Velká cena Brna putovala z Olomouce na Slovensko

Třídenní závody Skokového poháru České pojišťovny pořádané 14. – 16. června v novém areálu Equine Sport Center v Olomouci Lazcích se nesly v duchu rekordních čísel. Po pátečních 431 startech za jeden den a sobotních 133 koních v soutěži ST*...

20.06.2013 18:11  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

...si svůj primát vysloužila i samotná Velká cena na stupni T* s 67 dvojicemi.

Olomoucké kolbiště tak prošlo zatěžkávací zkouškou, kterou ustálo se ctí. Zcela zaplněné byly i jeho ochozy a přírodní tribuna pro tisíc diváků takříkajíc praskala ve švech. Další tisíce si nenechali ujít přímý přenos na internet, který zajišťovala právě naše televize EquiTV. A pokud vám z něj něco uniklo, případně jste jej nestihli vůbec, pak pro vás máme opět sestřih toho nejdůležitějšího!

Velké ceně Brna v Olomouci předcházely ještě tři rámcové nedělní soutěže. V té první na stupni S* zvítězil Tomáš Kuchár v sedle Gandora ze Slovenska, ale my se budeme věnovat rovnou té druhé – dílčímu finále Equiservis Amateur Tour. Z 19 startujících v něm postoupilo do rozeskakování 11 dvojic.

Hned první dvě účastnice – Eva Pavlíková se Zigarem a Dana Beranová s Mozaikou B. - dokončily bez penalizace, ale jak se posléze ukázalo, jejich časy kolem 45 sekund nepatřily mezi ty nejlepší. Třetí v pořadí René Finsterle s Eurou je totiž předstihl dalším bezchybným výkonem v čase o 10 vteřin kratším.

Rychlejší byla jen Lucie Balhárková s Feminou 1, která ale jednou zaváhala, a tím se propadla v důsledku až na 6. místo. Bezchybných totiž bylo pět. Kromě již zmíněných se bez zaváhání podařilo projet celým kurzem ještě Tereze Rojákové s Atosem 4 a také Daniele Potyszové s Dorotheou. Posledně uvedená dosáhla na čas 37,58, což stačilo k pěknému druhému místu.

V Kolowrat Junior Cupu se do rozeskakování probojovalo 5 jezdců a koní. Jako první se v něm představila Kateřina De Jagerová s Clooney 39. Stejná jezdkyně vyhrála v Olomouci již sobotní juniorskou soutěž na styl jezdce, ovšem v sedle jiného koňského svěřence. Kateřina i v tomto případě předvedla velice líbivou jízdu bez shození a ve výborném čase 50,53.

Rozeskakování se pro změnu nevydařilo Elišce Hrdé s Chinem, jež nasbírala celkem 33 trestných bodů, a bylo tak jasné, že z toho bude asi jen páté místo. Další na startu byla Nina Kaločová s Ebony. Čas 46,73 by býval stačil na vítězství, pokud by na parkuru tato dvojice jednou nezaváhala. Nyní tak musela čekat, jak se bude dařit zbývajícím dvěma rozeskakujícím se.

Kateřina Málková s Parodií inkasovala 11 trestných bodů za zařadila se na průběžné 4. místo. Vše pak měla ve svých rukou Andrea Halíková s Goodwins 007. Dokončila čistě, ale přece jen byla o více jak sekundu pomalejší než Kateřina De Jagerová a musela se spokojit s 2. pozicí.

Pojďme se již podívat na Velkou cenu. Startovní listina jejího finále čítala 20 jmen, a tak vám bohužel v našem krátkém sestřihu neukážeme všechny. Pozornost si jistě zaslouží Hana Pokorná s Chanellem. Je jsme mohli v rámci letošního Skokového poháru České pojišťovny vidět vůbec poprvé, přitom v loňském roce celoroční bodování vyhráli. Tentokrát je musela velmi mrzet jedna chyba ze základního kola, stejně jako jeden trestný bod za čas ve finále, který inkasovala poté, co nezaregistrovala zazvonění od rozhodčích a projela startem již po vypršení časového limitu. Nakonec skončila devátá a připsala si do poháru prvních 8 bodů.

Další, kdo ve finále nezaváhal ani jednou, byla Jana Slavíková s Lordem Levisto. I ta si ale nesla bodové zatížení ze základního kola. Stejně tak dopadl Ludvík Jandourek s Vigem 1 a Ján Cigán s La Pilotou.

Dvojitou nulu si připsal jako první Zdeněk Žíla s Patendrem. Šestici dalších, kteří po něm následovali, tak velmi zajímal i jeho čas – 43,41. Monika Štangelová s Capuou byla pomalejší o více jak 7 sekund a to dokonce znamenalo penalizaci jedním trestným bodem.

Milan Severa s klisnou Beldarlo, kterou dříve sedlal Jaroslav Jindra, byl také jedním z bezchybných po základním kole. Ve finále si připsal v součtu 9 trestných bodů, což jej odsunulo až do druhé desítky, ale i tak mohl být velmi spokojen, jelikož se jednalo o jeden z jeho prvních parkurů stupně „Té“.

Zklamán musel být Marián Štangel s Clear Joly. Ten si připsal ve finále 12 trestných bodů. Po něm následovala poslední ze slovenských dvojic – Jana Miklošová s Nourejevem N Z a ta předvedla nejen precizní výkon, ale také velmi rychlý. Zbývajícím dvěma jezdcům bylo jasné, že čas 38,34 se bude velmi těžko překonávat.

Přitom Jiří Hruška s Aristem-Z umějí být opravdu velmi rychlí a dokážou vyšetřit cenné desetiny sekund tam, kde se to jiným nedaří. Jak po slavnostním dekorování Jiří Hruška prozradil, když viděl jízdu Jany Miklošové, usoudil, že pokoušet se takový výkon překonat, by bylo za hranicí rizika. V čase 44,24 se dokonce zařadil až za Zdeňka Žílu s Patendrem.

Poslední, kdo na pořadí mohl cokoliv změnit, byla Lucie Poláková s Carosem. Chyba na úvodním skoku dvojkombinace s číslem 6 však znamenala konec nadějí na pódiové umístění a s časem 39,48 skončila jako pátá za Monikou Štangelovou s Capuou.

Taková tedy byla Velká cena Brna konaná netradičně v novém jezdeckém areálu Equine Sport Centra v Olomouci. Zda se na tomto místě usadí natrvalo, to ukáže čas, ale je jasné, že špičkový jezdecký sport zde bude jako doma. Takže na viděnou zase někdy příště jak u Skokového poháru České pojišťovny, tak při jiných akcích v Olomouci.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️