Napínavé finále skokového ZJP ČJF v souhrnu EquiTV

Jezdecký festival v Lysé nad Labem se konal letos v termínu 22. - 26. března. Mimo jiné přinesl tradiční závěrečné soutěže Zimního Jezdeckého poháru ČJF. Souhrnnou reportáž z finále ZJP ČJF ve skákání můžete zhlédnout níže...

31.03.2017 11:28  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Ve dnech 22. až 26. března se na výstavišti v Lysé nad Labem odehrál už čtvrtý ročník Jezdeckého festivalu. Přinesl ojedinělý závodní maraton v podobě třiceti pěti soutěží v pěti různých jezdeckých disciplínách pod hlavičkou České jezdecké federace.

V neposlední řadě diváci mohli sledovat turnaj ve štafetových soutěžích dětí na ponících – tzv. Pony-games a v sobotu večer byla připravena show plná netradičních jezdeckých ukázek.

V tomto dílu Jezdeckého magazínu se zaměříme na ty soutěže, jimiž vyvrcholil seriál halových závodů Zimního Jezdeckého poháru České jezdecké federace. Všechna dvojnásobně bodovaná finálová klání letos nabídla skutečně napínavou podívanou.

Čtvrteční program přinesl nejprve parkur stupně obtížnosti L*, kdy výška překážek dosahuje 115 centimetrů. Soutěž se jela s finále pro deset nejlepších dvojic ze základní části a byla klíčovou soutěží pro bodování Malé túry. Jednou z pravidelných účastnic série nižší obtížnosti byla Klára Voříšková. V Lysé nad Labem také nechyběla a do nejlepší desítky rozhodující soutěže se probojovala s dvěma koňmi. Lepšího výsledku nakonec dosáhla s klisnou Salinou 1, s níž chybovala v obou částech jen jednou. I tak to však stačilo až na šestou příčku v této soutěži. Jako jedna z favoritek na celkové prvenství v túře nastupovala do finále Andrea Halíková v sedle klisny Wyoming. V první části byla bezchybná, jenže z druhé jízdy si přivezla sedm trestných bodů a musela se spokojit až s devátým místem.

Kateřina Zigová a Argentina 4 byly jednou z dvojic, které překonaly oba parkury bez zaváhání. Dosažený čas ve finálové části jí vynesl pátou příčku. Start v Lysé nad Labem nevynechal ani Jan Štětina. Do finále soutěže Malé túry postoupil s koněm Douglas-S a po dvou čistých jízdách skončil čtvrtý. Nejlépe postavená jezdkyně celého bodování malé pohárové série Tereza Mücková se do druhé části probojovala hned s dvěma svěřenci. S klisnou Elusou W stačil její bezchybný výkon na třetí místo.

Suverénně prošla dvěma parkury také mělnická dvojice Denisa Vegrichtová a Garfield 4. Ve finálové části dosáhla času 50,34 sekundy, což stačilo na druhý řádek výsledkové listiny. Tereza Mücková nakonec vybojovala prvenství se svým druhým koněm – klisnou Fortunou. Získala tak nejen trofej v dílčím závodu, ale pojistila si tím také první místo v celkovém bodování seriálu Zimního Jezdeckého poháru ČJF.

Díky výbornému výkonu v rozhodující soutěži se na konečné druhé místo vyšvihla Denisa Vegrichtová a třetí příčku si udržela Kateřina Zigová. Naopak pokaženého finále jistě litovala Andrea Halíková, která do něj nastupovala jako druhá nejlepší jezdkyně série, avšak nakonec klesla o čtyři příčky níže.

Také Velká túra s překážkami do 125 centimetrů vyvrcholila ve čtvrtek 23. března během Jezdeckého festivalu. Stejně jako předcházející soutěž, i v této byl průběžný seriálový žebříček velmi vyrovnaný. Do druhých jízd, kam postupovalo deset nejlepších dvojic ze základního kola, si nikdo z jezdců nepřinášel žádné bodové zatížení. O pořadí se tak rozhodovalo až v samotném závěru soutěže. Miloslav Příhoda, který mohl pomýšlet i na celkové seriálové vítězství bohužel v druhé části chyboval a dovezl si deset trestných bodů. Pořadí nejlepší desítky jezdců nakonec uzavřel.

Dvě chyby zaznamenal ve finále Jan Štětina v sedle Celana-S a spokojit se tak musel až s osmou pozicí výsledkové listiny. Nedařilo se příliš ani Andree Halíkové. Průběžně vedoucí jezdkyně celého seriálu napodruhé s Goodwins 007 dvakrát shodila a dojela si pro sedmou příčku. Čtyři trestné body ve finále inkasovala také dvojice Kateřina Hanušová a Concerta. Zařadila se v těsném závěsu za všechny čisté dvojice na šesté místo.

Pátá dojela Kateřina Zigová s Ellou. Dvojice ani jednou neshodila, a tak o jejich pořadí rozhodoval finálový čas, který měl hodnotu 50,32 sekundy. Výborně se s dvěma koly popasovala Martina Benešová na koni Bacardi 2, když si v silné konkurenci s dvěma nulami dojela pro čtvrté místo. Matadory ve startovní listině nechala za sebou i teprve třináctiletá Julie Pásková, která překonala oba parkury bez zaváhání a dosáhla s valachem Unwanted Zeus na pomyslný bronz.

V čele soutěže se stejně jako v nižší túře držely dvě jezdkyně, které se v Lysé představily ve vynikající formě. Denisa Vegrichtová s Violett dokončila s čistým kontem na druhé příčce. Vítězkou se stala, stejně jako v sérii Malé túry, Tereza Mücková, tentokrát s Elusou W. K prvenství jí pomohla nula na bodovém kontě a dosažený čas 43,10 sekundy. Finále Velké túry zamíchalo celkovým seriálovým pořadím. Započítávaly se totiž jen tři nejlepší výsledky, což posunulo na konečné první místo Denisu Vegrichtovou. Její skóre bylo 76 bodů. O 4 body méně měla Tereza Mücková, které připadla druhá příčka a na bronzový stupínek klesla z první pozice Andrea Halíková, pro níž byla účast na Jezdeckém festivalu tak trochu smolná.