Plástovice se staly 20. července dějištěm letošního již 5. rodea pod křídly organizace Rodeo Corral WI-CZ. Rodeový seriál je ve své polovině, takže pokud vás tato disciplína zaujme, budete mít ještě několik příležitostí se na ni zajet podívat...
Pojďme se však podívat, co se odehrálo v Plástovicích, a toho nebylo málo. Už jen plástovická telata a jejich výkony jsou hodna obdivu. Zdá se, že život na volné pastvině je dokáže skvěle připravit na soutěž v corralu. Jak se na pastvině učí kličkovat, o tom lze jen spekulovat, ale takové kličky, jaké předváděli, se nevidí ani na mistrovství v uzlování.
Úctyhodné výkony neodváděla jen telata. Jezdci a jejich koně urputně zápasili s telaty i s tyčemi a barely. A diváci si zaslouží obdiv za výdrž v horku, které panovalo.
První disciplínou byl california ranch roping. Od toho „nekalifornského“ lasování se tato disciplína liší tím, že spolupracují dva jezdci. První jezdec označovaný jako cater musí vytřídit vybrané tele od stáda, aby ho druhý jezdec označovaný jako roper mohl zalasovat.
Pokud se roperovi zalasovat tele nezdaří, ještě může házet cater. A v druhém kole si jezdci vymění role, aby měli šanci lasovat jako první oba dva. Toto týmové lasování má tedy tu výhodu, že jezdci si pomáhají nadhánět tele a během limitu se po neúspěšném pokusu nemusí nikdo mordovat se smotáváním lasa, protože druhý jezdec má laso pěkně připravené a mělo by mu stačit jen dobře dojet tele a hodit.
Jedna věc je chytit správnou chvíli na zalasování, druhá věc je mít opravdu laso připravené. Při této disciplíně jsme mohli vidět několik caterů, kteří příliš spoléhali na svého ropera, a pak už v limitu nestíhali ani dohnat tele, natož ho zkusit zalasovat.
Ale taková smůla se nemusí týkat jenom catera, který má až druhou, a někdy nevyužitou, šanci. Dohnat tele, které je ještě při první disciplíně nevyběhané, a tedy pořádně běhavé, je kumšt. A telecí rychlost se ukázala osudová pro několik jezdců, kteří musejí stihnout omotat laso kolem hrušky sedla, než se vycvakne bezpečnostní smyčka používaná při lasařských disciplínách, aby se teleti neublížilo.
Smyčka se tedy uvolní, když se dobytče do lasa víc opře, ale při jejich rychlosti tentokrát docházelo k vycvaknutí během zlomků vteřiny, takže obmotat laso kolem hrušky byl úkol pro hodně rychlé ruce.
Ty v prvním kole bohužel neměli Kristýna Matějková, Roman Mráz a Vladan Soukup, kteří sice tele zalasovali, ale bylo pryč, než se laso vůbec dotklo sedla. Při výměně rolí ve druhém kole se ale ukázalo, že pár jezdců má ruce rychlé dost.
Prvním, kdo úspěšně zalasoval tele a omotal laso kolem hrušky, byl Michal Tesař, jehož caterem byla Kateřina Šoltysová. A stačilo jim na to jen dvacet tři vteřin a padesát jedna setin.
Hned po nich vjela do corralu dvojice tvořená Adélou Šoltysovou jako roperem a Janem Veselým jako caterem. A Adéla stihla zalasovat tele za třicet pět vteřin a čtyřicet jedna setin. Tyto dvě dvojice byly nakonec jediné úspěšné, takže si rozebrali první dvě místa, druhé pro Honzu a Adélu a první místo pro Michala a Katku.
Hned po slavnostním nástupu všech jezdců následovala další dobytkářská disciplína, cattle branding neboli značkování telete. Tato disciplína je také určena pro dvojčlenné týmy a jezdí ji senioři i junioři.
V popoledním vedru byla telata už asi unavenější, protože oproti předchozím dvěma úspěšným dvojicím zabodovalo ve značkování šest seniorských týmů ze šestnácti. Jezdci se tedy polepšili, ale pořád vycházejí vítězněji ta telata.
A nebo třeba vůbec nešlo o zlepšení jezdců, ale některá telátka v rebelském nadšení zatoužila po smývatelném tetování bílou barvou, které jim jezdci rádi zařídili. Chudák tele označené číslem jedenáct si ale špatně spočítalo, jak dlouho předem si může zaběhat, takže pro tetování do značkovacího boxu si zašlo až po limitu, a to je jako zavíračka v salonu.
Komu ale tele neuniklo, ať už z toho, nebo onoho důvodu, byli Miroslav Fencl s Kristýnou Matějkovou, Milo Ptáčník s Lenkou Roučovou a Josef Hampejz s Josefem Stejskalem, tyto tři dvojice měly časy delší než minuta a obsadily šesté až čtvrté místo.
