Při CDI3*-W v Brně se radoval Francouz Ayache

Česká republika hostí každoročně pouze jedny mezinárodní závody v drezuře, které se konají tradičně v Brně. Letošní ročník proběhl v termínu od 19. do 21. 6. a díky zařazení do Světového poháru i kvalifikace na ME a OH přilákal rekordní počet jezdců.

25.06.2015 07:50  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Vypsány byly navíc soutěže pro juniory a děti na pony. V soutěžích pro pony měla Česká republika jen jednu zástupkyni, a to Alexandru Hanáčkovou. Startovala s koněm Grenadier a se svojí nedělní volnou sestavou se umístila na 6. pozici. Stylem „start – cíl“ prošla vítězně túrou pro pony rakouská dvojice Nicola Louise Ahorner a Nice Blue Eyes. Vyhrála totiž všechny tři soutěže od pátku až do neděle. Za nedělní freestyle dostala od rozhodčích 71,725 %.

Jediná česká juniorka Martina Kučerová se v nedělní volné úloze v rámci kategorie CDI-J neztratila. S dvanáctiletým valachem Caletem zajela sestavu hodnocenou v konkurenci dvanácti startujících jako šestá nejlepší. Vůbec nejvyšší známku ze všech juniorů v nedělní volné sestavě obdržela italská jezdkyně Alice Campanella, která sedlala holandského hřebce Varista. Rozhodčí její jízdu ohodnotili 71,200 %.

Malá túra v rámci soutěží úrovně CDI3* vrcholila volnými sestavami Intermediate I. Na start se postavily mimo jiné čtyři dvojice z České republiky. Velkou smůlu měla Tereza Hábová s Jamesem Bondem. Těm se vystoupení z celkového hlediska povedlo, ale srážky za údajně nedotočené piruety je zařadily na konec výsledkové listiny před Miroslava Deneše s Ufem. O poznání lépe se pak dařilo Adéle Neumannové, která s hřebcem Babylon Van Lange Weeren dosáhla na šesté místo. Pátá se umístila další česká dvojice, Hana Vášáryová s klisnou Equiservis La Fleurette. Za volnou sestavu obdržely od sboru rozhodčích solidních 67,375 %. Němka Saskia Schröter si po sobotním devátém místě v rámci malé túry spravila v nedělním küru chuť. S ryzákem plemene KWPN jménem Powerpoint si dojela pro druhou příčku. Se známkou 72,350 %, tedy s odstupem více než 4 procent na zbytek startovního pole, dokončila Belinda Weinbauer z Rakouska. S klisnou Fustanella se tedy radovala z prvního místa ve volné úloze Intermediate I.

Vrcholem závodů byla soutěž Grand Prix Freestyle, započítávaná do Světového poháru a také jako kvalifikace na olympijské hry 2016 a letošní evropský šampionát. Účastnice minulé olympiády Polka Katarzyna Milczarek měla tentokrát smůlu. Při nástupu do úlohy zjistila, že zaměnila CD s hudbou. Musela tedy nastoupit později už se správným hudebním doprovodem, ale po několika chybách způsobených celkovou neklidností jejího koně jménem Teo se rozhodla pokračování vzdát. Portugalec João Pedro Moreira s figurativním lusitánským hřebcem Neve VIP získal 68,775 procenta, což stačilo na celkové desáté místo. Vedoucí jezdkyně středoevropského žebříčku Mezinárodní jezdecké federace Svetlana Kiseliova z Ukrajiny startovala s osmnáctiletým valachem Parish a jejich výkon byl ohodnocen jaké osmý nejlepší. Sedmé místo vybojovala Estonka Grete Püvi, která se před brněnskými závody dělila se Světlanou Kiseliovou o vedení v žebříčku jezdců centrální Evropy. S koněm Talent dostala od rozhodčích známku 69,625 %. Třiasedmdesátá jezdkyně celosvětového bodování Elena Sidneva z Ruska obsadila v sedle hřebce Romeo Star čtvrtou příčku. Volnou sestavu zajela za 72,200 procenta.

Pouze o pět tisícin procenta lepší známku dostala Polka Žaneta Skowronska na koni Mystery a umístila se tak na bronzové pozici. Vítěz sobotní Grand Prix Special Matthias Bouten na koni Söhnlein Brilliant MJ vybojoval v závěrečné úloze na hudbu druhé místo. Známka německé dvojice se přehoupla lehce přes 73 procent. Nejlepší sestavu ovšem dle mínění rozhodčích zajel v soutěži maximální obtížnosti Francouz Alexandre Ayache. Životní partner estonské jezdkyně Grete Püvi, kterou jsme vám ukázali před chvílí, dostal v sedle hřebce Lights of Londonderry vynikající známku 73,950 %.