V areálu JS Equus Kinky v Hradištku u Sadské se ve dnech 15. až 18. srpna bojovalo o mistrovské medaile v pony disciplínách skoky a drezura. Jezdci do 16 let na pony soutěžili vždy po třech kategoriích dle jejich věku a kohoutkové výšky poníků...
Vyšší počet jezdců byl nahlášen do skokových soutěží. Pony jezdci se utkali o prvenství ve třech kolech a ve všech kategoriích došlo k rozeskakování o cenné kovy. Nejvyrovnanější výkony předvedli při prvním kole jezdci ve věku 8 až 12 let na pony A – tj. do KVH 135 cm.
Ve třetím kole však zbyl jen čtyřlístek bezchybných a díky rychlému rozeskakování bez zaváhání si pro zlato dojela Julie Pásková a Goldbär.
Druhé místo vybojovala taktéž další precizní jízdou Lucie Melmerová s klisnou Myšlenkou. Na vítězku ztrácela zhruba 4 sekundy.
Bronzová medaile putovala za Sofií Najmanovou s Gerou 1. Tato dvojice sice v rozeskakování měla nejrychlejší čas, ale dvakrát zaváhala.
Posledním rozeskakujícím se byl Daniel Pospěch v sedle ponyho jménem Dercyk Blade. Ten ale 3x odmítl poslušnost a byl proto vyloučen.
Nejvíce dvojic se rozeskakovalo ve stejné věkové kategorii na pony spadající do skupiny B – tedy s kohoutkovou výškou do 148 centimetrů. Hned šest jezdců bojovalo o stříbro a bronz. Zlato totiž bylo po třech kolech jasné. Pouze mělnická Markéta Míková předvedla všechny dny bezchybný výkon a mohla se tak radovat z titulu bez nutnosti dalšího boje.
Druhá skončila nakonec již jednou ověnčená medailí Sofie Najmanová, tentokrát s Hope van´t Kruis. Bezchybných bylo hned několik, ale čas 26,40 pokořit nikdo další nedokázal.
Nejlepší trojlístek v této soutěži doplnila Jana Táboříková s Romeem, kteří za sebou nechali další trojici bezchybných s pomalejším časem.
V nejstarší kategorii si první dvě kola vedla dobře loňská mistryně a obhájkyně titulu Marie Hrudková. Při nedělním kole na stupni STPB však jednou zaváhala a společně s dalšími dvěma jezdkyněmi se rozeskakovala o stříbro a bronz.
Bezchybný výsledek jí stačil na třetí místo, když rychlejší o 99 setin sekundy byla Šárka Tůmová s Karou Bacardií II. Naopak pomalejším časem unikla pódiová umístění Kateřině De Jagerové s Best Simply´s Boyem.
I v této soutěži pouze jedna jezdkyně dokončila všechna tři kola bez jediného shození. Titul si tak odvezla z Hradištka Šárka Votavová s Kačenkou 1, vítězové loňského ročníku Pony Extraligy. Pojďte si její mistrovskou jízdu tedy vychutnat až do konce...
Dříve, než se s poníky rozloučíme, tak se v krátkosti podíváme i na drezury. A to konkrétně na nejstarší kategorii s největšími pony. Ty předešlé totiž vyvrcholily již v sobotu, a tak je zmíníme jen slovně.
V drezurní zkoušce se představily mj. i dvě účastnice letošního mistrovství Evropy pony. Zatímco Michaela Pavlisová skončila těsně bez medaile, Tereza Markusková a Limetree Aracorn potvrdili své kvality. Nejen, že ovládli svoji kategorii 8 – 12 let na pony A, ale tímto triumfem si dojeli pro zlatý hattrick.
Druhá skončila Sára Vingrálková, která si však také na krk pověsila zlato. Na to dosáhla v kategorii 8 – 12 let na pony B. Její koňský partner Emil-R si tak po roční pauze dojel opět pro nejcennější umístění, tehdy však v sedle s Kateřinou Rosickou.
Napínavé vyvrcholení měla drezurní zkouška starších jezdců ve věku 13 až 16 let. Nejlepší pětice se představila v nedělní volné sestavě na hudbu. Třetí nejlepší kür předvedla Michaela Pavlisová s Holsteins Dirigentem, ale celkově byla až čtvrtá.
Naopak Alexandře Hanáčkové s Grenadierem volná sestava nevyšla nejlépe, ale díky nejlepšímu úvodnímu kolu se postavila při dekorování na třetí stupínek.
Stříbrná pozice patřila Barboře Kamírové s Liptonem Sinajem, přičemž jí k tomuto umístění pomohla především vydařená poslední část soutěže.
Nikdo však výrazněji neohrozil celkovou vítězku – Elišku Orctovou s pony jménem Blueberry Valmart. Vloni byli nejlepší ve všestrannosti a letos se jim pro změnu dařilo skvěle v drezuře. Jejich kürem se nyní můžete pokochat až do konce.
Novou ředitelkou Zemského hřebčince v Písku je Hana Stránská. V Podcastu EquiRadia prozradila podrobnosti o průběhu výběrového řízení i jejím kariérním růstu v této organizaci. Odvyprávěla také nejdůležitější milníky jejího života po boku koní.
Před měsícem připravil Dalibor Török ryzku Queen Of Beaufay k triumfu v derby. Dosáhl tak na úspěch, který mu v dobách jezdecké kariéry zůstal odepřen. V podcastu EquiRadia vypráví o životě na cestách, trénování i slavném strýci Vlastimilu Smolíkovi.
Koně jsou podle dostupných výzkumů schopni dvou forem myšlení – konkrétního a názorného. S lidmi záměrně komunikují a žádají o pomoc, když problém sami nedokážou vyřešit. Jsou schopni číst řeč těla člověka, avšak to se naučí až během života.
Ke koním se Michal Petlan dostal díky rodičům, kteří se rozhodli vybudovat ranč. Vždy ho lákalo westernové ježdění a plánoval, že bude profesionálním trenérem. Díky angažmá v Americe se dostal ke značce Farnam, se kterou dodnes úspěšně obchoduje.