Ve čtvrté části seriálu o pony-games si ukážeme, jak se hraje hra číslo tři nazvaná „pět vlajek“. Dozvíme se, co je cílem hry, a že je důležité, aby si poníci v rámci tréninku na tuto hru zvykli na pohyb jezdců s vlajkami…
Než začnou dětí na pony hrát samotnou hru, je třeba natrénovat základní prvky, což je sebrání a umístění vlajky do stojanu – kuželu. Vlajka na krátké tyči totiž může koně děsit, a tak si musí na pohyb s vlajkami v ruce zvyknout nejen jezdec.
V tréninku se nacvičuje sebrání vlajky a umístění do kuželu, pro lepší a přesnější sbíraní může posloužit metoda „S“, kterou jsme si vysvětlovali v jednou z předchozích dílů.
Při samotné hře jsou čtyři vlajky umístěné v kuželu. Při začátku hry musí být vlajky u všech družstev ve tvaru čtverce. Pátou vlajku má zahajovací jezdec v ruce. Po odstartování soutěže umístí vlajky do kuželu k tomu určeného a po cestě zpět sebere ze čtyř připravených vlajek jednu, kterou předá dalšímu kolegovi v týmu. Takto se vystřídají všechny dvojice v družstvu.
Pokud dojde k chybě nebo omylu, například jezdec mine kužel a nesebere vlajku, může se vrátit. Musí si však dávat pozor na to, aby pokud možno nevybočil ze své dráhy, a nezasáhl do dráhy soupeřů. Pokud by ohrozil nebo omezil jezdce ve vedlejší dráze, za to je při pony-games vyloučení.
Celou hru, kterou předvedli figuranti, můžete i s doprovodným komentářem vidět ve videu.
V dnešní době vyhlášená chovatelka sportovních koní Ilona Heyrovská začala s jezdeckým sportem až v jednadvaceti letech. Poté dosáhla nejvyšší drezurní výkonnosti a následně se více zaměřila na budování svého areálu a rozvoj vlastního chovu koní.
Od 1. března 2021 platí v České republice zákaz cestování mezi okresy. Výjimku mají např. lidé cestující do zaměstnání, ale důvodem cesty může být i zajištění péče o zvířata. Majitelé koní by s sebou při cestách mimo okres měli mít vyplněný formulář.
Výkonný výbor České jezdecké federace se během únorového zasedání zabýval tím, zda na národních závodech upravit (ne)používání bezpečnostní přilby v disciplínách drezura a reining. Zatímco reining uspěl, drezura nikoliv.
Jak jsme již informovali, ve středu 24. února ve věku 53 let navždy opustila jezdeckou komunitu Jana Holá. Její přátelé a kolegové ze Severomoravské oblasti České jezdecké federace připravili vzpomínku na její životní cestu ve společnosti koní.