Jezdecká sezóna 2016 v parkurovém skákání

Pojďte si s námi připomenout nejdůležitější okamžiky parkurové sezony 2016, mezi jejíž vrcholy patřilo nejen mistrovství ČR v Olomouci a v Martinicích, ale také mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc a Český skokový pohár...

28.10.2016 06:42  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Domácímu parkurovému skákání dominuje extraligový seriál Český skokový pohár. Ten zažil v roce 2016 již svůj patnáctý ročník, který čítal celkem dvanáct kvalifikačních kol a vyvrcholil během posledního zářijového víkendu při velkém finále v Olomouci.

Nejúspěšnějším jezdcem základních kol byl Marek Klus, který dokázal posbírat ve Velkých cenách hattrick. Vyhrál úvodní kolo v Martinicích, podařilo se mu získat první místo v noční Velké ceně Ptýrova, a zvítězil i ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dvakrát triumfoval Jiří Luža, a to v Litomyšli v sedle Benita-S, a v Plzni, kde nenašel přemožitele s koněm Zento-S. Z vítězství se radoval také jeho stájový kolegy Jan Štětina, který vyhrál s Casanovou-S na začátku sezony Velkou cenu Brna. V ostravském kole vybojovala první příčku v hlavní soutěži (k velké radosti diváků i zástupců pořádajícího klubu) domácí dvojice Zuzana Brátová a Sandino. Suverénním výkonem si pro nejvyšší bodový příděl do pohárového žebříčku dojel v Němčicích při Velké ceně Kolína Vladimír Tretera s Quentinem. Opavskou Grand Prix ovládl čistými a hlavně velmi rychlými jízdami slovenský reprezentant Igor Šulek, který se představil s Wavo Aramisem. Vítězem srpnové Velké ceny ve Zduchovicích se stal Aleš Opatrný v sedle Idaria van het Netehof. V předposlední jedenácté Velké ceně, kterou hostily Hořovice, nedokázal nikdo porazit Sergeje Motygina s Dylanem.

Poslední Velká cena, která těsně předcházela velkému finále, se odehrála v Olomouci. Jejím vítězem se stal Rudolf Doležal s Larou Croft, který si tak na poslední chvíli zajistil místo v TOP čtveřici postupující k vrcholu celého seriálu. Vedle něj do velkého finále, které se konalo v neděli 25. září, postoupili: vítěz celoročního žebříčku Marek Klus s Le Carelou, a dále Jiří Hruška s Acoradií MX i2M a Ladislav Arient na koni Conto Bono. Všichni finalisté absolvovali zkrácený parkur s překážkami do 145 centimetrů celkem čtyřikrát, a to nejprve se svým koněm, a poté také s koňmi všech tří soupeřů. Po sečtení výsledků ze všech čtyř jízd se z vítězství v Českém skokovém poháru radoval obhájce loňského prvenství Rudolf Doležal, který během celé soutěže chyboval pouze dvakrát. Za ním se seřadili Jiří Hruška, Ladislav Arient a Marek Klus.

Ve dnech 23. až 26. června proběhly v Equine Sport Centru Olomouc jediné mezinárodní parkurové závody na české scéně – J&T Banka CSI3*-W Olomouc. Mítink zařazený do bodování Světového poháru FEI nabídl několik soutěžních túr.

V juniorské rundě se dařilo českému reprezentantovi Václavovi Nágrovi, který si s Normanem dojel v závěrečné Grand Prix pro druhou příčku. Porazit jej dokázal pouze Polák Stanislaw Piatkowski. Vrchol série pro jezdce do 25 let ovládl Korejec Manjun Kwon na koni Coral Springs. Ve finále Silver Tour se blýskla Zuzana Zelinková, když si s klisnou Cartagenou W dojela po druhé místo. Lepší byl jen Dawid Kubiak z Polska. Výšky do 145 centimetrů dosahovaly překážky hlavní soutěže Gold Tour. Přemožitele v ní nenašla německá dvojice Andreas Brenner a Trebox Acorada. Nejvyšší soutěží mítinku však byla nedělní Grand Prix zařazená do diamantové túry, která se započítávala do bodování Světového poháru FEI. Z českých reprezentantů si nejlépe vedla Anna Kellnerová na koni Classic, jíž kvůli jedinému trestnému bodu za překročení času těsně unikl postup do rozeskakování. Nakonec obsadila výbornou pátou příčku. Bezchybné a zároveň nejrychlejší rozeskakování předvedla v obtížné Velké ceně Němka Jörne Sprehe s klisnou Lunou, a vybojovala tak první místo.

Olomouc hostila kromě mezinárodních závodů Světového poháru a finále Českého skokového poháru i mistrovství České republiky dětí a juniorů v parkurovém skákání. Stalo se tak ve dnech 7. až 10. července. Zlatou medaili v dětské kategorii získala po rozeskakování Anna Lani Novak s Tavetou-HS a obhájila tak titul z loňského roku. Mezi mladšími juniory vybojovala titul mistryně republiky taktéž až při rozeskakování Sofie Najmanová se Stardanem. V soutěži starších juniorů nenašla přemožitele Kateřina de Jagerová. Ta jako jediná v sedle Candy Boye překonala všechna tři kola šampionátu bez trestných bodů.

Mladí jezdci a senioři bojovali o mistrovské tituly v parkurovém skákání od 14. do 17. července v Martinicích na Příbramsku. Francesca Kolowrat-Krakowská v sedle klisny Voriety byla jedinou jezdkyní, která překonala bezchybně všechna tři kola v kategorii mladých jezdců, a stala se tak mistryní České republiky. V rozeskakování si pro titul mezi ženami dojela opavská Vladislava Humplíková na koni Buena Utopia. V nejobtížnější kategorii jednotlivců se s třemi koly, která vrcholila na překážkách do 150 centimetrů, nejlépe popasoval Aleš Opatrný. V Martinicích si pro svůj osmý titul mistra republiky dojel s Idariem van het Netehof.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️