Mistrovství ČR chladnokrevníků 2015 v Klokočově

První říjnový víkend se v Klokočově u Vítkova konalo mistrovství České republiky chladnokrevných koní v kombinovaných soutěžích. Kamera internetové televize EquiTV u toho nechyběla, a tak vám nyní můžeme nabídnout ke zhlédnutí souhrnnou reportáž...

16.10.2015 08:22  |  Pořad: Netradiční jezdecké disciplíny  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V sobotu 3. října byla na programu soutěž jednospřeží složená z celkem tří disciplín: formanské jízdy, zkoušky ovladatelnosti a soutěže v těžkém tahu. První část šampionátu – takzvaná formanská jízda – zahrnovala čtrnáct překážek s různými průjezdy i couváním, na nichž spřežení inkasovala za chyby trestné body. Ty se po dokončení přičítaly k dosaženému času. Bezchybně si s tratí poradil Dušan Turčan s valachem Saimonem, avšak dosažený čas 197,42 sekundy mu přisoudil v dílčí části mistrovství třetí místo. Na překážce číslo čtyři chyboval Mojmír Kubíček s plemenným hřebcem Biskupem, a inkasoval tak deset trestných bodů, což po přičtení k času znamenalo v jízdě s povozem druhé místo. Vítězným koněm první disciplíny republikového šampionátu byl hřebec Brys vedený Janem Blizňákem. Za chybu v jedné z překážek dostali také deset trestných sekund, nicméně jejich čas stačil na nejlepší pozici. Trať ovladatelnosti s kládou postavili, stejně jako formanskou jízdu, Petr Novák a Jana Voráčková. Spřežením připravili devět překážek, přičemž velmi obtížné bylo například navalení klády, podsmyk či shození kužele. Třetí nejlepší výkon podala klisna Samanta-K pod vedením Jana Knapovského, která ani jednou nechybovala. Bez zaváhání projel vytyčenou tratí také Sagem, kterého zapřahal Milan Blizňák, a jehož čas byl přibližně o 6 sekund rychlejší, než v případě třetí Samanty-K. V nepřekonatelném čase s náskokem více než minuty a půl dojel do cíle Mojmír Kubíček s Biskupem. Navíc ani jednou nechyboval a s přehledem vyhrál druhou část mistrovství. Poslední disciplínou byla soutěž v těžkém tahu. Koně měřili síly se saněmi o váze až do 1400 kilogramů. Na tuto váhu se dokázali probojovat tři koně. Sagem Milana Blizňáka je dokázal utáhnout do vzdálenosti 6 metrů a 30 centimetrů a obsadil tak v tahu třetí příčku. Ještě o dva metry dál přemístil 1400 kilogramů vážící saně polský chladnokrevník Brok pod vedením Jana Janovského, a obsadil druhou pozici. Nejsilnějším koněm mistrovství byl Jurášek Dušana Turčana, který téměř jedenapůltunový náklad dotáhl do vzdálenosti 12 metrů a 50 centimetrů. Po sečtení výsledků ze všech třech disciplín se z titulu mistra České republiky mohl radovat Mojmír Kubíček s hřebcem Biskupem.

Neděle měla na programu mistrovskou soutěž dvojspřeží, jejíž formát vypadal stejně jako předchozí den a obsahoval tedy tři disciplíny. Marian Fizek s dvojicí koní Lord a Buntek zvládl formanskou jízdu s jedním zaváháním a obsadil třetí příčku. Jedné chyby se dopustil i tandem koní Neron a Nacho-B vedený Pavlem Reichlem. Díky solidnímu času si v této disciplíně vyjel druhé místo. Deseti trestným sekundám za jedno zaváhání se nevyhnul ani Jan Blizňák s Rozárkou a Brysem Slezským. Ovšem dosažený čas v součtu s penalizací stačil na vítězství v jízdě s povozem. Ve zkoušce ovladatelnosti zajel třetí nejpovedenější jízdu Jiří Bajer s Lady a Leonem, který sice obdržel penalizaci deset sekund, ale rychlým časem ztrátu dohnal. Pavel Škvařil s Blekem a Sagarem obsadil v jízdě s kládou druhé místo. Bezkonkurenčně nejlepším dvojspřežím však byli Samanta-K a Streid-K pod vedením Jiřího Knapovského, a připsali si tak výhru ve zkoušce ovladatelnosti. Z osmnácti párů se do tahu saní zapojilo jen patnáct. Tahala se zátěž až do 2700 kilogramů, na kterou se dostala čtyři spřežení. Na vzdálenost 40 centimetrů dokázali odtáhnout bezmála tři tuny koně Mojmíra Kubíčka Barbar a Biskup. To samé se však podařilo páru koní Galen a Grafit pod vedením Vladimíra Hajtmara a dělili se tak společně o třetí příčku. Druhým nejsilnějším tandemem byli Lord a Buntek, kteří s podporou Mariana Fizka přemístili zátěž do vzdálenosti 1 metru a 70 centimetrů. Vítězem se pak stal Dušan Turčan, jehož pár Jurášek a Saimon si poradili s těžkými saněmi až do vzdálenosti téměř 3 metrů. Výsledky z třech disciplín se stejně jako u jednospřeží sečetly a vítězem mistrovství České republiky 2015 chladnokrevných koní v soutěži párů se stal Jan Blizňák s Rozárkou a Brysem Slezským.