EquiTV.cz

reklama 31D
banner
banner
banner
bannerreklama

Světové jezdecké hry v Normandii v plném proudu

05.09.2014  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Od 23. srpna až do 7. září probíhají ve francouzském městě Caen a vlastně v celé Normandii Světové jezdecké hry, kterých se účastní i početná česká výprava jezdců. Kamera EquiTV díky pozvání společnosti Land Rover u toho na chvíli mohly být...

reklama 32C
banner
banner
banner
banner
banner

První disciplínou, která vyvrcholila, byla drezura. V ní se velmi dařilo německým dvojicím, které vybojovali zlato v soutěži týmů. Obrovskou zásluhu na tom měla Helen Langehanenberg s Damon Hill NRW, která si navíc z Normandie odvezla dvě stříbrné medaile v jednotlivcích. Ti totiž měli hned dvě oddělené soutěže – Grand Prix Special a Grand Prix Kür. Její krajanka Kristina Sprehe s Desperadosem FRH vybojovala v úloze GP Special krásné třetí místo, napodruhé jí to ovšem nevyšlo a ve volné sestavě na hudbu se musela spokojit s bramborovou medailí. Bronzovou totiž vybojovala úchvatným výkonem Adelinde Cornelissen s Jerichem Parzival N.O.P. z Holandska. Právě ta byla naopak v předešlé soutěži čtvrtá a svými výkony napomohla i holandskému týmu k bronzovému ocenění.  Druzí byli mezi týmy reprezentanti Velké Británie. Nebýt však Charlotte Dujardin s Valegrem, tak kdo ví, jak by to dopadlo. Výkony této dvojice totiž byly zcela neporazitelné. První jejich vystoupení započítávané do soutěže družstev bylo rozhodčími ohodnoceno 85,271 %. Tím to však rozhodně neskončilo! V Grand Prix Special vylepšila své skóre na 86,120 % a vše vyvrcholilo kürem, jehož předvedení bylo oznámkováno 92,161 %. V drezuře Česká republika neměla žádného zástupce, ale držet palce jsme mohli Švýcarce s českými kořeny Marcele Krinke Susmelj. Ta s konm Smeyers Molberg zůstala těsně před branami finálového küru, do něhož postupovalo 15 nejlepších z Grand Prix Special. Šestnácté místo je však i tak velkým úspěchem.

S kamerou jsme měli možnost také navštívit závod ve vytrvalosti, který měřil 160 kilometrů. Je až neuvěřitelné, že ze 173 dvojic na startovní listině soutěž dokončilo, resp. bylo klasifikováno pouhých 38. Bohužel, z českých zástupců mezi nimi nikdo nebyl. 

Hned po první etapě neprošla veterinární kontrolou Armanda S jezdkyně Terezy Kopecké. Po třetí etapě čekal stejný osud Shekela s Magdalenou Prikrylovou a Petra Jadlovského s Rachel 4. Nejdéle zůstala v soutěži Silvie Lorencová, která vydržela v sedle Razzia du Barthas o etapu déle. Do poslední – páté části soutěže – se však již nedostala. Vítězem se stal Sheikh Hamdan bin Mohd Al Maktoum s koněm Yamamah ze Spojených arabských emirátů. Druhá příčka putovala do Holandska zásluhou Marijke Visser s Laiza de Jalima. Na třetím místě skončil Abdulrahman Saad A.S Al Sulaiteen s koněm Koheilan Kincso z Kataru.

První týden probíhaly také reiningové závody. Bohužel, shodou okolností jsme neměli v této disciplíně žádného zástupce, a tak jsme fandili Miroslavu Baniarimu ze Slovenska. Ten se ovšem hned v první části vynuloval, jelikož po nedotočených spinech jeho kůň udělal několik kroků zpět. 

Poslední disciplínou z prvního týdne Světových jezdeckých her, v jehož závěru jsme opouštěli Caen, byla všestrannost. Měli jsme možnost sledovat obdivuhodné výkony jezdců a koní v náročném krosu, i na závěrečném parkuru, který sledovalo sice o polovinu méně diváků, než předešlý den, přesto se jednalo o více jak 20 tisíc lidí. Celou soutěží prošel se ctí i český reprezentant Martin Maivald s klisnou Gombou. Obsadil nakonec se 172,3 body 57. z 59 hodnocených příček. Dalších 32 dvojic ovšem závod nedokončilo. Se sobotním krosem si poradili dobře, byť kromě penalizace za čas obdrželi ještě 20 trestných bodů za zaváhání na jedné z překážek. V závěrečném parkuru naše želízka v ohni udělala 3 chyby a přičetla si vč. časové penalizace 13 tr. bodů. První chyba přišla hned na kolmém skoku s číslem 1, dále shodili devítku, která následovala zhruba 11 cvalových skoků po trojkombinaci na dlouhé stěně u VIP tribuny. Do třetice inkasovali na závěrečném oxeru s číslem 12. 

Hned dvě zlaté medaile ze všestrannosti poputují do Německa zásluhou Sandry Auffarth, která zvítězila v sedle koně Opgun Louvo jak v jednotlivcích, tak v soutěži družstev. S 52 body jen těsně přestihla svého krajana. Na krásném druhém místě totiž skončil Michael Jung s Fischerrocanou FST, jehož bodové skóre bylo 52,3 bodu. V krosu byl přitom na třetím pozici, ale na parkuru ani jednou nechyboval, na rozdíl od jiných úspěšných jezdců. Z konečného třetího místa se napůl radoval a napůl byl smutný William Fox-Pitt. Ten totiž s Chilli Morning do parkuru nastupoval jako lídr, ale bohužel jednou chybou se o prvenství připravil. Jeho výsledek byl 54,3 bodu. Jeho jízda v krosu ovšem neměla konkurenci – ostatně podívejte se na jednu z nejnáročnějších překážek v jeho podání.

Normandie i celé Světové jezdecké hry v nás zanechaly skvělé zážitky posílené zajímavým doprovodným programem našeho hostitele. Škoda jen, že výlet do Caen byl jen na malou část celého klání. Každopádně, pokud vás zajímají další informace o této vrcholné jezdecké události, klikněte si na náš partnerský web Jezdci.cz, jehož reportéři zůstali na místě až do konce a každý den přinášejí ty nejaktuálnější informace o top výkonech i ze zákulisí české ekipy. 

POŘAD: Světové jezdecké hry

reklama 33B
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 14. až 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 14. a 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO Zduchovice

• 15. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Chuchle

• 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky ČSP Opava

• 16. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Netolice

• 16. 08. (čas bude upřesněn): klusáci Chuchle

• 20. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO3* Prague Cup

• 21. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 22. a 23. 08. (čas bude upřesněn): všestrannost a spřežení ZP Humpolec

• 22. 08. (čas bude upřesněn): minihorse Opřetice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky a drezura MČR pony Zduchovice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Karlovy Vary

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE