V Lysé vyvrcholila zimní túra v parkurovém skákání

Během Jezdeckého festivalu, který se konal v Lysé nad Labem od 21. do 25. března, se odehrály také finálové soutěže Zimního jezdeckého poháru ČJF v parkurovém skákání. Kteří jezdci si z Lysé odvezli pohárová vítězství, se dozvíte v reportáži.

29.03.2018 10:16  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace zažil v roce 2018 svou pátou sezonu. O celkových vítězích v jednotlivých kategoriích a disciplínách se tradičně rozhodovalo během Jezdeckého festivalu na výstavišti v Lysé nad Labem.

Čtvrtek 22. března přinesl v rámci festivalového programu mimo jiné finálovou soutěž Pony túry, která měla letos premiéru. Na startovní listině, která čítala jedenáct dvojic, se objevila i jména jezdkyň, jež byly po základních kolech na nejvyšších příčkách žebříčku. Patřila k nim Kristýna Kalibánová, které před finálovým kláním patřilo třetí místo celkového hodnocení. V Lysé se jí ovšem příliš nedařilo, když s Dollom I Want You byla vyloučena a s Normanem dvakrát chybovala. Přesto si však připsala dostatek bodů na to, aby bronzovou příčku v seriálu udržela. Další z horkých favoritek na vítězství v celé túře byla Natálie Veberová. Ve finálové soutěži si připsala body za druhé místo, které obsadila s Minem, a nakonec jí stejná pozice zůstala také v konečném pořadí seriálu. Prvenství uhájila Petra Pařenicová, jíž se dařilo od prvního únorového kola, a svou formu v Lysé jen potvrdila, když s Mid Night Sun nechybovala v základním kole ani rozeskakování. Dosáhla na druhé místo v soutěži a tento výkon jí zajistil vítězství v celkovém pořadí Pony túry. V Lysé se ovšem našla ještě jedna dvojice, která všechny favoritky porazila. Gabriela Kopřivová v sedle koně Orchids Romario II překonala obě části soutěže bez chyb a v nejlepším čase. Ačkoliv v bodování túry to posun na stupně vítězů neznamenalo, radost z pěkného výkonu to jezdkyni nijak nezkazilo.

O finálním stavu žebříčku Malé túry Zimního jezdeckého poháru rozhodla poslední soutěž s překážkami do 115 cm. Účast si nenechal ujít žádný ze skokanů, kteří měli po posledním základním kole v Hradištku šanci promluvit do pořadí na předních pohárových příčkách. Nejvýše postaveným jezdcem před finále byl Jan Štětina a nutno dodat, že na další jezdce v pořadí měl obrovský náskok. Kurz Malé túry mu však vůbec nesedl, startoval se třemi koňmi a nejlepším výsledkem bylo 26. místo s Benitem S. To znamenalo, že nepostoupil ani do dílčího finále a v tabulce túry zaznamenal nulový bodový přísun. Tereza Mücková byla před mítinkem v Lysé v bodování série druhá. Ani jí nevyšly jízdy podle představ. Brala sice body za deváté místo s koněm Le Bo Jangels Karsit, ale pozici v TOP trojce jistou zdaleka neměla. Naopak velmi dobrou formu si na Jezdecký festival přivezla Jennie Kaasová, která dokončila po dvou čistých jízdách s Čielsie na druhé příčce. Také Denisa Vegrichtová jako jedna z favoritek na celkové vítězství v poháru předvedla výborný výkon a v sedle Garfielda obsadila třetí místo. Podle pravidel zimní série získávají jezdci ve finále dvojnásobný počet bodů, což v tomto případě zamíchalo konečným pořadím. Na první místo se vyšvihla Denisa Vegrichtová, která se tak stala vítězkou Malé túry Zimního jezdeckého poháru s ročníkem 2018. Na druhou příčku odsunula o jediný bod Jana Štětinu a pomyslný bronz brala díky skvělému výkonu Jennie Kaasová, která připravila o medailové pozice původně třetí Terezu Mückovou.

Velká túra měla své finále naplánované rovněž na festivalové čtvrteční odpoledne. Na jezdce čekal parkur stupně S* tedy s překážkami do 125 cm. Z devatenácti dvojic postoupilo deset nejlepších do rozhodující části tedy do dílčího finále soutěže. Tereza Mücková na Le Bo Jangles Karsit po čisté první jízdě dovezla 11 trestných bodů a chybovala i s Fortunou, takže šanci na nápravu měla se svým třetím koněm. Podobně na tom byl Jan Štětina, který do dílčího finále postoupil s třemi koňmi, ale jak se Zentem-S, tak s Celanem-S dovezl po jedné chybě. Sázet tak mohl na třetího svěřence. Navíc další finalisté zaznamenali bezchybné výkony. Martin Šoupal s Takticou dojel v čase 49,22 sekundy, což znamenalo šesté místo. O tři sekundy rychlejší byl Václav Horký v sedle Asile De Paix P, který tak bral pátou příčku. Tereza Mücková dosáhla bezchybného výsledku s hřebcem Control Me Karsit a čas, který na zdolání kurzu potřebovala, jí stačil na čtvrtou příčku. Německý jezdec Manuel Prause sice do zimního poháru bodovat nemohl, ale účast v soutěži si ujít nenechal. V sedle koně Cadillac dojel třetí. Ve skvělém čase 42,02 sekundy procválal cílem po čisté jízdě Václav Mládek s klisnou Čarmenou a mohl se tak radovat z druhé příčky. Ještě rychlejší byl Jan Štětina, kterému finále vyšlo napotřetí s Benitem-S. Dojel bez trestných bodů v čase 41,30. Zvítězil tak nejen v samotné soutěži, ale potvrdil také svoji pozici v konečném hodnocení Velké túry, kterou s náskokem více než 30 bodů vyhrál. Na druhé místo se posunula Tereza Mücková a třetí příčku v seriálovém žebříčku obsadila Jennie Kaasová.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️