Na první tři místa však byl potřeba čas pod minutu a první místo se blížilo i k půlminutě. Jen o necelé dvě vteřiny pod jednu minutu se vešli Alena Zvolská a Miroslav Kraus, Roman Mráz a Renato Santana je ale předběhli na druhé místo s časem 36,93.
Jen čtyři vteřiny a pár setin stačilo Adéle Nováčkové a Janovi Veselému, aby se dostali před Romana a Renata, a s časem 32,59 získali první místo v této disciplíně.
Juniorští jezdci měli při značkování s telaty ještě horší pořízení než senioři. Jedné dvojici se nepodařilo ani oddělit tele od stáda, ostatním dobytčata ukazovala, co se naučila na pastvině. Anička Bláhová a Aneta Novotná jako jediné mezi juniory v této disciplíně uspěly. Jejich čas 50,92 by jim mezi seniory vynesl třetí místo, mezi juniory jim ale zajistil místo jediné, a to nevyšší.
Pro prostřídání tempa následoval barelový dostih, kde nejde o to stihnout něco do limitu, ale limit si vytváří každý jezdec sám svou rychlostí. Rychlostní disciplíny obvykle začínají junioři, a tady tomu nebylo jinak. Třetí místo si vyběhla klisna Štěpánka se svou jezdkyní Barborou Chylovou díky času 18,08.
Druhé místo díky času 17,40 získal Colledaro, kterého jela Sára Křesinová. Nejrychlejší čas předvedla Ultimate Dream – ten byl jen o sedmnáct setin kratší než měl Colledaro. Její jezdkyně Tereza Gondášová si tak díky Ultimě odnesla první místo, ale to nebylo všechno, díky klisně Vilce získala i čtvrté místo, to už ale bez bodů.
Senioři si také objeli barely. Ale měli by se bát, až junioři odrostou své kategorii a přidají se k nim, protože časy prvních třech míst by se vešly mezi třetí Báru a druhou Sáru. Seniorské výkony jsou ale mnohem vyrovnanější, rozdíly jsou pouze v setinách.
Smart Master Charger a jeho jezdec Roman Mráz zajeli čas 17,83. To jim ale stačilo jen na třetí místo. Druhé místo obsadili Try My Best Dunnit a Kristýna Matějková, avšak jejich čas 17,66 o pouhé dvě setinky překonali Benny Boy a jeho jezdec Miroslav Fencl, kteří si tak vydobyli první místo v seniorském burelovém dostihu.
Už jsme telata chytali do lasa a značkovali, co je takhle trochu probrat. A to tak, že se jel team sorting, tedy disciplína, při které trojčlenný tým musí vytřídit co nejvíce telat označených podle po sobě jdoucích čísel.
A čísla byla rozhodující, obzvláště osmička. Tele označené tímhle číslem totiž bylo to nejtvrdohlavější tele ve stádě, a kdo jím začínal nebo mu přišlo rychle na řadu, měl mnohem těžší práci než ostatní, protože oddělit tohle tele od stáda zvládli jen ti nejlepší a nejzatrvzelejší.
Vedle problémů s osmičkou tu ale ještě hrála roli znalost, nebo spíš neznalost, pravidel, především jednoho, které říká, že je možné zavřít disciplínu dříve, ale jen když jsou všichni tři jezdci na nedobytčí straně, jinak jsou diskvalifikováni. A „déčko“ získaly dva seniorské týmy a jeden juniorský. Příště si budou muset dávat větší pozor, protože ztratit až pět vytříděných telat kvůli takové maličkosti dost zamrzí.
A komu se to povedlo? Šesti seniorským týmům a třem juniorským. Ale vítěz může být jen jeden, tedy tři, když jde o týmovou práci. A protože v této disciplíně je čas podřízen počtu telat, začneme juniory, protože pak jdou počty hezky za sebou.
Jedno tele vytřídili Eliška Plačková, Tereza Pokorná a Barbora Vondroušová v čase 57,54 a umístily se na třetím místě. Dvě telata zvládli a získali tak druhé místo Jana Lisická mladší, Klára Matoušová a Adam Pintera s časem 1:20.78. O tele navíc a čas 1:29.19 měly Tereza Gondášová, Šárka Janečková a Sára Křesinová a tato trojice vyhrála juniorský team sorting.
Se čtyřmi telaty a časem 1:37.50 obsadili seniorské třetí místo Adéla Nováčková, Josef Stejskal a Jan Veselý. Pět kusů a čas 1:56.87 vysloužil druhé místo Miroslavu Fenclovi, Romanu Mrázovi a Renatu Santanovi. A vítězná trojice dokázala vytřídit šest telat v čase 1:29.96, první místo tak obsadili Jana Lisická, Kristýna Matějková a Patrik Urban.
A následovala další disciplína, kde nerozhoduje náhoda, která vám může přihrát tvrdohlavé tele, ale rozhoduje především vlastní rychlost. Slalom mezi tyčemi se jede dvoukolově a rozhoduje lepší čas, takže po neúspěchu v prvním kole je ještě možná oprava. Tyče ale padaly k zemi jako podťaté spíš ve druhém kole, takže k opravám moc nedocházelo.
