V dnešním díle o výživě koní nám MVDr. Švehlová vysvětlí, jak vlastně tráví kůň a jak je potřeba k jeho výživě přistupovat tak, aby trávení probíhalo optimálně a bez rizik. Trávící soustava koně je uzpůsobena prakticky nepřetržitému příjmu potravy...
Kůň se pase někdy až 20 hodin denně, to podle toho, jak bohatou má pastvinu. Přitom kůň potravu průběžně zpracovává a tráví. Pokud chceme, aby naši koně zůstali zdraví, je potřeba toto při jejich chovu zohlednit. Tedy umožnit mu po celý den přijímat potravu a nechat ho ji v klidu zpracovávat.
Alltech vám ve spolupráci s předními českými odborníky představuje základní znalosti o zažívacím aparátu a trávení koně. Pochopení fyziologické podstaty trávení koně je předpokladem pro zajištění jeho zdravé výživy. Krmíme-li koně s ohledem na jeho přirozené potřeby, můžeme tak předcházet mnoha zažívacím a jiným onemocněním.
Úvodní obrázek převzat z: Potřeba živin a tabulky výživné hodnoty krmiv pro koně, Zeman-Šajdler-Homolka-Kudrna (použití materiálů domluveno a schváleno prof. Zemanem
V roce 2020 vybojoval Tomáš Jelínek bronzovou medaili na mistrovství České republiky v kategorii dvojspřeží. Svůj život zasvětil lipicánům a nedá na ně dopustit. Doma v Hranicích u Zbraslavic si vydržuje malé chovné stádo včetně vlastního plemeníka.
V zimě před sezonou se řeší hlavně nové nákupy a posily. My se však tentokrát podíváme na plnokrevníky, kteří odešli do chovu či do penze. Data Jockey Clubu ČR ukazují, že se vysloužilí dostihoví koně v Česku běžně dožívají vysokého věku.
Jeden z nejvýraznějších parkurových koní přelomu tisíciletí Arko III ve středu 20. ledna uhynul. Hřebci, který závodil ve dvojici s pozdějším olympijským vítězem Nickem Skeltonem, bylo 27 let. Do historie se zapsal i jako úspěšný plemeník.
Jezdecké začátky strávila parkurová jezdkyně Sára Finsterle v Hrobicích, na Suché a u Veselovských ve Vilémově. "Dlouho jsem se bála skákat, šedesát centimetrů byl pro mě strop. Ve Vilémově však už na strach nebyl prostor," vzpomíná s úsměvem Sára.