Vrcholy vytrvalecké sezony 2017 hostil Slavošov

Poslední disciplínou, jejíž souhrn nabízí pořad Jezdecký sport 2017 s podtitulem terénní disciplíny – je vytrvalost. V reportáži se můžete podívat na rekapitulaci mistrovství ČR, které, stejně jako mezinárodní závody CEI, hostil v červnu Slavošov.

04.11.2017 10:40  |  Pořad: Vytrvalost  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Třetí disciplínou pod hlavičkou České jezdecké federace, v níž se soutěží v terénu, je vytrvalost. Nejdůležitějším dnem domácí sezony byla sobota 10. června, kdy se v severočeském Slavošově konalo mistrovství České republiky spojené s mezinárodními závody CEI.

Jezdce, kteří byli přihlášení do šampionátu juniorů a také účastníky mezinárodní úrovně CEI1*, čekala v kopcovité krajině trasa dlouhá 80 kilometrů rozdělná na tři etapy. Celkem osm dvojic nakonec projelo cílem trasy připravené pro tuto kategorii. V nejlepším čase v hodnotě 4 hodiny 47 minut a 56 sekund dokončila Lucie Škábová s koněm Tabur, a mezinárodní kategorii CEI s jednou hvězdou tak ovládla. Jen o 4 minuty po vítězce dorazila druhá nejrychlejší dvojice Pavla Másílková v sedle valacha Zibekara. Nejlepší juniorkou byla v tomto závodu Kateřina Suchá, která tak získala s klisnou Lucií Ferrou titul mistryně České republiky juniorů a mladých jezdců pro rok 2017. Barbora Křtěnská potřebovala na zdolání závodu s koněm Agent Jack celkem 5 hodin 12 minut a 37 sekund a v hodnocení kategorie CEI1* dokončila jako třetí. Na čtvrté příčce v mezinárodním klání se umístila další z juniorek Kristýna Zahálková s koněm Mirajj. Dvojice bojovala i o medaile v republikovém šampionátu a výkon jí stačil na stříbro. O necelých 43 minut déle než vítězka strávila na trase závodu Veronika Myslivečková, která sedlala Felskina. Ve výsledkové listině mezinárodního závodu to znamenalo příčku číslo 5. 6 hodin 5 minut a 19 sekund, to byl výsledný čas třetí zástupkyně juniorské věkové skupiny Moniky Doubkové na koni Rašíd Ibn Rasima, což jí vyneslo bronzovou medaili.

Celkem 120 kilometrů rozdělených do čtyř etap měl závod s dvěma hvězdami zapsaný pod hlavičkou Mezinárodní jezdecké federace FEI, který byl zároveň hodnocený jako republikový šampionát seniorů. Všechny čtyři části zdolalo šest dvojic. Jako první procválal cílem Janek Kroupa na koni Gazal V 6 Hektor. Stal se nejen vítězem mezinárodní dvouhvězdové soutěže CEI, ale zároveň také držitelem titulu mistra České republiky mezi seniory. Petr Jadlovský, který má ve své sbírce několik zlatých medailí z republikových šampionátů, dorazil s Rachel o více jak hodinu později. V celkovém hodnocení byl druhý, stejně jako v pořadí národního mistrovství. Jen o sekundu později protnula cílovou linii Hana Hrnečková. Zaváhání jejího koně Tramína v cílové rovině jí bude zřejmě mrzet, protože až do samého závěru před Petrem Jadlovským vedla. Nakonec se musela spokojit s třetím místem. Jitka Schovánková s Moganem potřebovala na zdolání závodu 8 hodin 49 minut a 36 sekund, což stačilo na čtvrtou příčku. Protože třetí jezdkyně v pořadí Hana Hrnečková nebyla hodnocena v mistrovském klání, získala Jitka Schovánková zároveň bronzovou medaili v mistrovství České republiky. Jediný zahraniční účastník v poli Polák Ryszard Zielinski dojel v sedle koně Odwet o hodinu a tři čtvrtě později než celkový vítěz. Šestý z jezdců, jež projeli cílem náročného závodu, byl Petr Hladiš, který sedlal hnědáka Janise. Tak to byl stručný přehled toho nejzajímavějšího z roku 2017 v terénních jezdeckých disciplínách.