Motyginův triumf v předposledním kole ČSP

Prostřednictví souhrnné reportáže EquiTV se můžeme ještě jednou ohlédnout za předposledním kolem Českého skokového poháru, které se konalo 14. – 18. září v Hořovicích. Připomeňme si mimo jiné výhru Sergeje Motygina ve Velké ceně.

23.09.2016 11:17  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Seriál Český skokový pohár 2016 se chýlí pomalu ke svému konci. Předposledním kolem byl mítink v Hořovicích, který se odehrál ve dnech 14. až 18. září. Provázela ho nepřízeň počasí, kvůli níž musel být sobotní program zrušen, a některé soutěže tak byly přesunuty do posledního dne.

Díky tomu si můžeme připomenout i soutěž stupně ST* pro jezdce ve věku do 25 let, která je jinak tradičně na programu v sobotu. Na parkuru s překážkami do 135 centimetrů se nejlépe dařilo Nicole Grünthalové, která s koněm Careful Z porazila v rozeskakování zbytek startovního pole, když dojela bez zaváhání s náskokem celé sekundy.

V neděli vrcholila také túra pro amatérské jezdce, kterou pro vás pravidelně monitorujeme. Dílčí finále se jelo na parkuru s překážkami do 120 centimetrů a do rozeskakování se probojovaly tři dvojice. Podruhé bez chyby a navíc s výrazným časovým odstupem dokončila rozeskakování Zuzana Tyšerová v sedle Dony 9. Ve vedení průběžného bodování série pro amatéry je před posledním kolem Alžběta Ducká.

Jako hendikep s překážkami do 120 až 130 centimetrů bylo postavené dílčí finále hořovického Czech Junior Cupu. Také v této soutěži rozhodovalo o bodovém přídělu do žebříčku rozeskakování. Kateřina Tomanová s Rain Manem byla jednou z jezdkyň, které dokončily rozhodující jízdu bez trestných bodů. Dosažený čas 39,89 sekund jí stačil na celkové třetí místo. O šedesát setin sekundy méně stačilo bezchybnému Petrovi Dajbychovi na Allo Allo, aby překonal kurz rozeskakování, a obsadil tak druhou příčku. Vítězkou dílčího finále juniorské rundy se stala Sára Finsterle s Elektrou, která si tak připsala za hořovické kolo nejvyšší bodový příděl. Bodování Czech Junior Cupu vede Markéta Miková mezi jezdci mladší věkové kategorie, ve skupině starších juniorů se do čela dostal Petr Dajbych.

Vrcholem závodů byla Velká cena Hořovic, kterou se celý mítink uzavíral. Do finále soutěže do 145 centimetrů jako obvykle postupovalo deset nejlepších dvojic ze základní části. Ondřej Pospíšil a Zandiro byli jednou z nich. K vydařenému výsledku ze základního kola ovšem přidali v druhém parkuru dvě chyby a výsledkovou listinu finálové TOP desítky uzavřeli. Velmi častým finalistou letošních Velkých cen ČSP je Jan Chýle s hřebcem Cool Paradise. Také v Hořovicích se čistým výkonem v základním parkuru dostal i do finálového klání. Jenže tam přišla dvě shození a Jan Chýle bral deváté místo.

Osmou příčku obsadil Rudolf Doležal. V sedle klisny Lary Croft se dopustil po jedné chybě v každé z jízd. Po delší zdravotní přestávce se ve vysokém sportu objevil plemeník Sapril Aristo Z s Jiřím Hruškou. Dvojice v první jízdě nezaváhala, poté však přišla dvě shození a bylo z toho sedmé místo. Bezchybný výkon předvedla v první části Velké ceny Kateřina Málková na Bugatti Dwerse Hagen. Ve finále se pak dopustila jedné chyby, což s přihlédnutím k dosaženému času, stačilo na šestou příčku.

S jednou chybou vstupoval do finálové jízdy Roman Špičák na Cool MC Flynn. Napodruhé nezaváhal a s 4 trestnými body si dojel pro páté místo. Čtvrtý řádek výsledkové listiny obsadil Jiří Hruška s klisnou Acoradií, s níž měl v součtu také 4 trestné body, které inkasoval až ve finále. Výborný výkon předvedl v první části Velké ceny Aleš Opatrný, který v Hořovicích sedlal Quintu. Jenže ani on se nevyhnul chybě ve finálové jízdě a dosažený čas 45,74 mu vynesl konečnou třetí příčku. Čas ve finále pomohl k druhému místu Jiřímu Lužovi. S Benitem-S patřili totiž také ke dvojicím, které měly v součtu z obou jízd 4 trestné body. Finále ovšem zajel v bezkonkurenčně nejlepším čase 42,75 sekund.

Vítězem Velké ceny Hořovic se stal Sergei Motyguine, který s Dylanem jako jediný ani jednou nechyboval na překážkách. Jeho konto zatížil pouze 1 trestný bod za překročení času v základním parkuru. V čele průběžného bodování Českého skokového poháru je s výrazným náskokem Marek Klus. V první čtyřce jsou před posledním kolem ještě Jiří Hruška, Jiří Luža a Rudolf Doležal.

O poslední body se pojede v sobotu 24. září při dvanácté pohárové Velké ceně v Olomouci. O den později se rozhodne v superfinále pro nejlepší čtyři jezdce o celkovém vítězi letošní parkurové extraligy.