Dvě vítězství českých týmů při CSIOdJY Zduchovice

Zduchovice se staly během posledního dubnového víkendu dějištěm české premiéry závodů CSIO určených pro děti, juniory a mladé jezdce. K velké radosti domácích fanoušků se dařilo dvěma českým družstvům v Poháru národů. Podívejte se na reportáž...

02.05.2018 13:10  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Ve Zduchovicích nedaleko Kamýku nad Vltavou se ve dnech 26. až 29. dubna konaly mezinárodní parkurové závody CSIO pro děti, juniory a mladé jezdce. Mítink nejvyšší úrovně pro mládežnické kategorie měl v České republice premiéru a mezi jezdci z Evropy byl o účast velký zájem. Během čtyř soutěžních dní se představili reprezentanti z osmi zemí.

Označení závodů CSIO vždy slibuje týmovou dvoukolovou soutěž Poháru národů, a to v každé vypsané věkové kategorii. Ve Zduchovicích se tak v pátek 27. dubna konaly hned tři. Jako první nabídl rozpis Pohár národů dětí, do něhož nastoupila tři družstva.

Českým jezdkyním se díky výborným výkonům po prvním kole počítala pouze jedna chyba. A tak do druhých jízd přicházely s náskokem pěti trestných bodů na průběžně druhé Německo. Členky dětského týmu prokázaly i v rozhodující části klid a soustředěnost. Zahajovací dvojicí v českých barvách byla Anna Helebrantová v sedle Epa Van Het Achterhoek, která se dokázala s překážkami s výškou do 130 centimetrů popasovat bez chyb. Zopakovala tak čistý výkon z první jízdy.

Dalším z domácích želízek v ohni byla Mariana Michlíčková na koni Leeve Jung, která v druhém kole dovezla rovněž nulu. Také Eliška Hasnedlová s klisnou Ryaniou D´Amour nezaváhala a na konto družstva nepřipsala žádné trestné body. Jako poslední z českého týmu vstupovala do parkuru Petra Pařenicová se zkušenou klisnou Sarah Sun a také ona kurz překonala bez shození, stejně jako v první jízdě. To znamenalo celkem jednu započítanou chybu v obou kolech a jasné vítězství pro Českou republiku v Poháru národů dětí.

Druhé dokončilo Německo se značným odstupem třinácti trestných bodů. Nejlepšími výkony podržela družstvo Tessa Leni Thillmann na koni Cachin, která v celé soutěži chybovala jednou. Na třetí příčce dokončil celek Polska s třiceti trestnými body. Polákům byla největší oporou Maja Marchwicka, která se Szafirem M zaváhala pouze v prvním kole.

Následoval juniorský Pohár národů, jenž přinesl napínavou podívanou až do samého závěru. Česká sestava v prvním kole chybovala celkem šestkrát. Po škrtnutí nejhoršího výsledku potupovala do druhých jízd s dvanácti trestnými body až z průběžného třetího místa. Sofie Najmanová s Casanovou S dokončila druhé kolo bez zaváhání a konto týmu tak nijak nezatížila. Tři shození potkala dvojici Natálie Kreislová a The Lux Effect. Bez chyb absolvovala svou jízdu Michaela Rodová s Cartanem K a družstvo tak stále drželo naději na nejvyšší příčky. Když pak Sára Vingrálková v sedle hřebce Oscar Des Fontaines dojela s jediným shozením, bylo jisté, že se nebude počítat výsledek Natálie Kreislové.

Česko dokončilo s šestnácti trestnými body a těsně zvítězilo před druhými Němci, kteří nasbírali jen o jediný trestný body více. Nejlepší německou dvojicí byla Anna Jurisch, která s koněm Questo Vincitore na překážkách nechybovala a inkasovala pouze jeden trestný bod za překročení času v druhém kole. Doplňme, že třetí příčku v konkurenci šesti zemí obsadilo družstvo Polska s celkovým součtem 24 trestných bodů.

Páteční program přinesl také Pohár národů mladých jezdců s překážkami do 145 centimetrů. V něm se členům českého celku nepodařilo navázat na předchozí úspěchy dětí a juniorů. Týmu se celkové skóre nezapočítávalo z důvodu dvou vyloučených dvojic v druhém kole. Nejlepší výkony předvedl Alexandr Baraldi v sedle Elame, který v úvodní jízdě nechyboval. Napodruhé dovezl osm trestných bodů.

Pro vítězství si s šestnácti trestnými body dojel celek Dánska, který podržela hlavně Josephine Boegh, jež s koněm Laurenz předvedla dvě čisté jízdy. O osm trestných bodů více než Dánové inkasovalo německé družstvo na druhé příčce. Dvě nuly v jejich řadách zaznamenala Mylen Kruse v sedle Concase. Třetí místo obsadili Poláci, jejichž celkový výsledek měl hodnotu 49 trestných bodů.

Dalšími vrcholy, které čekaly jezdce i diváky byly soutěže Grand Prix připravené na neděli 29. dubna. Překážky v kurzu, který postavila německá stavitelka Christa Heibach pro juniory, dosahovaly výšky 140 cm a soutěž se jela jako dvoukolová.

Velmi dobře si vedla Sára Vingrálková v sedle Celany Z. S čistým kontem se probojovala do druhého kola, které opět překonala bez chyb. Dosažený čas 41,58 sekundy stačil na čtvrté místo. Třetí příčka jí unikla o pouhých 9 setin! Vítězkou se stala Polka Aleksandra Kierznowska, která s koněm Dior V ani v jedné části nechybovala, navíc projela cílem v nejlepším čase 37,93 sekundy.

Pro mladé jezdce byla postavena dvě kola s překážkami dosahujícími výšky do 145 cm. Nejvyšší pozici z českých jezdců vybojoval Alexandr Baraldi, jenž s Elame skončil jedenáctý. Hned za něj se zařadil Václav Nágr s d´Amelusinou R22, který chyboval až v úplném závěru kurzu. Stupně vítězů obsadili jezdci Dánska. Z vítězství se radovala Josephine Boegh, která zajela s Laurenzem dvakrát čistě, a navíc v bezkonkurenčně nejrychlejším tempu.

Radost přinesla českým fanouškům Velká cena určená pro jezdce v kategorii dětí. Do druhého kola postupovalo pět dvojic, z nichž dvě si přinášely nulu. Jednou z nich byla Mariana Michlíčková na Idee Van De Achterhoek. Napodruhé se na překážkách s výškou 130 centimetrů dopustila jedné chyby, a nakonec z toho bylo výborné druhé místo. Druhou bezchybnou po prvním kole byla polská jezdkyně Maja Marchwicka se Szafirem. Ta překonala bez zaváhání i druhou část a dojela si tak pro vítězství.

Nezkrácené video záznamy všech zmiňovaných soutěží najdete na našich internetových stránkách www.equitv.cz