Senáž je u nás stále častěji využívána ve výživě koní. Bohužel velkým nešvarem českých chovatelů je experimentování a nedostatečná znalost základů o senáži jako krmivu pro koně. To s sebou může přinášet řadu problémů...
Proto Vám v následujících vediích pomůžeme rozeznat dobrou senáž od špatné a vysvětlíme si, jak správně se senáží zacházet, jak krmit i jak ji správně vyrobit. V dnešním díle vám chovatelka Ing. Karolína Poláková představí své zkušenosti s krmením senáží koním.
Alltech vám ve spolupráci s předními českými odborníky představuje základní znalosti o zažívacím aparátu a trávení koně. Pochopení fyziologické podstaty trávení koně je předpokladem pro zajištění jeho zdravé výživy. Krmíme-li koně s ohledem na jeho přirozené potřeby, můžeme tak předcházet mnoha zažívacím a jiným onemocněním.
Správným krmením významně přispíváte k dobré pohodě koně.
V roce 2020 vybojoval Tomáš Jelínek bronzovou medaili na mistrovství České republiky v kategorii dvojspřeží. Svůj život zasvětil lipicánům a nedá na ně dopustit. Doma v Hranicích u Zbraslavic si vydržuje malé chovné stádo včetně vlastního plemeníka.
V zimě před sezonou se řeší hlavně nové nákupy a posily. My se však tentokrát podíváme na plnokrevníky, kteří odešli do chovu či do penze. Data Jockey Clubu ČR ukazují, že se vysloužilí dostihoví koně v Česku běžně dožívají vysokého věku.
Jeden z nejvýraznějších parkurových koní přelomu tisíciletí Arko III ve středu 20. ledna uhynul. Hřebci, který závodil ve dvojici s pozdějším olympijským vítězem Nickem Skeltonem, bylo 27 let. Do historie se zapsal i jako úspěšný plemeník.
Jezdecké začátky strávila parkurová jezdkyně Sára Finsterle v Hrobicích, na Suché a u Veselovských ve Vilémově. "Dlouho jsem se bála skákat, šedesát centimetrů byl pro mě strop. Ve Vilémově však už na strach nebyl prostor," vzpomíná s úsměvem Sára.