První krok k tomu, aby se uskutečnil další ročník tradiční série Zimního jezdeckého poháru ČJF byl učiněn. Výkonný výbor ČJF schválil jeho pravidla i s novinkami v bodování účastníků. Pohárové závody odstartují 1. února vozatajským kolem v Hradištku.
Výkonný výbor České jezdecké federace schválil na svém listopadovém zasedání pravidla pro blížící se Zimní jezdecký pohár ČJF 2020. Tento jedinečný seriál, jenž spojuje parkurové skákání a spřežení se bude v příštím roce konat už posedmé, a i tentokrát nad ním převzala záštitu zmíněná zastřešující organizace jezdeckého sportu v České republice. Vyhlašovatelem seriálu a pořadatelem jeho finále je tradičně Jezdecký klub Jezdci.cz a kvalifikační kola organizuje hned několik dalších subjektů.
Vypsané kategorie se už několik sezon nemění. Parkuroví jezdci mohou vybírat ze třech túr: Pony, Small a Big Tour. Vozataje čekají soutěže jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. V obou disciplínách se mohou sportovci zapojit do více než jedné túry. Obvykle se navíc během soutěžního dne konají i další rámcové soutěže.
Halovou sérii odstartují 1. února závody v Hradištku, kdy se poprvé pojede o body v soutěžích spřežení. Kočáry budou závodit poté ještě třikrát, a to 15. února v Tlumačově, 29. února v Brně (areál VFU) a 15. března opět v Tlumačově. Skokani mají vypsaná rovněž čtyři kola. Ve Zduchovicích se sjedou 9. února a dále 22. února a 8. března v Královicích a o šest dní později v Tlumačově. Vrcholem pak bude finále, jež proběhne při Jezdeckém festivalu. Ten se odehraje stejně jako loni v Královickém dvoře nedaleko Slaného a jeho termín je od 20. do 22. března. Finále Zimního jezdeckého poháru ČJF je naplánováno na sobotu, a to jak pro skoky, tak pro vozataje. V pátek proběhnou drezurní a voltižní soutěže, neděle bude vyhrazena opět pro parkury, a to až do úrovně ST** (140 cm), na níž se pojede druhé kolo Grand Prix.
Pravidla seriálu prošla několika úpravami. Velkou novinkou je systém bodování a kvalifikace do finále. Účastníci, kteří dokončili alespoň jedno kvalifikační kolo na prvním až desátém místě, postupují automaticky do finále v Královicích. Současně s tím se jim započítají body od deseti k jednomu, sestupně dle umístění v soutěži.
Finále Zimního jezdeckého poháru se pojede jako dvoukolová soutěž a jezdci, kteří ho dokončí na prvním až dvacátém místě, budou ohodnoceni body od dvaceti k jednomu. Do konečného pořadí poháru se započítají dva nejlepší výsledky z kvalifikačních závodů a k tomu body získané ve finále. V případě jejich rovnosti rozhodne lepší umístění v samotném finále.
V seriálu mohou startovat jezdci s platnou licencí ČJF. V každé bodované soutěži mohou závodit s více koňmi, v případě vozatajské soutěže s více spřeženími. Body však vždy získají automaticky pouze za nejvyšší umístění.
Průběžné i konečné pořadí jezdců, stejně jako pravidla a další informace k Zimnímu jezdeckému poháru České jezdecké federace 2020 najdete na webu www.jezdeckypohar.cz. Vše, co potřebujete vědět o Jezdeckém festivalu 2020, je na adrese www.jezdeckyfestival.cz.
Do dalšího westernového podcastu EquiRadia si Jitka Kynclová pozvala špičkového reiningového jezdce a trenéra Pavla Orla. Ve více jak půlhodinovém rozhovoru vypráví o svých začátcích, zkušenostech v Americe i současném působišti na Slovensku.
Novou ředitelkou Zemského hřebčince v Písku je Hana Stránská. V Podcastu EquiRadia prozradila podrobnosti o průběhu výběrového řízení i jejím kariérním růstu v této organizaci. Odvyprávěla také nejdůležitější milníky jejího života po boku koní.
Před měsícem připravil Dalibor Török ryzku Queen Of Beaufay k triumfu v derby. Dosáhl tak na úspěch, který mu v dobách jezdecké kariéry zůstal odepřen. V podcastu EquiRadia vypráví o životě na cestách, trénování i slavném strýci Vlastimilu Smolíkovi.
Koně jsou podle dostupných výzkumů schopni dvou forem myšlení – konkrétního a názorného. S lidmi záměrně komunikují a žádají o pomoc, když problém sami nedokážou vyřešit. Jsou schopni číst řeč těla člověka, avšak to se naučí až během života.