V dnešním díle o výživě koní nám MVDr. Dominika Švehlová popíše co je to kolika a jak vzniká. Rovněž nám poví, jak tomuto nepříjemnému problému předcházet. V předchozích dílech o výživě a trávícím ústrojí koní nás paní doktorka Švehlová...
...upozorňovala na to, že je potřeba chov koní maximálně přizpůsobit jeho přirozeným podmínkám. V dnešním díle se tak bavíme o následcích toho, když se tak neděje. Takže znovu apelujeme na to, že kůň by měl mít možnost celodenního pohybu a příjmu potravy. Je to ta nejúčinnější a nejjednodušší prevence celé škály zdravotních komplikací. V samém závěru dílu vám představíme firmu Alltech a její produkty podporující trávení nejen tam, kde není možné koně chovat v ideálních podmínkách.
Alltech vám ve spolupráci s předními českými odborníky představuje základní znalosti o zažívacím aparátu a trávení koně. Pochopení fyziologické podstaty trávení koně je předpokladem pro zajištění jeho zdravé výživy. Krmíme-li koně s ohledem na jeho přirozené potřeby, můžeme tak předcházet mnoha zažívacím a jiným onemocněním.
Obrázky převzaty: Potřeba živin a tabulky výživné hodnoty krmiv pro koně, Zeman-Šajdler-Homolka-Kudrna (použití materiálů domluveno a schváleno prof. Zemanem
Veškeré foto užité v reportáži převzato od Veterinární a farmaceutické univerzity - klinika chorob koní, Brno
Do dalšího westernového podcastu EquiRadia si Jitka Kynclová pozvala špičkového reiningového jezdce a trenéra Pavla Orla. Ve více jak půlhodinovém rozhovoru vypráví o svých začátcích, zkušenostech v Americe i současném působišti na Slovensku.
Novou ředitelkou Zemského hřebčince v Písku je Hana Stránská. V Podcastu EquiRadia prozradila podrobnosti o průběhu výběrového řízení i jejím kariérním růstu v této organizaci. Odvyprávěla také nejdůležitější milníky jejího života po boku koní.
Před měsícem připravil Dalibor Török ryzku Queen Of Beaufay k triumfu v derby. Dosáhl tak na úspěch, který mu v dobách jezdecké kariéry zůstal odepřen. V podcastu EquiRadia vypráví o životě na cestách, trénování i slavném strýci Vlastimilu Smolíkovi.
Koně jsou podle dostupných výzkumů schopni dvou forem myšlení – konkrétního a názorného. S lidmi záměrně komunikují a žádají o pomoc, když problém sami nedokážou vyřešit. Jsou schopni číst řeč těla člověka, avšak to se naučí až během života.