Úspěšný start Jump Winter Tour 2014 v Hradištku

V sobotu 18. ledna odstartoval v Hradištku nový seriál halových závodů Jump and Drive Winter Tour 2014 svým prvním parkurovým kolem. Jezdecký areál Equus Kinsky nacházející se na levém břehu Labe byl na příjezd účastníků připraven velmi dobře...

24.01.2014 00:02  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

... a to i vlivem ryze jarního počasí.

Diváci mohli v pěti soutěžích sledovat přesně 150 startujících. My vám přiblížíme převážně průběh dvou vrcholů dne, což byly soutěže na střední úrovni s výškou překážek 125 a 130 centimetrů.

Krátce se ovšem zastavíme u soutěže stupně L s jednou hvězdou, při níž byl připraven pro jezdce a koně parkur s překážkami vysokými 115 centimetrů. Představilo se v ní rovných 30 dvojic.

Dvanáct z nich dokončilo základní parkur bez chyby, a tak se probojovaly do následného rozeskakování. Se dvěma koňmi se do dramatické koncovky probojovali např. Kateřina Veselovská, Andrea Halíková a Aleš Opatrný.

Bezchybný výkon v rozeskakování zopakovalo hned 10 dvojic, ale pouze na pět čekalo slavnostní dekorování a finanční prémie. – Čtvrté a páté místo výsledkové listiny patřilo kladenské Kateřině Veselovské s koňmi Lady Charlotte a Chiquita 1.

Bronzovou příčku vybojoval po bezchybném výkonu Martin Šoupal a La Legion. Čtyři vteřiny za vítězkou pak zaostala jezdkyně v barvách Jezdeckého klubu Mělník Denisa Vegrichtová a Dania 1.

Vítězná Andrea Halíková při svém prvním startu v rámci rozeskakování s klisnou Wyoming 1 spletla kurz, ale snaha po reparátu s Maryland jí vyšla na 100 %. Jela nejen bezchybně, ale i nejrychleji a jako jediná pokořila hranici 30 sekund, což pro ni znamenalo vítězství.

Předposlední soutěží sobotního programu v Hradištku byla soutěž stupně S s jednou hvězdou. To znamená, že výška překážek byla na úrovni 125 centimetrů. Na startovní listinu byly zapsány necelé dvě desítky dvojic.

Velmi pozitivně hodnocený parkur z dílny stavitele Jana Šímy překonalo bez chyby osm účastníků. V rozeskakování se jich ovšem představilo pouze šest, jelikož Aleš Opatrný s koňmi Falco Union a Caramouche Z pojal tuto soutěž ryze tréninkově a do finálových bojů nenastoupil.

Čtyři dvojice proklouzly i tímto zkráceným parkurem bez chyby a rovnaly se v cíli pouze podle času dosaženého v rozeskakování. Nejpomalejším z nich byl Miloslav Příhoda v sedle Reminton-K. V jeho případě se časomíra zastavila na hodnotě 44,28.

Třetí příčku obsadil Ludvík Jandourek a Balladium, v jehož sedle nahradil na poslední chvíli pro zdravotní indispozici omluvenou Natálii Crnkovou. Jejich výsledný čas byl 42,89 sec.

O více jak dvě vteřiny rychlejší byl v cíli Jaroslav Abík a Santander. Mohl se tak radovat z pěkné druhé příčky.

Zbytku startovního pole ukázala záda, stejně jako v předešlé soutěži, Andrea Halíková a Maryland. Tentokrát to ovšem bylo podstatně těsnější prvenství – pouze o 12 setin sekundy.

Poslední soutěží byl parkur stupně S s dvěma hvězdami – tedy s výškou překážek 130 centimetrů.  Ve dvanáctihlavém startovním poli se hned třikrát prezentoval dlouhodobě nejúspěšnější český jezdec Aleš Opatrný, který si do Hradištka přivezl to nejlepší, co má aktuálně ve stáji k dispozici.

Víkendový závodní program byl pro jeho koně prvotní skokovou přípravou před zahraničními výjezdy, které ho čekají v nejbližších týdnech. Tomu odpovídalo zvolené tempo v základním parkuru i v rozeskakování.

Ze zvolené rychlosti bylo patrné, že nemá ambice na elitní postavení ve výsledkové listině a jde opravdu o naladění koní na dny příští. Přesto jeho účast byla velkým zpestřením celých závodů.

Diváci mohli vidět pět bezchybných výkonů v základní části závěrečné soutěže, v podání čtyř jezdců. Alexandr Baraldi nechyboval s oběma svými koňskými svěřenci a těšil se tak na absolutní vrchol této soutěže i celého sportovního dne.

Rozeskakováním proklouzly bezchybně čtyři dvojice, a tak stejně jako v předešlých soutěžích, přišel ke slovu čas. Pátá umístěná – Andrea Halíková s Goodwins 007 – inkasovala 2 trestné body právě za překročení časového limitu.

Nejpomalejší z bezchybných byl Aleš Opatrný a Caramouche Z. Jeho čas byl 48,75 sec.

Velmi dobře si vedla jediná žena v tomto bezchybném kvartetu – Darina Hochmanová s Oregonem 5. Jejich čas 42,69 sice na vítězství nestačil, ale s druhým místem jistě byla taktéž spokojena.

Nejlepší výsledek předvedl loňský bronzový medailista z mistrovství republiky mladších juniorů Alexandr Baraldi s Uniekem 1, který startoval v rozeskakování hned jako první. Navíc uspěl i v sedle Zambuccy. V tomto případě mu čas 47,93 přiřkl, obdobně jako na zmíněném martinickém mistrovství České republiky, třetí místo.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️