Opatrný jedničkou Memoriálu Jana Papouška

Již jsme vás informovali, že vítězem desátého ročníku Memoriálu Jana Papouška se stal Aleš Opatrný. S valachem Wallym prošel dvěma koly a rozeskakováním bez nejmenšího zaváhání. My vám teď přinášíme souhrnnou reportáž nejen z hlavní soutěže závodů.

03.07.2015 08:47  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jubilejní desátý ročník Memoriálu Jana Papouška probíhal od středy 24. do neděle 28. června ve středočeských Martinicích u Březnice a jako obvykle přilákal velké množství jezdců i diváků. My vám s kamerou přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího nejen z absolutního vrcholu závodů, ale také z dalších soutěží finálového dne.

V neděli předcházela samotnému memoriálu soutěž s výškou překážek 130 centimetrů, která byla zakončením túry nazvané Pavo Cup. Sedmnáct dvojic, které překonaly základní kurz bez zaváhání, se o prvenství rozeskakovalo. Čistou jízdou a časem 45,42 si zajistil třetí místo Jiří Luža a Zento-S. O více než sekundu rychlejší a taktéž bezchybný byl v rozeskakování Jiří Papoušek. V sedle klisny La Charlotte se tak radoval z druhého místa. Nejlépe se všech si vedla Michaela Šínová. Nejen, že na překážkách s koněm Dutchi Rangune nechybovala, ale čas Jiřího Papouška překonala ještě téměř o sekundu. Dojela si tak pro vítězství v druhé nejobtížnější soutěži dne. U Michaely Šínové ještě na chvíli zůstaneme. Martinické závody jí totiž vyšly naprosto skvěle. V nedělním programu totiž vybojovala prvenství také ve finálové soutěži Veidec Cupu s výškou překážek do 120 centimetrů. Všechny své soupeře porazila v napínavém rozeskakování tentokrát s klisnou Grace Frederica.

Nejtěžším kláním celých závodů byl dvoukolový Memoriál Jana Papouška. Do druhého kola soutěže s překážkami vysokými 145 centimetrů postupovalo patnáct nejlepších dvojic z kola prvního. Jako jedna z bezchybných postoupila i loňská vítězná dvojice – Kamil Papoušek a Bel Canto Hradiště. V druhém kole však po chybách vzdali, což pro ně znamenalo konečnou patnáctou příčku. Jednu chybu z prvního kola si do další jízdy přinášel Jan Chýle na koni Cool Paradise. Čtyři trestné body mohou být v dvoukolové soutěži zanedbatelné, ale Jan Chýle přidal v druhém kole ještě tři chyby a dokončil tak na dvanáctém místě. Jednu chybu měl po první jízdě na kontě také Jan Štětina s desetiletým Casanovou-S. V další části soutěže shodil ještě dvakrát a za celkových dvanáct trestných bodů mu připadla desátá příčka. Naprosto stejný průběh měly i jízdy Ladislava Arienta s Apollem 6. První část absolvoval s jedním zaváháním, druhá jízda přinesla další dvě. Rozhodl tedy čas z prvního kola a ten byl lepší, než v případě Jana Štětiny, takže Ladislav Arient bral deváté místo.

Jedním z jezdců, kteří vstupovali do druhé poloviny memoriálu s čistým štítem, byl Vladimír Tretera. V sedle své letošní jedničky Quentina 6 však v druhém parkuru dvakrát chyboval a musel se spokojit s konečnou osmou příčkou. Aleš Opatrný se dostal do nejlepší patnáctky s dvěma koňmi. S klisnou Berlinou ve druhém kole ani jednou nezaváhal. Měl ovšem jednu chybu z kola prvního a čtyři trestné body v kombinaci s časem z první jízdy znamenaly sedmou pozici ve výsledkové listině. Jezdců, kteří zatížili v prvním parkuru své konto jednou chybou, byla celá řada. Mimo jiné i Marek Klus s Cradem von Wichenstein přicházel napodruhé do kolbiště se čtyřmi trestnými body. Druhou jízdu zvládl bez shození a usadil se na šestém místě. Konečná pátá příčka patřila opět dvojici s celkovým počtem čtyř trestných bodů. Kamil Papoušek, který v memoriálu svého otce sedlal hned tři koně, chyboval s Centisimem v prvním kole. To druhé již bylo bezchybné.

Také dvojice Ludvík Jandourek a Good Girl si počínala stejně. První jízda proběhla s jednou chybou, v druhé už nezaváhali a v celkovém součtu tak inkasovali čtyři body. Čas prvního kola 74,82 zajistil této dvojici umístění těsně pod stupněm vítězů. Mezi nejlepší trojicí se rozhodovalo v rozeskakování. Celkem tři jezdci totiž nechybovali ani v jednom ze dvou kol. S jedním ze svých svěřenců Lasinkem Z se podíval do rozeskakování i Kamil Papoušek. Nakonec se neubránil dvěma shozením a obsadil třetí řádek výsledkové listiny. Nikola Bielíková s Carthinjem dokázala taktéž překonat oba parkury čistě a ani v rozeskakování nešla k zemi žádná z bariér. Důležitý byl tedy dosažený čas, který měl v jejím případě hodnotu 53,41. Vše nakonec záleželo na tom, jak se s rozhodujícím kurzem popasuje Aleš Opatrný, o němž je známo, že má nervy ze železa a pokud je třeba, umí krátit trať kdekoliv je to možné. A to také Aleš Opatrný v sedle Wallyho v Martinicích předvedl. Neshodil ani jednou a dosáhl času 47,38, tedy o více než šest sekund lepšího výsledku než druhá Nikola Bielíková. Mohl se tak radovat ze suverénního vítězství v Memoriálu Jana Papouška.