ŽIVĚ na EquiTV: mistrovství ČR skoky d/j Chuchle, ČSP Hradištko
bannerreklama

To nejlepší z GP a halové všestrannosti v Lysé

01.04.2016  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Skokové soutěže při Jezdeckém festivalu v Lysé nad Labem končily 18. března. Vrcholem byla Grand Prix Czech Equestrian Teamu. Po ní následovala další atraktivní podívaná, první oficiální halová všestrannost. Vše uvidíte ve videoreportáži EquiTV.

Z třetího ročníku Jezdeckého festivalu, který se konal ve dnech 16. – 20. března, jsme přinesli již několik video reportáží. V této se podrobněji podíváme na dvě soutěže konané pod hlavičkou hlavního sponzora akce. Tím byl Czech Equestrian Team...

V pátek 18. března se na kolbišti v hale „C“ výstaviště Lysá nad Labem konala nejvyšší parkurová soutěž celého mítinku – Grand Prix Czech Equestrian Teamu. Do dvoukolového skákání s překážkami do 130, resp. 140 centimetrů nastoupilo třináct dvojic. Osm trestných bodů si do druhého kola Velké ceny přinášela mělnická dvojice Denisa Vegrichtová a Violett. Na jejich konto přibyly v druhé jízdě ještě tři chyby, což nakonec stačilo na devátou příčku. Barbora Vojtková na koni Calupo zahájila pouze s jednou chybou, druhá část soutěže jí však nevyšla. Zaváhala v ní čtyřikrát a dojela nakonec osmá.

V barvách partnera soutěže Czech Equestrian Teamu závodí Jaroslav Hatla, který Grand Prix absolvoval s Caramouchem. V každém z kol chyboval jednou a dosáhl na šestou příčku. S dvěma koňmi startovala v nejvyšší soutěži parkurového programu Kateřina Zigová. Lepšího výsledku dosáhla v sedle klisny Elly, s níž inkasovala celkem osm trestných bodů a dokončila jako pátá. Čtvrtou příčku obsadil vítěz Českého skokového poháru 2015 Rudolf Doležal. S klisnou Peggy Sue se nevyhnul dvěma chybám, takže jeho skóre činilo osm trestných bodů v součtu obou kol.

Páteční parkurový program si nenechal ujít Jakub Novotný, který s Perrym obhajoval prvenství z loňské Grand Prix v Lysé nad Labem. Dokončil celkově se čtyřmi body za shození v první kole, a skončil těsně pod příčkou nejvyšší. Nejúspěšnějším jezdcem ve Velké ceně byl Jiří Luža, který sedlal dva koně. Se Zentem-S dokončil na třetím místě a ještě lépe si vedl s Benitem-S. Jako jediný dokázal v jeho sedle překonat obě kola bez trestných bodů a stal se tak vítězem Grand Prix Czech Equestrian Teamu.
Jak jste se již mohli přesvědčit, Jezdecký festival přinesl mnoho výjimečných okamžiků. Bezesporu k nim patřila poslední páteční soutěž, která se konala také pod patronátem Czech Equestrian Teamu. Halovou všestrannost neboli derby totiž oficiálně okusili na domácí půdě jezdci i koně poprvé v historii.

Derby se těšilo mezi jezdci velkému zájmu. Na start se postavilo přesně dvacet dvojic, a to nejen z řad specialistů na military. Nakonec se však potvrdilo, že na úzké profily překážek v halové všestrannosti jsou připraveni lépe koně a jezdci věnující se všestrannosti. Právě oni totiž zaplnili první polovinu výsledkové listiny.

Ze Slovenska dorazil Martin Maivald. Ten má sice domovskou stáj v Motěšicích, ale na mezinárodních závodech reprezentuje Českou republiku. Byl např. účastníkem posledních Světových jezdeckých her, které se konaly v roce 2014 v Normandii. Do Lysé dorazil s dvěma koňmi. Bohužel s oběma chyboval v základním kole. Lepší čas zaznamenal s Furiosem, s kterým si dojel pro sedmé místo.

Shození v základním kole potkalo i dalšího českého reprezentanta ve všestrannosti – Martina Sokola na Kairou. Dosažený čas rozhodl o jeho umístění na šesté příčce. Čistou jízdu předvedla v základní části Marie Dvořáková s klisnou Dianou. V rozeskakování pak shodila dvě překážky a dojela si pro pomyslný bronz. Eliška Orctová přihlásila do derby dva své svěřence. Zatímco s Konie chybovala už v první jízdě, s Bonusem se dostala až do rozeskakování, které překonala bez chyb. Její čas v rozhodující části měl hodnotu 35,92, a to znamenalo druhé místo.

Dva koně v soutěži měl také jediný všestranný olympionik Jaroslav Hatla. K vítězství jej nakonec dovezl valach Reenmore Alfie, s kterým absolvoval čisté základní kolo i rozeskakování, a to s náskokem tří sekund na druhou Elišku Orctovou.

POŘAD: Skoky