EquiTV.cz

reklama 31C
banner
banner
banner
banner
banner

Zdravotní problémy související s výživou

20.08.2011  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Je to již nějaký čas, co jsme vám naposledy přinesli seriál o trávení a výživě koní s MVDr. Dominikou Švehovou, který jsme připravili ve spolupráci se společností Alltech. V našem archivu máme ještě dva neodvysílané díly a tady je první z nich...

reklama 32C
banner
banner
banner
banner

Týká se zdravotních problémů, které souvisejí s výživou, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Chyby v krmení, mohou souviset i s jinými nemocemi, které nemají, které na první pohled nemají s výživou nic společného. Klasickým příkladem je tzv. letní vyrážka, což je vlastně alergie na kousnutí hmyzem, lépe řečeno na sliny určitého druhu hmyzu. Koně místo kousnutí výrazně svědí a mohou mít výrazné otoky. Takto postižení koně jsou téměř nejezditelní, jelikož si to postižené místo stále škrábou a mohou být tak rozedření až do krve.

Je známo, že alergie je stav imunitního systému v organismu a ten je do jisté míry ovlivněn tím, co přijímá za potravu. Bylo zjištěno, že alergiemi trpí hodně koně, kteří jsou překrmováni bílkovinnými krmivy. Možná z toho důvodu, že při zpracování nadbytku bílkovin dochází k zatěžování organismu. Namísto toho, aby kapacita organismu byla využita na správné fungování imunitního systému, musí zpracovávat bílkoviny. Názorným příkladem jsou islandští koně, kteří byli převezeni z chudého Islandu do bohatého Německa a velice plošně jsou tito koně postiženi letní vyrážkou.

S krmením může souviset i jiná alergie, která má již bližší vztah k živinám, a to je kopřivka. Velice obecně se dá říci, že kůň sežere něco, co jeho tělu vadí, co špatně zpracuje a následkem toho v těle proběhne alergická reakce, která se projevuje prosakováním tekutiny z cév do krve. Kopřivka je charakteristická tím, že naskáčou pupeny, které se mohou slévat až do plošných map a jako u letní vyrážky výrazně svědí.

Tyto situace se dají dobře léčit podáním léku potlačujících imunitní reakce, ale je vždy dobré, aby majitel by trochu zapracoval a ujistil se, zda nepodal něco nového, příp. neotevřel nový balík se senem, nebo jestli se kůň nedostal ve výběhu k nějaké nevhodné rostlince. Často to bývá reakce na určité rostliny v senu a je vhodné se vyvarovat tomu, aby kůň tento typ sena příště již nedostával.

Pokud mluvíme o pastvinách a senu, lze zmínit další problém související s výživou a to je tzv. fotodermatitida. Jedná se o to, že když kůň pozře určité rostlinky, které v sobě obsahují tzv. fotodinamické látky, a následkem toho dochází ke změnám chemických vlastností v kůži. Kůže pak výrazně reaguje s ultrafialovým zářením a dochází k jejímu zánětu. Více již v samotném videu…

POŘAD: S Alltechem o výživě a trávení koní

reklama 33B
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE