Skoková část zimního poháru zahájena

Jezdecký areál v Hradištku je v zimních měsících již tradičně ve znamení halových soutěží hned několika jezdeckých disciplín a nejinak tomu bylo v sobotu 7. února, kdy proběhlo první skokové kolo Zimního jezdeckého poháru Jump and Drive Winter Tour.

13.02.2015 23:26  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Na programu bylo celkem pět soutěží. My se budeme věnovat třem z nich, které se započítávají do pohárového bodování.

Prvním dílem pohárových klání byla soutěž stupně Z s následným rozeskakováním, kdy se na start postavilo 35 dvojic. Připravený parkur byl vzhledem k počátku sezony velmi příjemný a nechystal pro jezdce a koně žádné záludnosti.  Jednou z 18 dvojic, které absolvovaly základní část bez chyby a mohly tedy rovnou pokračovat do rozeskakování, byli Zdeněk Palička a Fair Play-M. Jejich čas 17,71 je řadil na třetí místo konečného pořadí. Jen o málo rychlejší byli v rozeskakování Alžběta Vyštajnová a Elzar. Jezdkyně v základním parkuru sice volila jízdu spíše na jistotu, ale svižné tempo a výsledný čas 17,49 v rozeskakování  jí zajistil druhou příčku ve výsledkové listině. Klára Svobodová s Czelzi  neponechala nic náhodě. Hned od startovní linie zvolila velmi svižné tempo, které dokázala v rozeskakování ještě vygradovat. Od druhé Alžběty Vyštajnové ji v cíli dělily více než 2 sekundy. Připsala si tak nejen prvenství v této soutěži, ale také nejvyšší příděl dvaceti bodů v malé túře Zimního jezdeckého poháru Jump and Drive Winter Tour.

Pořadatelé i pro zahajovací díl střední série zimního poháru použili model soutěže s následným rozeskakováním. Trasu připravenou na úrovni obtížnosti L* z dílny stavitele ing. Jana Šímy okusilo 24 dvojic. Jednou z nich byla Nina Kaločová a valach Jacampo, kteří po bezchybné základní části pokračovali do rozeskakování a s poměrně těsným odstupem od soupeřů si  časem 31,23 zajistili nakonec třetí místo. S rozdílem necelé půl vteřiny od třetí Niny Kaločové protnula pomyslnou cílovou čáru Tereza Mücková s koněm Kohanuy a připsala si tak celkovou druhou příčku a devatenáct pohárových bodů. Ze základního kola bez zaváhání pokračoval dál také Miloslav Vítek s klisnou Roxy Star. V rozeskakování hodně pospíchal a také zariskoval při nájezdu na poslední překážku, což mu přineslo o vteřinu rychlejší čas, než zapsala Tereza Mücková. Mohl se tak radovat z vítězství v soutěži stupně L* a zároveň z nejvyššího počtu seriálových bodů, které se rozdělují vždy dvaceti nejlepším jezdcům.

Podíváme se také, jak probíhala hlavní soutěž dne bodovaná v rámci velké túry Zimního jezdeckého poháru Jump and Drive Winter Tour. Byla jí soutěž stupně S* s finále, do kterého postupuje deset nejlepších dvojic. My si ukážeme celou postupovou desítku, tedy 8 bezchybných a dva postupující po jedné chybě v základním parkuru.  Jedním z finalistů byli vítězové střední rundy Miloslav Vítek a Roxy Star, ve finále ale nakonec vzdali a to pro ně znamenalo celkovou desátou příčku. Miloslav Příhoda a Acolino sice postupovali do finále bez ztráty kytičky v základním kole, ale finálový parkur jim ovšem nevyšel úplně podle představ, jelikož chybovali hned třikrát a 12 trestných bodů stačilo nakonec až na deváté místo. Stejný jezdec obsadil také osmou pozici v hlavní soutěži. Tentokrát s klisnou Vanessa Mae, kterou známe zejména ze soutěží všestrannosti. Tato dvojice zapisovala jednu chybu již v základním parkuru. Druhou přidali ve finále. V součtu to tedy znamenalo 8 trestných bodů a už zmíněné osmé místo. O jednu příčku lépe se umístil jeho kolega z reprezentačního kádru ve všestrannosti Jaroslav Hatla, který také v rámci zimní přípravy velmi rád našel cestu do promrzlého Hradištka. Základní kolo parkuru zajel na Westwind El Divo čistě, v druhé části jednou chyboval. Celkový výsledek 4 trestné body sice nasbíralo více jezdců, pomalejší čas ale posunul Jaroslava Hatlu na sedmé místo. Podobný scénář měly i jízdy Martina Šoupala s valachem Luciano Z - základní parkur bez trestných bodů, k tomu se přičítala jedna chyba ve finále. Čas byl ale o poznání rychlejší, než u předchozí dvojice a byla z toho nakonec šestá příčka. Stejně jako Miloslav Příhoda a Jaroslav Hatla i Andrea Halíková, které se v hradišťské hale tradičně velmi daří, figurovala na startovní listině finále se dvěma koňmi. Tato mladá jezdkyně měla po dvou bezchybných startech v základním kole skvělou výchozí pozici před finále. Valach Maryland byl jedním z finálových partnerů této ostatními jezdci zmiňované favoritky. Finálové tempo této dvojice bylo velmi ostré a tomu odpovídal i čas 39,12 sekundy. Bohužel zisk 4 trestných bodů po jedné chybě je zařadil na páté místo konečného pořadí. Diváci viděli ještě jednu velmi svižnou finálovou jízdu, v hlavní roli byla opět Andrea Halíková, tentokrát s klisnou Wyoming 1. Její čas byl vůbec nejrychlejší ze všech, 37, 21 sekundy. Bohužel opět přišla jedna finálová chyba, která připravila Andreu o jisté vítězství a posunula ji na nejméně oblíbenou čtvrtou příčku. Jaroslav Hatla vstoupil do kolbiště ještě s dalším ze svých koní, a to s Fernet Af Kreffe. Po čistém základním parkuru jel ve finále takzvaně na jistotu a to se mu vyplatilo.  Čas sice patřil k nejpomalejším, ale jezdec ani jednou nechyboval a celková nula na kontě této dvojice znamenala třetí místo. Jeho stájová kolegyně z Czech Equestrian Teamu Barbora Kejvalová sedlala koně Con Acord. I ona volila ve finále opatrnější tempo. Jaroslava Hatlu předjela ale přibližně o vteřinu, navíc také nechybovala a tak obsadila krásnou druhou příčku. A to už se dostáváme k nejlepší dvojici - Barbora Vojtková a devatenáctiletý Caruso Medimade. Tato jedkyně absolvovala pouze jedinou soutěž a to až tu nejtěžší z celého dne, a s hřebcem Caruso Medimade předvedla dynamickou a bezchybnou jízdu, jak v základním parkuru, tak i ve finále. S nulou a finálovým časem 40,89 sekund nenašla přemožitele. Získala nejvyšší počet bodů v seriálu Jump and Drive Winter Tour a vede tedy průběžné pořadí této série.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️