EquiTV.cz

reklama 31A
banner
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Pospíšilův triumf ve finále ČSP objektivem EquiTV

05.10.2018  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Ve dnech 29. - 30. září se ve Zduchovicích odehrálo poslední kolo Českého skokového poháru, po kterém následovalo velké finále. Čtyři parkury se střídáním koní zvládl nejlépe Ondřej Pospíšil. Podívejte se na reportáž EquiTV.

reklama 32B
banner
banner
banner
banner
banner

Absolutním vrcholem finálového mítinku Českého skokového poháru 2018 ve Zduchovicích bylo velké finále hlavní túry, které se jelo v neděli 30. září. O čtveřici účastníků definitivně rozhodla sobotní Velká cena Zduchovic. Závodů se nezúčastnil Marek Klus, druhý muž průběžného pořadí, a tak se otevřely dveře jeho soupeřům. Ti si v posledním kole mohli upevnit postupovou pozici, případně do finálové čtveřice teprve proklouznout. V případě výrazného úspěchu mohl na místo v TOP4 pomýšlet Přemysl Adam, jenž byl před posledním kolem sedmý. Jeho výsledek s Cachasem však na postup nestačil, jelikož s třemi chybami obsadil 27. místo. Ještě o dvě místa za ním skončila Tereza Mücková, která měla šanci postoupit z šesté příčky. V sedle bělouše Control Me Karsit dovezla také dvanáct trestných bodů.

Ani Janu Štětinovi se příliš nedařilo. S Benitem-S chyboval dvakrát a dojel dvacátý. I když tentokrát do žebříčku nebodoval, právě díky absenci Marka Kluse nakonec do rozhodující soutěže proklouzl jako čtvrtý finalista. Lídr bodování Jan Chýle startoval se svou stájovou jedničkou hřebcem Cool Paradise. Mezi nejlepších deset dvojic prošel s jednou chybou, ke které v druhé jízdě přidal další čtyři. S dvaceti trestnými body skončil desátý. I tak však udržel vedení v seriálu a mohl se začít soustředit na nedělní klání. V dobré formě přijel do Zduchovic Ondřej Pospíšil. Ten překonal v sedle Einfacha oba parkury pouze s jedním trestným bodem za překročení stanoveného času a bral třetí místo. Stejná příčka mu patřila i v konečném bodování seriálu, a tak měl finálový postup jistý.

Skvěle si ve Velké ceně vedl Matěj Kotalík, který byl po předposledním kole na dělené čtvrté příčce. Ve Zduchovicích však dvěma čistými výkony s Cesanem V zvítězil a v pořadí seriálu se katapultoval na druhé místo. 

Čtveřici finalistů Jana Chýleho, Matěje Kotalíka, Ondřeje Pospíšila a Jana Štětinu čekala soutěž, kterou kromě posledního jmenovaného všichni absolvovali poprvé v kariéře. Ještě nikdy před tím klání se střídáním koní neabsolvovali. První jízdy na zkráceném parkuru s výškou překážek do 145 centimetrů překonávají finalisté vždy na vlastních koních. Jan Štětina s Celanem S nezahájil nejlépe, když dovezl dvanáct trestných bodů. Po něm překonal kurz poprvé Ondřej Pospíšil v sedle ryzáka Zandira a zaznamenal stejný výsledek. Nejmladší člen finálové čtyřky Matěj Kotalík zajel první parkur o poznání lépe. Po smolné chybě na prvním skoku dovezl s Cesanem V čtyři trestné body. Jednu chybu měl v úvodu také Jan Chýle, který pro toto speciální klání vybral méně zkušeného bělouše Abdulaha.

Při prvním střídání koní čekal na Ondřeje Pospíšila valach Celano S. Předvedli spolu pěknou jízdu, na jejímž konci byly pouze čtyři trestné body. Ze Zandira měli účastníci soutěže respekt. V druhé jízdě připadl na Matěje Kotalíka, který si s ním poradil dobře. Do cíle dovezl jednu chybu. Dvě zaváhání potkala napodruhé Jana Chýleho, který sedlal jediného koně českého chovu ve finále Cesana V. Druhou rundu uzavřel Jan Štětina. Kurz projel s Abdulahem, s nímž nasbíral čtyři chyby. V poločase finále tak měl na kontě nejvíce trestných bodů, a to osmadvacet. Naopak nejlépe na tom byl Matěj Kotalík s dvěma shozenými překážkami. 

A právě Matěj Kotalík otvíral třetí část soutěže v sedle Celana S. Po jedné chybě a neposlušnosti v závěru kurzu dovezl jedenáct trestných bodů. Jan Chýle tak dostal možnost dostat se třetím kolem do vedení. Jenže se Zandirem si vůbec nerozuměl, chyboval s ním dokonce sedmkrát. Poměrně snadno si poradil s třetí jízdou Jan Štětina, který s Cesanem zaváhal jen jednou. Rundu uzavřel Ondřej Pospíšil s Abdulahem, a to prvním čistým výkonem. Dostal se tak s šestnácti trestnými body do čela průběžného hodnocení. 

Čtvrté a rozhodující dějství zahajoval Jan Chýle s běloušem Celanem, s kterým si po nevydařeném vystoupení se Zandirem spravil chuť. Chyboval pouze jednou a celkem nasbíral ve finále 44 trestných bodů. Na Jana Štětinu vyšel na poslední kolo Zandiro, s nímž dovezl pět chyb. V kompletním součtu inkasoval 52 trestných bodů. Ve hře o vítězství byli již jen Matěj Kotalík a Ondřej Pospíšil. Druhý jmenovaný jezdec si v sedle Cesana přinášel šestnáct trestných bodů. V závěru shodil jednu překážku a s pěti chybami v součtu, které znamenaly dvacet trestných bodů, čekal, jak si s tlakem a nervozitou poradí jeho poslední soupeř. Matěj Kotalík věděl, že pokud nebude chybovat, získá trofej vítěze 17. ročníku Českého skokového poháru. Na svém kontě měl totiž aktuálně devatenáct trestných bodů. Nakonec ale s Abdulahem shodil tři překážky. Matěj Kotalík tak s 31 trestnými body skončil druhý před třetím Janem Chýlem a čtvrtým Janem Štětinou. Velké vítězství mohl začít slavit Ondřej Pospíšil.

Nezkrácený video záznam všech sobotních i nedělních soutěží ve Zduchovicích najdete na našem webu www.equitv.cz.

 

POŘAD: Skoky

reklama 33D
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 28. 09.: dostihy Lysá nad Labem

• 01. až 04. 10.: skoky MČR Martinice

• 03. a 04. 10.: MČR chladnokrevných koní Tlumačov

• 03. 10.: klusáci Chuchle Arena Praha

• 04. 10.: dostihy Chuchle Arena Praha

• 09. až 11. 10.: skoky MSR Šamorín

• 10. a 11. 10.: skoky ESC Olomouc

• 11. 10.: skoky Chuchle Arena Praha

• 17. 10.: dostihy Most

• 17. a 18. 10.: výstava a skok ve volnosti Svržno

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE