Triumf Jana Štětiny v Královicích souhrnem EquiTV

V sobotu 24. února se v Královicích odehrál třetí závod Zimního Jezdeckého poháru ČJF v parkurovém skákání. Obě túry velkých koní ovládl Jan Štětina. Jeho výkony, i výkony ostatních úspěšných účastníků, si můžete připomenout v reportáži EquiTV.

02.03.2018 11:52  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V Královickém dvoře se v sobotu 24. února odehrálo třetí kolo Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace v parkurovém skákání. Mrazivé počasí, které provázelo poslední únorový víkend, jezdce od účasti rozhodně neodradilo. V královické hale se odehrálo přes 150 startů.

V Pony túře čekal soutěžící parkur stupně ZLP, který byl hodnocen na styl. Představila se v něm i vítězná dvojice z druhého kola Karolína Prušáková a Viki. Tentokrát však stačil jejich výkon na páté místo. Čtvrtou příčku obsadila další z úspěšných jezdkyň této túry Petra Pařenicová s jedním ze dvou koní, které v Královicích sedlala, a to s valachem Mid Night Sun. Vanesa Humeni v sedle Vanesy si za čistý parkur vysloužila od rozhodčích známku 8,5 bodu, což stačilo na pomyslný bronz. Pro druhé místo si se známkou od jednu desetinu vyšší dojela Petra Pařenicová na koni Maximus. Vítězkou soutěže započítané do seriálu pro jezdce na pony se stala Natalie Veberová s Minem, která získala za nejstylovější čistý výkon také nejvyšší bodový příděl do žebříčku. V čele bodování je po třech kolech Petra Pařenicová, která má na kontě 56 bodů. Jen 2 body na ní ztrácí Natálie Veberová a třetí je Tereza Peterková se 40 body.

Na účastníky Malé túry čekal parkur stupně L s jednou hvězdou. Jeho překážky tak dosahovaly výšky do 115 centimetrů. Na start se postavilo více než třicet dvojic, a do rozeskakování, v němž se rozhodovalo o konečném pořadí, jich postoupilo třináct. A ani v něm nebyla o bezchybné jízdy nouze. Pátý nejrychlejší čas a nula trestných bodů, to byl výsledek, který svítil na tabuli, když projel cílem Michal Hanousek na koni L-Noelle. Adéla Půlpánová v sedle Fantastica-S předvedla také čistý výkon a s dosaženým časem těsně pod hranicí 27 sekund dojela čtvrtá. Třetí příčku vybojovala Markéta Míková s Papayou, která rovněž nezaváhala ani v rozeskakování a na celou jízdu jí stačilo 24,44 sekundy. O půl vteřiny rychlejší byla její stájová kolegyně z Jezdeckého klubu Mělník Denisa Vegrichtová. Ta si s Garfieldem dojela pro druhý nejvyšší příděl bodů do pohárové tabulky. Vítězně vyšel z rozeskakování poslední startující Jan Štětina s hřebcem Benitem-S, který nejen, že nechyboval, ale celý kurz zdolal za 23,36 sekundy. Jan Štětina si také zvýšil náskok na první příčce pohárového žebříčku, v němž má 54 bodů. Druhá Denisa Vegrichtová má 30 bodů a o 7 bodů méně je na kontě Jennie Kaasové.

Tradiční výšku překážek do 125 centimetrů měl parkur Velké túry. A stejně jako v předchozích kolech v něm deset nejlepších dvojic postupovalo ze základního kola do finále. Jaroslav Šíma se dostal do TOP desítky hned s dvěma koňmi. S koněm Lawine Z se rozhodl nestartovat a obsadil automaticky desáté místo. S dalším svěřencem Contadorem, s kterým předvedl výborné základní kolo, svou finálovou jízdu vzdal. Byla z toho sdílená osmá příčka společně s Petrem Dohnalem, jenž v sedle klisny Monte Power finále rovněž nedokončil. Osm trestných bodů z první části soutěže si přinášel Miloslav Příhoda s Mystic VD Wellington. V rozhodující části k nim přidal ještě dalších šest, což stačilo na konečnou pozici číslo sedm. Vítězná dvojice z prvního letošního kola Václav Studnička a Elis začala nejlepším výkonem základního kola, ve finále však přišla chyba a pomalejší čas je odsunul na šesté místo. Jan Štětina, stejně jako v předchozím závodě zimního poháru, proklouzl do nejlepší desítky hned s třemi koňmi. S Benitem-S zaznamenal se skóre čtyř trestných bodů pátou příčku. Čtvrté místo obsadila Adéla Půlpánová, která ve Velké túře sedlala Fantastica-S a ani v jedné části soutěže nechybovala. Bezchybný byl rovněž Jan Štětina s dalším svěřencem Gylordem-S. Dosažený finálový čas v hodnotě 44,83 sekundy stačil na třetí místo. Druhý nejvyšší bodový příděl do žebříčku Velké túry si připsala díky dvěma nulám a velmi rychlému tempu Jennie Kaasová s Čielsie. Nejlépe se však s nástrahami dvou parkurů z dílny Zdeňka Krpely popasoval Jan Štětina s třetím ze svých koní. Tím byl Celano S a vítěz s ním procválal cílem v čase 43,43 sekundy. Konto Jana Štětiny v seriálovém žebříčku se navýšilo o dvacet bodů, což upevnilo jeho pozici vedoucího jezdce, a to s 57 body. Jennie Kaasová je druhá s 38 body a o 3 body za ní je na třetí příčce Václav Studnička.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️