Ještě že si jezdec nemůže druhým kolem pohoršit. Mezi juniory skončila na třetím místě Sára Křesinová na Colledarovi, jejich nerychlejší čas byl 25,90, ale to až po rozjížďce s Anetou Novotnou na Šeborovi, která si při rozjížďce vybojovala druhé místo a zůstal jí jejich původní shodující se čas 25,89.
První místo opět obsadila Tereza Gondášová, tentokrát ale na Vilce, kterou jela nebodovaně. Její jízda s Ultimate Dream pokaždé skončila shozenou tyčí, takže se spolu propadly až na osmé místo. Kromě Terezy jeli ještě dva koně Aneta, Sára a Martin Chyla mladší, ale u těchto jezdců nebodovaná jízda vždy byla pomalejší než bodovaná. Tereza tedy tentokrát takříkajíc „vsadila na špatného koně“. Určitě je škoda přijít o body, ale první místo je první místo, tak na co body, že.
Při seniorském pole bendingu taky padaly tyče hlava nehlava, nebo spíš bok nebok, případně noha nenoha, protože hlavou se tyče moc neshazují. O třetím a druhém místě po shodě časů rozhodovala rozjížďka i mezi seniory.
Kvůli ní se na třetím místě umístili Roman Mráz a Smart Master Charger díky času 25,05. A díky rozjížďce o pouhou jednu jedinou setinu v oficiálním soupisu byla rychlejší Kristýna Matějková na Try My Best Dunnit. Vítězství měl ale jisté Miroslav Fencl jedoucí na Benny Boyovi, s jejich časem 24,27 jim na krk nikdo nedýchal.
Jak už to bývá, na závěr se nechává to nejlepší, a tím je v rodeu steer wrestling neboli kácení telete. Pojďte se tedy podívat na to, jak se jezdci odvážně vrhají ze sedla, aniž by měli jistotu, jestli doskočí na tele nebo skončí v písku.
V Plástovicích vyhrávala lítý boj spíš telata, ať už proto, že jezdci ani nedala šanci skočit, nebo proto, že jezdci při skoku uhnula či se vysmekla zpod ruky. Nakonec jsme tedy mohli vidět jen tři úspěšná skolení telete.
O jedno se postaral Jerri De Camargo na koni Pája. Až ve druhém kole se mu podařilo složit tele v čase 1:06.45. Podstatnější však byly zbývající dva pokusy, o které se zasloužil jeden jezdec.
Steer wrestling se jezdí dvoukolově, ale na rozdíl od rychlostních disciplin nejde o rychlejší čas. Časy se totiž sčítají a větší šanci na výhru má ten, komu se zadaří v obou kolech. A to se povedlo jedinému jezdci, v prvním kole v čase 1:06.29, v druhém v čase 1:20.88. Jan Veselý, který dokázal složit tele hned dvakrát, si tedy odnesl vítězství v této královské disciplíně.
A možná jste při sledování reportáže zaregistrovali, že tohle jméno se tu už párkrát opakovalo, Honza Veselý s Adélou Nováčkovou získali v california rach ropingu druhé místo, ve značkování telete se vyšvihli na první místo a v team sortingu ještě s Josefem Stejskalem obsadili místo třetí. Tahle všechna umístění spolu s vítězstvím ve steer wrestlingu vynesla Honzovi ještě další ocenění, stal se All Around Championem rodea v Plástovicích.
A to byl konec rodea, ale ne konec zábavy, protože pak se konal ještě country bál. Ale zmínku si zaslouží ještě jedna věc, na plástovickém rodeu se neoslavovala jen souhra mezi jezdcem a koněm, případně neuvěřitelné výkony telat, jak je tomu na každém rodeu. Slavilo se také dvacet let od založení organizace Rodeo Corralu WI-CZ, která se nám stará o pořádání rodeí. Přejeme tedy Rodeo Corralu mnoho dalších úspěšných let.
|
|
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první. Klikněte ZDE! |
▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ | |||||
DATUM | ČAS | DISCIPLÍNA | MÍSTO | LINK | |
⏰ SO 12.10. | 00:00 | skoky (derby) | PJK Gabrielka | ||
⏰ NE 13.10. | 00:00 | skoky | Chuchle | ||
⏰ NE 13.10. | 00:00 | skoky | ESC Olomouc | ||
⏰ SO 19.10. | 00:00 | klusáci | Bravantice | ||
⏰ SO 19.10. | 00:00 | spřežení (ČSP) | Brno | ||
⏰ SO 19.10. | 00:00 | dostihy | Most | ||
⏰ NE 27.10. | 00:00 | dostihy | Chuchle | ||
⏰ SO 02.11. | 00:00 | klusáci | Chuchle | ||
⏰ SO 09.11. | 00:00 | dostihy | Chuchle | ||
⏰ SO 16.11. | 00:00 | gala Pony liga | Chuchle | ||
⏰ NE 17.11. | 00:00 | klusáci | Chuchle | ||
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ! | |||||
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz |