EquiTV.cz

Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|POZOR! Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME: |Český skokový pohár|Zlatá podkova|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc|Hořovice
reklama 31B
banner
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Úspěšný druhý ročník Jezdeckého festivalu v Lysé

27.03.2015  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Zcela mimořádnou akcí v kalendáři jezdeckých závodů je Jezdecký festival, který už podruhé proběhl společně s výstavou Jaro s koňmi a veletrhem Zemědělec na výstavišti v Lysé nad Labem.

reklama 32D
banner
banner
banner
banner
banner

Ve dnech 18. – 22. března mohli návštěvníci vidět soutěže hned ve čtyřech klasických disciplínách. Další disciplíny pod hlavičkou České jezdecké federace se představily během doprovodného programu a sobotní večerní show. 

Středeční soutěže byly věnovány v první řadě nejmladším nadějím jezdeckého sportu, tedy jezdcům na pony. Velmi se dařilo Štěpánovi Filipovi s koněm Bam 2, který si v úvodním kole Pony ligy 2015 připsal nejvíce bodů. Bezchybné a zároveň nejrychlejší základní kolo zajela Tereza Lipavská s Kačenkou 1. To předurčilo i průběh rozeskakování a Tereza si s časem 17,91 dojela pro prvenství v soutěži zařazené do Pony ligy. Body si ovšem žádné nepřipsala, jelikož tento seriál je určen pro jezdce do 12 let. O stupeň obtížnější je Pony extraliga a právě v ní bodují jezdci ve věku 13 až 16 let. Také v této extraligové soutěži jsme po několika bezchybných jízdách viděli rozeskakování. Velmi dobře si s ním poradila Sofie Najmanová na koni Hope van´t Kruis. Jejich čas 29,18 stačil nakonec na třetí příčku. Lucie Melmerová a Moravia Frajer nasadili v rozeskakování velice svižné tempo a většině soupeřů ujeli o pořádný kus. Skoro by se zdálo, že čas uvedené dvojice je nepřekonatelný, ale Adéle Bubeníkové s Vasilem se to podařilo, laťku posunula o další dvě sekundy a po zásluze zvítězila. 

Také čtvrteční den byl celý ve znamení parkurového skákání. Vrcholem bylo skokové finále zimního Jezdeckého poháru Jump and Drive Winter Tour. Jezdci mohli nejen při velké túře nasbírat dvojnásobný počet bodů. Hlavní soutěž měla výšku překážek 125 centimetrů a vrcholila finálovou částí pro deset nejlepších dvojic. Se dvěma koňmi do finále postoupila Andrea Halíková. Lépe se jí ale dařilo s Marylandem, s nímž základní kolo zajela čistě a ve finále si připsala pouhý bod za překročení stanoveného času. Ve výsledkové listině se usadila na druhé pozici, ale díky dvojnásobnému zisku pohárových bodů velkou túru zimního Jezdeckého poháru nakonec vyhrála. Jediným jezdcem, kterému na výsledkové tabuli po obou částech parkuru svítila nula za bezchybné jízdy, byl Petr Koželuh s Wouterem. Předchozích seriálových kol se neúčastnil, a proto pozici jezdců v čele bodování ohrozit nemohl, nicméně v samotné soutěži přemožitele nenašel.

Stejně tak vozatajská část Jump and Drive Winter Tour zažila vrchol během festivalu v Lysé nad Labem. V pátek 20. března byly na programu výhradně soutěže spřežení, a to s nebývale vysokou účastí více než padesáti kočárů. Finále zimního Jezdeckého poháru se podrobněji budeme věnovat ještě v dalším díle našeho magazínu, takže se tentokrát podíváme jen na vítěze jednotlivých kategorií. V dílčí soutěži jednospřežní neměl v Lysé konkurenci Aleš Klička s Oktávou. Ten na překážkách ani jednou nechyboval. Na paty mu šlapal průběžně vedoucí muž bodování poháru Pavel Drbohlav. Nakonec skončil druhý v dílčí soutěži, a to mu se značným náskokem stačilo na celkové vítězství. Ve dvojspřeží potvrdil své kvality lídr seriálu Václav Coufalík, který i v dílčí finálové soutěži po dvou rychlých kolech a s jednou jedinou chybou s přehledem vyhrál. Také ve čtyřspřeží zůstalo jméno vedoucího jezdce po finálovém závodu nezměněno. Pro první místo si po strhujícím boji ve vyrovnaném poli soutěžících dojel Petr Vlašic a definitivně tak potvrdil prvenství i v celkovém bodování Jump and Drive Winter Tour 2015.

V sobotu dopoledne byla na programu Jezdeckého festivalu voltiž. V soutěži žen dominovala Barbora Komárková z JK Voltiž Albertovec. Představila se hned dvakrát a ve výsledkové listině se zařadila na první a druhé místo. V kategorii mužů nenašel přemožitele Marek Hablovič, který byl za rok 2014 vyhlášen nejlepším voltižním juniorem ČJF. Reprezentuje TJ Voltiž Tlumačov a na koni Pegas dosáhl v Lysé nad Labem na známku 7,265. Na startovní listině se také objevily tři skupiny. Z Albertovce dorazili voltižéři, kteří postavili hned dvě soutěžící skupiny, třetí přijela z Drásova. A právě ta drásovská nakonec celou soutěž ovládla a domů si odvážela cenu za první místo.

