V našem seriálu o základech koňského póla, který jsme pro vás připravili se zástupci Gill polo v Ostrově u Chlumce nad Cidlinou, jsme si již popsali základní pravidla, výběr koně, vybavení hráče a dostáváme se k práci s malletou…
Klasická pólo malleta se skládá z dřevěné hlavy a bambusové tyče s madlem. Hlava má svoji přední a zadní část, úder se však vede vždy naplocho, nikoliv špičkou ani patou mallety. Číslo na malletě určuje její délku, která se stanoví podle výšky hráče a koně, na kterém hraje.
Babusová tyč zajišťuje ohebnost mallety, madlo je tvarované tak, aby hlídalo hráčův úchop. Bezpečnostní smyčka pak pomáhá držet malletu, aby mu nevypadla při soubojích či hákování a neomezila hru ani spoluhráče. V následujícím videu uvidíte nejprve správné držení mallety a ukážeme si také čtyři základní údery.
V roce 2020 vybojoval Tomáš Jelínek bronzovou medaili na mistrovství České republiky v kategorii dvojspřeží. Svůj život zasvětil lipicánům a nedá na ně dopustit. Doma v Hranicích u Zbraslavic si vydržuje malé chovné stádo včetně vlastního plemeníka.
V zimě před sezonou se řeší hlavně nové nákupy a posily. My se však tentokrát podíváme na plnokrevníky, kteří odešli do chovu či do penze. Data Jockey Clubu ČR ukazují, že se vysloužilí dostihoví koně v Česku běžně dožívají vysokého věku.
Jeden z nejvýraznějších parkurových koní přelomu tisíciletí Arko III ve středu 20. ledna uhynul. Hřebci, který závodil ve dvojici s pozdějším olympijským vítězem Nickem Skeltonem, bylo 27 let. Do historie se zapsal i jako úspěšný plemeník.
Jezdecké začátky strávila parkurová jezdkyně Sára Finsterle v Hrobicích, na Suché a u Veselovských ve Vilémově. "Dlouho jsem se bála skákat, šedesát centimetrů byl pro mě strop. Ve Vilémově však už na strach nebyl prostor," vzpomíná s úsměvem Sára.