V sobotu 26. května se v Kladrubech nad Labem odehrál tradiční Den starokladrubského koně. Do areálu Národního hřebčína přilákal bohatý program mnoho diváků. Pokud jste neměli možnost Kladruby navštívit, podívejte se na reportáž.
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem pořádá každoročně mnoho akcí pro fanoušky koní a jezdectví. Jednou z nich je Den starokladrubského koně, který letos připadl na sobotu 26. května a stejně jako v minulých letech, přilákal do kladrubského areálu davy návštěvníků.
O slavnostní zahájení se postarali vlajkonoši v čele s ředitelem hřebčína Jiřím Machkem v sedle koně Sacramoso Espada XI. Poté byly divákům předvedeny v reji kočárů různé typy zápřeží od jednospřeží přes tandem až po šestispřeží. Atmosféra první republiky dýchla na všechny přítomné díky jezdcům v legionářských uniformách. Slavnostní příležitost využili v hřebčíně ke křtu knihy „Kladrubáčci Emilka se vrací“. Předvedena byla klisna Eminenzna zvaná Emilka se svým sotva tři měsíce starým přírůstkem – hřebečkem Favory Eminenza XXVII – 20. Chybět nemohla čtverylka osmi starokladrubských koní v sedle s jezdci Národního hřebčína.
K programu neodmyslitelně patří také ukázka pushballu. Sportu, při něm dvě družstva jezdců v sedlech hrají zápas s míčem, jehož průmět má 170 centimetrů a úkolem hráčů je dotlačit jej do brány soupeře. Fanoušci se dočkali i barokního pas de deux. Atraktivní součástí celodenního programu bylo vystoupení Jump and Drive. Při něm proti sobě závodily dvě dvojice tvoření vozatajem s čtyřspřežím a jezdcem v sedle.
Zástupci hřebčína poděkovali při příležitosti Dne starokladrubského koně dvěma představitelům Královské švédské jízdní gardy za dlouholetou spolupráci. Jejich zásluhou zastávají starokladrubští bělouši tradiční ceremoniální službu v centru Stockholmu i při dalších významných událostech ve švédském království.
Mezi předvedenými jezdeckými disciplínami nechyběla voltiž. V rámci této ukázky se tak prokázala velká všestrannost, kterou plemeno starokladrubského koně disponuje. Jakub Hlávka a Jakub Mack předvedli takzvanou Uherskou poštu. Při tomto akrobatickém vystoupení jeden jezdec jede ve stoje na dvou koních. Stádo patnácti chovných klisen prezentovalo na nádvoří areálu eleganci a krásu tohoto plemene. Poté přišla na řadu čtverylka vlajkonošů. V ukázce s názvem „Jak se učíme“ se dozvěděli návštěvníci něco z výuky Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem. V závěru se také dozvěděli, jak se chovají a také cvičí koně k ceremoniálům. Vše uzavřel reprezentant České republiky ve vozatajské disciplíně Jiří Nesvačil, který zapřahal desetispřeží – a jak jinak než starokladrubských koní.
Nezkrácený video záznam oficiálního programu Dne starokladrubského koně najdete na našem webu s adresou www.equitv.cz.
Novou ředitelkou Zemského hřebčince v Písku je Hana Stránská. V Podcastu EquiRadia prozradila podrobnosti o průběhu výběrového řízení i jejím kariérním růstu v této organizaci. Odvyprávěla také nejdůležitější milníky jejího života po boku koní.
Před měsícem připravil Dalibor Török ryzku Queen Of Beaufay k triumfu v derby. Dosáhl tak na úspěch, který mu v dobách jezdecké kariéry zůstal odepřen. V podcastu EquiRadia vypráví o životě na cestách, trénování i slavném strýci Vlastimilu Smolíkovi.
Koně jsou podle dostupných výzkumů schopni dvou forem myšlení – konkrétního a názorného. S lidmi záměrně komunikují a žádají o pomoc, když problém sami nedokážou vyřešit. Jsou schopni číst řeč těla člověka, avšak to se naučí až během života.
Ke koním se Michal Petlan dostal díky rodičům, kteří se rozhodli vybudovat ranč. Vždy ho lákalo westernové ježdění a plánoval, že bude profesionálním trenérem. Díky angažmá v Americe se dostal ke značce Farnam, se kterou dodnes úspěšně obchoduje.