Na nejvyšší příčku dosáhl v Hradištku Luža

V sobotu 20. února se konalo v Hradištku u Sadské druhé kolo Zimního Jezdeckého poháru 2016. Ve videoreportáži EquiTV uvidíte zejména průběh Velké túry, podíváme se také krátce na vítěze dvou nižších sérií. Více už můžete sledovat ve videu…

26.02.2016 11:26  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Druhé parkurové kolo Zimního Jezdeckého poháru proběhlo v sobotu 20. února v Hradištku u Sadské. Závody přilákaly početná pole startujících, takže soutěže ve všech třech pohárových túrách byly velmi dobře obsazené.

Šestačtyřicet dvojic nastoupilo do soutěže základní túry a na překážkách s výškou do 100 centimetrů se přesně polovině startujících podařilo po čistém základním kole postoupit do následného rozeskakování. V něm byla bezchybná a nejrychlejší Eliška Hasnedlová s Evitou a připsala si tak v nejnižší pohárové sérii 20 bodů.

O patnáct centimetrů vyšší jsou parkury, které se počítají do bodování takzvané malé túry. V Hradištku byla vypsaná jako Cena Allrisk, a síly v ní změřilo třicet šest dvojic. Nejlépe z nich si nakonec vedla Denisa Vegrichtová s Phoebe, která si tak vyskákala nejvyšší počet bodů do pohárového žebříčku.

Hlavní sérií Zimního Jezdeckého poháru je velká túra, jejíž parkury jsou postavené na obtížnosti stupně S*, tedy s překážkami o výšce do 125 centimetrů, přičemž po základním kole postupuje deset nejlepších dvojic do finále.

Se dvěma koňmi startovala v nejvyšší túře Dominika Hrubešová, a s oběma se jí podařilo po bezchybných výkonech v základním kole proklouznout mezi deset finalistů. V sedle Chardone však napodruhé chybovala hned třikrát a dojela jako desátá. Jen o jednu příčku lépe se stejná jezdkyně umístila s hřebcem Luckym. S ním se ve finálové jízdě dopustila dvou chyb. Dalším z účastníků, kteří startovali v nejtěžší soutěži dne vícekrát, byla Denisa Vegrichtová. S Artušem překonala bezchybně základní parkur, ale v druhé jízdě jednou shodila a dokončila tak na osmém místě. Páté místo zaznamenala Denisa Vegrichtová s druhým ze svých svěřenců, klisnou Violett. Absolvovala dva čisté parkury, ale čas nepatřil mezi ty nejrychlejší.

Koně Esprit Van de Eikenbos předvedla v Hradištku Tereza Mücková. Ta chybovala až ve finálové části soutěže. Se čtyřmi trestnými body a časem 46,38 sekund to stačilo na sedmou pozici. Podobný průběh mělo i účinkování dvojnásobného olympionika v jezdecké všestrannosti Jaroslava Hatly, který se v rámci přípravy na venkovní sezonu účastnil závodů v Hradištku s Caramouchem Z. Na překážkách finále se dopustil jednoho zaváhání, ale z jezdců se čtyřmi body měl nejlepší čas, což mu vyneslo šestou příčku.

Těsně pod stupněm vítězů zůstal Jiří Luža se Zentem-S, který překonal bez trestných bodů základní i finálový parkur. Ten ovšem projel až čtvrtým nejlepším časem.
Nejúspěšnější dvojicí základního kola byla Veronika Špačková a Vileria. Čistě nakonec překonala i druhou část velké túry, jenže dosažený finálový čas 45,32 sekund nakonec stačil jen na třetí místo. Na Celanovi překonal základní kurz bez zaváhání Jan Štětina. Byl také jedním z pěti jezdců, kteří si bez chyb poradili i napodruhé. Dosáhl velmi dobrého času 43,94 sekund a chvíli se držel na vedoucí pozici. Jenže později jej překonal jeho stájový kolega. Jiří Luža v sedle Benita-S nejen, že oba parkury přeskákal bez zaváhání, ale také jako jediný stlačil finálový čas pod 43 sekund. Díky tomuto výsledku získal plný počet bodů do žebříčku velké túry a ujal se zároveň průběžného vedení.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️