Premiéra CSI-W v Olomouci dopadla na výbornou

Mezinárodní skokové závody CSI3*-W v Olomouci probíhaly od 12. do 15. června a EquiTV veškeré dění na kolbišti Equine Sport Centra v Lazcích vysílala živě. V naší souhrnné reportáži vám tak nabídneme nejdůležitější momenty z finálových soutěží...

20.06.2014 10:55  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Celkem ve třech soutěžích mohli jezdci bodovat do prestižního žebříčku Longines Jumping Ranking. První proběhla již v pátek a měla výšky překážek do 145 centimetrů. Hodnocena byla na čas, a tak jezdci museli od začátku hodně spěchat. Nejrychlejší z bezchybných byl belgický reprezentant Kevin Gielen s Fariskou, který dosáhl času 65,75. Česká republika byla při dekorování zastoupena Ondřejem Zvárou. Ten s Carmen Arcus dokázal být nejlepším dvojicím vyrovnaným soupeřem a od prvenství jej dělily jen tři sekundy.

V sobotu byla nejvyšší soutěž postavena již na 150 centimetrech a bezchybné dvojice postupovaly do rozeskakování. Celkem jich bylo sedm a mezi nimi i náš Jiří Hruška s Mr. Voxem Agromarket H+B. Bohužel v rozeskakování dvakrát chyboval a pomalejší čas mu zajistil jen 7. pozici konečného pořadí. Pouze dvě dvojice si udržely čisté konto až do samého konce. Jednou z nich byla Paulina Koza s koněm Banjo Boy z Polska, ale její čas 46 sekund na vítězství nestačil. Slovenská jezdkyně Jana Miklošová s Nourejevem N Z totiž projela cílem v čase 41,66, a ten se překonat nepodařilo vůbec nikomu.

O závěr předposledního soutěžního dne se postaralo finále túry pro 6 a 7leté koně. V něm se do rozeskakování probojovalo hned 12 startujících a devět z nich projelo opět celý kurz bez jediné chybičky. Mezi nimi byl např. Zdeněk Žíla s Dominikou B nebo Natálie Roučková s Cohibou. Tyto dvojice ovšem nepatřily mezi ty nejrychlejší, a tak se musely spokojit s devátým, resp. sedmým místem. Naprosto úžasnou jízdu předvedl další domácí jezdec – Martin Řezníček v sedle Sabeliuse. Ten nastoupil do rozeskakování jako poslední a věděl, že pokud chce vyhrát, musí dokončit bez penalizace a v čase kratším než 37,84, kterého dosáhl dosavadní lídr Krzysztof Prasek s Duranem W z Polska. To se mu nakonec podařilo a mohl začít slavit prvenství, díky němuž se areálem rozlehla česká hymna.

Sobotním vítězstvím ovšem česká radost neskončila. Nedělní program zahajoval finálovou soutěží tzv. Gold Tour na výšce 150 centimetrů, což je obtížnost, která převyšuje běžné národní Velké ceny v rámci dosavadních letošních kol Českého skokového poháru. I tentokrát se do rozeskakování probojovaly domácí dvojice – a byly hned čtyři. Vůbec nejrychlejší čas měl Jakub Novotný s Perrym 1. O to více ho musely mrzet dvě chyby, kvůli nimž skončil až jako 10. v pořadí. Jiří Luža s Land Rebelem-S byl sice podstatně pomalejší, ale zaváhal jen jednou, což mu zajistilo 9. místo. Největší hvězdou se ovšem stal Jiří Hruška. Ten se hned v úvodu rozeskakování dostal do vedení s Mr. Voxem Agromarket H+B a poté sám sebe překonal s Aristem Z.

V naší reportáži nemůžeme opomenout ani další český úspěch v podobně prvenství Vladimíra Tretery s Quentinem ve finále Silver Tour na výšce 135 centimetrů. Tato soutěž uzavřela celý závodní program v neděli podvečer. My jsme si však na závěr souhrnu nechali zlatý hřeb – Grand Prix CSI-W Olomouc, která byla nejen soutěží zařazenou do Světového poháru, ale zároveň kvalifikací na letošní Světové jezdecké hry v Normandii a mistrovství Evropy v roce 2015. Tomu odpovídala také náročnost kurzu, který zahrnoval překážky vysoké až do 160 centimetrů.  Není proto divu, že bezchybných jízd bylo opravdu velmi málo. Nás samozřejmě zajímalo, jak se bude dařit trojici jezdců, jež chtějí startovat na zmíněných Světových hrách. Nejtěžší situaci měla Zuzana Zelinková, jelikož té se s Calerim II ještě nepodařilo dosáhnout na žádný kvalifikační limit. Potřebovala dokončit základní kolo bez chyby, v což také všichni doufali. Jelikož je Caleri velmi citlivý na vnější vlivy, požádala jezdkyně prostřednictvím komentátora diváky o absolutní klid v aréně. Bohužel, po trojskoku se přesto někteří neudrželi a zatleskali, zatímco jiní je zasyčením chtěli usměrnit. Výsledek byl takový, že Caleri hned na následující překážce udělal chybu, což v důsledku znamenalo nejen nesplnění kvalifikačního výsledku, ale také až 13. místo, což bylo první bez finanční dotace. Zuzana Zelinková byla i tak nejúspěšnější českou jezdkyní ve Velké ceně. Aleš Opatrný startující v sedle Zandira chyboval dvakrát a skončil devatenáctý. Ondřej Závara, jenž má stejně jako Opatrný kvalifikaci do Normandie již splněnou, a to dokonce hned se dvěma koňmi, inkasoval hned 12 trestných bodů za tři chyby a skončil pětadvacátý. Lépe dopadli Jiří Papoušek s Falcem Union a Josef Kincl s Cascarem. Ti po dvou chybách obsadili 20. a 21. řádek výsledkové listiny. Oba přitom měli pomalejší čas a díky němu si Josef Kincl připsal ještě navíc 2 trestné body.

Precizní jízdy v základní části byly k vidění jen tři. Rozeskakovalo se tak přesně o pomyslné medailové pozice. Jako první nastoupil do absolutního vrcholu soutěže Jan Sprehe s Burberry 9. Dokončil bez chyby v čase 49,11. Za favorita rozeskakování označila Zuzana Zelinková i Aleš Opatrný dalšího Němce – Maximiliana Schmida s koněm Quabs. Ten sice projel cílovou čarou v čase 46,05, ale na své konto si připsal 4 trestné body za jednu chybu. Vše měl ve svých rukou Ital Federico Ciriesi s Calidou 46. Ten dokázal udržet nervy na uzdě a dokončil bez chyby v čase 46,74 sekundy, čímž si zajistil vítězství a finanční příděl 10 tisíc eur.

Takové tedy byly závody CSI-W v Olomouci, které naprostá většina zúčastněných hodnotila velmi kladně. Věřme tedy, že tímto byla založená nová tradice a v areálu olomouckého Equine Sport Centra se budeme při podobných příležitostech setkávat každoročně.