V sobotu večer mohli diváci sledovat v hale „C“ pestrý show program. Ten zahájil netradiční skokovou soutěží nazvanou Mini-maxi a nejvíce se v ní dařilo Tereze Mückové s koněm Meid-linger´s Lavinia. Její konkurenti poměrně brzy chybovali, a tak se tato dvojice sama proskákala až na výšku 155 centimetrů. Velkou českou premiéru zažila halová soutěž ve všestrannosti, byť se zatím jednalo pouze o ukázku, jelikož oficiální národní pravidla pro tento typ jezdeckého klání zatím nejsou schválena. Pořadatelé však doufají, že napřesrok by se v Lysé již mohla konat oficiálně. Obrovskou zásluhu na realizaci ukázky všestrannosti měl Jaroslav Hatla, ten byl také jedním z účastníků a s koněm Westwinds Diego si vysoutěžil druhou příčku. Nestačil pouze na Jaroslava Abíka s Atou 1. Tato dvojice projela trať parkuru doplněného o celou řadu terénních skoků ze všech nejrychleji. Závěr bloku věnovaného všestrannosti ovšem patřil opět Jaroslavu Hatlovi. Společně s moderátorem Alešem Suchánkem totiž předvedli, jak funguje ochranná jezdecká vesta s airbegem. 

Mezi velmi vydařená vystoupení při večerní show patřilo např. pas-de-deux koní Kinských. To si připravili manželé Půlpánovi z Jezdecké školy Equus Kinsky sídlící v nedalekém Hradištku. Paradrezurní volnou sestavu na hudbu předvedla účastnice Světových jezdeckých her Anastasja Vištalová s Jumbem. Zejména dětské diváky upoutalo zrcadlové skákání mini koní. Čtyři koně s vodiči nejprve nastoupili do semifinálových rozběhů a posléze se utkali o 3. a o 1. místo. Úchvatná byla také čtverylka chladnokrevných plemenných hřebců Zemského hřebčince Písek. Do časů minulých zavedli diváky nejen zástupci České barokní společnosti, kteří jim ukázali, jak se dříve lovilo na koních s dravci, ale také reprezentantka sdružení Dámy v sedle. Jak jistě správně tušíte, předvedla ukázku jízdy v bočním sedle, a to při volné drezurní sestavě na hudbu. Mezi absolutní vrcholy večerní show se zařadila také dvě vystoupení předváděná v naprosté tmě. Nejprve se do tmy vrhla Anna Reinbergerová. Ta s Bernsteinem zvládla bez světel, jen s orientačními fosforeskujícími páskami, náročné drezurní a skokové prvky. Tečku za sobotou pak udělala v podobném provedení voltižní exhibice.

Drezurní soutěže připravené na nedělní dopoledne přilákaly nečekaně vysoký počet zájemců ze strany jezdců. Zahájit se tak musely dokonce v 8.00 hodin ráno. Divácky jistě nejatraktivnější jsou úlohy předváděné jako tzv. kür. Jde o volnou úlohu, kdy jezdec či jeho trenér jednotlivé cviky sám sestaví včetně originálně namixovaného hudebního doprovodu. V druhé nejvyšší soutěži dne dominovala při küru Petra Parašínová a Santiny Boy. Na nejvyšší možné úrovni – ve volné úloze Grand Prix – zvítězil Fabrizio Sigismondi. Jeho jízda s figurativním hřebcem Trevis Jospo nenechala nikoho na pochybách, že titul úřadujícího mistra republiky nosí Fabrizio Sigismondi právem. Za svoji sestavu obdržel od rozhodčích známku 70,041 %.

Na nedělní odpoledne byla připravená vedle rámcových soutěží Velká cena Czech Equestrian Teamu s finále pro deset nejlepších dvojic. Překážky na výškách 140 centimetrů byly těžkou prověrkou všech zúčastněných dvojic. Jedním z těch, kteří zajeli skutečně vydařenou a čistou jízdu v základním kole byl Tomáš Lomský na New Dancerovi, nicméně ve finále přišla jedna chyba a navíc bod za překročení času. Celkový výsledek 5 trestných bodů znamenal konečné páté místo. Podle stejného scénáře jela také Andrea Halíková s Goodwins 007. Základní kolo zajela bez chyb, finále pak přineslo jedno shození a bod za překročený čas. Ten měla přece jen o něco málo lepší, než Tomáš Lomský, a to zařadilo Andreu Halíkovou na čtvrtou pozici. Jaroslav Hatla s Caramouchem Z byl také jedním z jezdců, kteří postoupili do finále s čistým kontem. Napodruhé však přišla chyba, která ho nakonec odsunula na konečnou třetí příčku. Také íránská jezdkyně Naghmeh Khanjani s klisnou Caceilií R chybovaly až ve finále. Cílovou pásku finále ovšem protnuly s náskokem víc než tří sekund na třetího Jaroslava Hatlu, což znamenalo pomyslné stříbro. Jedinou dvojicí, jež dokázala obě části nedělní Velké ceny Czech Equestrian Teamu překonat bez zaváhání byl Jakub Novotný a Perry 1, a ten se tudíž mohl radovat z vítězství.

POŘAD: Výstavy, jezdecké dny a koňské show

reklama 33A
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE