EquiTV.cz

reklama 31B
banner
banner
banner
banner

Veterinární poradna Jak aplikovat zapařovací obvaz

05.12.2014  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

V této části Veterinární poradny na EquiTV.cz vám MVDr. Dominika Švehlová ukáže, jak se aplikuje na nohu zapařovací obklad, který je účinnou metodou, jak potlačit zánět. Stejně jako u lidí také u koní funguje metoda Priessnitzova zábalu...

reklama 32D
banner
banner

Jedná se o velmi účinnou a dostupnou cestu, jak pomoci potlačit či zmírnit zánět. Principem je střídání chlazení a oteplování (zapařování) místa zánětu. Ten se projevuje otokem, který je většinou tvrdý a hřejivý. Místo je citlivé až bolestivé na dotek nebo tlak. 

Postup je jednoduchý, potřebujeme pouze látku, která nasákne snadno vodou, např. molitanové pruhy, lékařskou vatu, nebo hadry. Dále potřebujeme igelit, můžeme použít potravinářskou folii, ale poslouží dobře i rozstříhaná igelitová taška a také musíme mít bandážové obinadlo. 

První vrstvou, která přijde přímo na kůži na noze je vrstva, která má nasáknout vodou. Na ni přiložíme po celé ploše igelit a obvážeme bandáží. Vnitřní vrstvu pak pomocí hadice prolíváme vodou. Chladíme tak koni nohu a studená voda prosákne zároveň celou první vrstvou.  

Jakmile přestaneme obvaz prolívat, noha se začne zahřívat a zapařovat. Střídáme fáze chlazení a zapařování. Není dobré nechat zapařovací obvaz namotaný na noze déle než půl dne, může dojít k poškození kůže. 

Názornou aplikaci „zapařováku“ a mnoho dalších rad MVDr. Švehlové najdete ve videu…

POŘAD: Veterinární poradna MVDr. Dominiky Švehlové

reklama 33D
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE