳18.08. ⏰00:00 finále ZP Humpolec  
NE⏳18.08. ⏰00:00 skoky Chuchle  
NE⏳18.08. ⏰00:00 skoky (ČSP)  Opava  
NE⏳18.08. ⏰00:00 dostihy Karlovy Vary  
SO⏳24.08. ⏰00:00 skoky (ČSP)  Ptýrov  
SO⏳24.08. ⏰00:00 pony (MČR)  Zduchovice  
SO⏳24.08. ⏰00:00 dostihy Most  
NE⏳25.08. ⏰00:00 pony (MČR)  Zduchovice  
PÁ⏳30.08. ⏰00:00 skoky (KMK)  Písek  
SO⏳31.08. ⏰00:00 skoky (KMK)  Písek  
SO⏳31.08. ⏰00:00 všestrannost (MČR)  Borová  
NE⏳01.09. ⏰00:00 přehlídka ČT  Písek  
NE⏳01.09. ⏰00:00 všestrannost (MČR)  Borová  
NE⏳01.09. ⏰00:00 skoky (AJT) Hradištko  
NE⏳01.09. ⏰00:00 skoky (ČSP) Hořovice  
NE⏳01.09. ⏰00:00 dostihy Chuchle  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

 

EQUINET nabízí kompletní informační servis ze světa koní:
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
SLEDUJTE JEZDECTVÍ NA ČT SPORT! PŘEHLED POŘADŮ NAJDETE ZDE
NEPŘEHLÉDNĚTE